Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Już od miesiąca, społeczeństwo Stargardu Szczecińskiego zostało poinformowane przez "Stargardzki Informator Samorządowy", iż 1 września br. odbędą się okręgowe dni działkowca w ich mieście. Stargard Szczeciński w bieżącym roku obchodzi właśnie jubileusz 770-lecia nadania praw miejskich. Dzięki gościnności Władz Miasta oraz patronowaniu uroczystości przez Prezydenta Miasta, mogliśmy nasze święto organizować na staromiejskim rynku przy wydatnej pomocy Urzędu Miasta. Od wczesnych godzin porannych pojawiły się na rynku flagi żółto-zielone PZD oraz okolicznościowe hasła i banery.

Ogrody stargardzkie zorganizowały prezentacje swojego dorobku w namiotach i w  tym miejscu należy podkreślić, iż wszystkie ogrody stanęły na wysokości zadania, prezentując nie tylko dorobek, ale również pomysłowość działkowców.

Już od godziny 12.00 pojawiali się kolejno, Prezydent Miasta Stargardu - pan Sławomir Pajor, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego - pan dr Jarosław Rzepa, poseł na Sejm RP - pan Michał Jach (PIS), wiceprzewodniczący Rady Powiatu - pan Krzysztof Ciach, burmistrz miasta Myślibórz - pan Arkadiusz Janowicz z małżonką, przedstawiciel Wojewódzkiego Komendanta Policji - pan inspektor Arkadiusz Popiół, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy - pan Ryszard Wojciechowski oraz prezes Okręgowego Zarządu PZD w Gorzowie - pan Piotr Wilms.

O godzinie 12.30 Proboszcz Kościoła Pod Wezwaniem NMP Królowej Świata zaprosił poczet sztandarowy Okręgowego Zarządu PZD do kościoła. Sztandar Okręgowego Zarządu dzień wcześniej w czasie Krajowych Dni Działkowca w Warszawie został wyróżniony odznaką za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców. Sztandar w asyście kościelnej i delegacji z koszami kwiatowymi przemieścił się uroczyście przed główny ołtarz.

Uroczystą mszę w intencji działkowców, ogrodów i Polskiego Związków Działkowców celebrował ks. Proboszcz Henryk Marczak, który w czasie celebry trzykrotnie nawiązywał do roli ogrodów działkowych w życiu społecznym i ich znaczenia dla rodzin działkowców. Podkreślił również obawy działkowców o przyszłość ich ogrodów w wyniku pojawiających się często tendencji do zachłanności niektórych polityków w stosunku do gruntów, zajmowanych przez ogrody w miastach.

Po zakończeniu liturgii, poświęceniu plonów oraz podziękowaniu za posługę liturgiczną, goście zebrali się na rynku staromiejskim.

Po wprowadzeniu sztandaru PZD, odegraniu Hymnu Państwowego oraz Hymnu PZD konferansjerzy powitali Prezesa OZ PZD wraz z członkami prezydium i Prezydenta Miasta Stargardu.

Powitania gości dokonał Prezes OZ PZD. Zebrani uczcili pamięć wszystkich Ofiar II wojny światowej minutą ciszy.

W wystąpieniu okolicznościowym Prezes OZ PZD przedstawił aktualną sytuację jaka wytworzyła się wokół ogrodów działkowych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Omówił propozycje ustaw zgłaszanych przez poszczególne opcje polityczne i dorobek Nadzwyczajnej Podkomisji Sejmowej.

Szczególnie podkreślił znaczenie powołania Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej oraz przygotowania projektu ustawy przez działkowców. Projekt ten mimo, że stał się wiodącym to w trakcie prac Podkomisji został mocno zdeformowany. Nie satysfakcjonuje on ani prawników ani działkowców. Stąd pojawiają się obawy działkowców, czy Sejm zmieści się w wyznaczonym terminie z przyjęciem nowej ustawy.

Po wystąpieniu Prezesa OZ PZD odczytano list uczestników do Parlamentarzystów.

