Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Jutro podczas posiedzenia połączonych Komisji Infrastruktury i Samorządu Terytorialnego przyjęte zostanie sprawozdanie z prac nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych – zapowiedział przewodniczący jednej z ww. komisji, poseł PSL Piotr Zgorzelski.

– Projekt obywatelski, który był podstawą prac Podkomisji, w największym stopniu wypełnił postulaty, jakie wynikały z wyroku Trybunału Konstytucyjnego – mówił Zgorzelski na konferencji prasowej w Sejmie. Odnosząc się do art. 30, powiedział, iż PSL w dalszym ciągu stoi na stanowisku, by sprawę uwłaszczenia rozstrzygnąć w osobnej ustawie.

Na konferencji prasowej PSL obecny był także Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który przypomniał, że termin graniczny na wprowadzenie nowej ustawy to 21 stycznia 2014r. - Jeżeli nie będzie nowej ustawy, to ogrody i działkowcy zostaną bez jakichkolwiek praw i ochrony, co może skutkować chaosem, a także likwidacją wielu ogrodów działkowych, gdyż grunty wrócą wówczas do gmin i skarbu państwa  – mówił E. Kondracki. Przypomniał także, że pozostaje jeszcze tzw. vacatio legis, a więc dwutygodniowy okres między publikacją ustawy, a terminem jej wejścia w życia, co oznacza, ze ustawa musi zostać ogłoszona najpóźniej 3 stycznia 2014r.

Prezes PZD mówił również o spotkaniu przedstawicieli PZD i Komitetu z Premierem Donaldem Tuskiem i kompromisie, jaki udało się wspólnie osiągnąć. –– Uwłaszczyć działkowców nie jest rzeczą taką prostą, by zrobić to w jednym zapisie.(…) Premier zgodził się na kompromis, by sprawę uwłaszczenia uregulować w odrębnej ustawie – mówił Prezes PZD. Wspomniał, że największą obawą działowców była w tym wypadku możliwość zastrzeżenia tego przepisu do Trybunału Konstytucyjnego. - Sama idea uwłaszczenia jest u nas dość żywa, ale zarówno działkowcy, jak i Związek są za uwłaszczeniem realnym wszystkich działowców, a nie tylko wybranych – mówił E. Kondracki. Przypomniał, że w drodze kompromisu strona społeczna zgodziła się w zamian pogłębić gwarancje dotyczących swobody zrzeszania się działkowców, poprzez zobowiązanie do odbycia w każdym ogrodzie zebrań rozstrzygających  o przynależności organizacyjnej każdego ROD. – Jesteśmy usatysfakcjonowani tym kompromisem i mamy nadzieję, że prace nad projektem ruszą do przodu, a uzgodnione z Premierem artykuły zostaną jutro przegłosowane przez wszystkich posłów tworzących dwie komisje – powiedział Prezes PZD. Zaapelował także do posłów, by jeszcze w tym tygodniu sprawozdanie wraz z projektem trafiło pod obrady Sejmu na tzw. "drugie czytanie", a przy dobrej woli posłów nawet na "trzecie czytanie". Prezes zwrócił uwagę, że procedura legislacyjna wciąż jeszcze jest odległa, a tymczasem do końca roku pozostały już zaledwie 3 posiedzenia Sejmu i jedynie 2 posiedzenia Senatu.

AH

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 8

Wczoraj 125

W tygodniu 224

W miesiącu 2190

Wszystkich 174655

Kubik-Rubik Joomla! Extensions