Dyrektor biura OZ odczytał uchwałę Prezydium Krajowej Rady PZD o nadaniu odznaczeń związkowych, "Za zasługi dla PZD" oraz złotych odznak "Zasłużony działkowiec". Wyróżnionych zostało 38 osób.

Jako pierwszy spośród gości głos zabrał poseł Michał Jach. Potwierdził, że jego ugrupowanie utożsamia się z projektem obywatelskim i nie dopuści do koniunkturalnych zapisów w projekcie ustawy. Wyraził nadzieje, że wspólnie obronimy to co zostało stworzone przez działkowców.

Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego zabierając głos podkreślił swój przyjazny stosunek do idei ogrodów działkowych oraz do działkowców. Oświadczył,  że Polskie Stronnictwo Ludowe dołoży wszelkich starań aby Sejm opierając się na projekcie obywatelskim, uchwalił jak najbardziej korzystne prawo dla działkowców.

Pan Krzysztof Ciach przekazał list gratulacyjny europosła Bogusława Liberackiego.

Po dekoracji i wystąpieniach odznaczonych, zespół regionalny "Stepniczanie" bawił uczestników swoim śpiewem i humorem.

W drugiej części uroczystości, pan dr Szarek zapoznał zebranych z treścią uchwały Prezydium OZ PZD o wyróżnieniach przyznanych za udział w konkursach:

"Najlepszy ogród", "Wzorowa działka", "Wzorowa działka rekreacyjna" oraz "Wzorowa działka warzywniczo - sadownicza". Wyróżnionych zostało łącznie 5 Rodzinnych Ogrodów Działkowych i 31 indywidualnych działek. W imieniu wyróżnionych głos zabierali pan Sylwester Więcek z ROD im. "Młynarz" i Tadeusz Fordoński z ROD im. "Nowy Sad".

Podziękowania dla Zarządu Okręgu PZD przekazali przedstawiciele z ROD im. "Pod Dębem" oraz "Jutrzenka" w Szczecinie. List skierowany do działkowców szczecińskiego Okręgu oraz upominek przekazał Prezes OZ PZD w Gorzowie Wielkopolskim pan Piotr Wilms.

Jako gospodarz regionu, w imieniu ogrodów działkowych Stargardu, przewodniczący Kolegium Prezesów pan Zbigniew Baran podziękował wszystkim za udział, przedstawiając potencjał ogrodów działkowych oraz ich rolę w ogólnokrajowym ruchu działkowców.

W przerwach odbywały się konkursy dla dzieci o tematyce "Ogród działkowy". Recytowano okolicznościowe rymowanki. Goście korzystali z gastronomicznego zaplecza, a zespół koncertował do godziny 17.00 i przy burzliwych oklaskach i podziękowaniach zakończono uroczystości działkowców, a na estradę weszły zespoły młodzieżowe miasta Stargardu.

Okręgowy Zarząd PZD w Szczecinie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy dołożyli swoją "cegiełkę" do uświetnienia uroczystości. Takie imprezy cementują jedność wielkiej rodziny polskich działkowców. Są potrzebne, zwłaszcza teraz, kiedy wiele ciemnych chmur gromadzi się nad ogrodami działkowymi.

Pismo w sprawie przyznania dla Okręgowego Zarządu w Szczecinie odznaki "Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców"

List Posła do Parlamentu Europejskiego Prof. zw. dr hab. Bogusława Liberadzkiego skierowany do Prezesa OZ w Szczecinie

Treść listu działkowców szczecińskiego okręgu PZD, uczestników okręgowych dni działkowca w Stargardzie Szczecińskim

Podziękowanie Okręgowe Zarządu PZD w Gorzowie Wlkp dla OZ Szczecin

Galeria zdjęć TUTAJ

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 47

Wczoraj 145

W tygodniu 346

W miesiącu 3940

Wszystkich 161008

Kubik-Rubik Joomla! Extensions