Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Styczeń na działce
Jakie zabiegi w ogrodzie przeprowadzamy w dni śnieżne?
W śnieżne dni możemy zgarniać śnieg w obrębie koron drzew i udeptywać. To doskonała otulina chroniąca przed mrozem i gryzoniami. Możemy bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem. Jeżeli nie mamy krowieńca, zastosujmy mieszaninę wapna z gliną w proporcji 2/3 wapna na 1/3 gliny. Sprawdźmy stan osłon. Zobaczmy czy sznurek, którym obwiązaliśmy przed zimą tuje, nie popękał i trzyma pędy w ryzach.
Sprawdźmy osłony na drzewkach owocowych, czy nie uległy uszkodzeniu, co bardzo by się spodobało sarnom i zającom. W dni bezmroźne podlejmy rośliny zimozielone, które wciąż potrzebują dużo wilgoci. Możemy rozpoczynać testowanie nasion, szczególnie tych zebranych samodzielnie, jak i pozostałych z ubiegłych lat. W tym celu na talerzyku z wilgotną ligniną układamy po 10 szt. nasion z każdego gatunku. Po kilku dniach, w zależności od gatunku, pojawią się kiełki. Decyzję, co dalej, podejmiemy po podliczeniu skiełkowanych nasion.
Styczeń to idealny czas na pędzenie warzyw
Możemy zacząć pędzić warzywa: pietruszkę, buraka, cebulę, seler, czosnek lub szczypiorek. Dni korzeniowe sprzyjają pietruszce, selerowi i burakowi, w dni liścia sadzimy ząbki czosnku, kępki szczypiorku i cebulę. Można pomyśleć o sadzonkach jaśminowca, ligustru, forsycji. W dni bezmroźne z symbolem kwiatu pozyskujemy jednoroczne pędy długości około 30 cm tych krzewów i po oznaczeniu etykietą z nazwą dołujemy w wilgotnym piasku, gdzie przeczekają do wiosny.
Pod koniec miesiąca możemy rozpocząć ukorzenianie w podłożu z torfu i piasku sadzonek pelargonii, fuksji i surfinii. Sprawdzamy stan bulw, karp i cebul w piwnicach, a te z oznakami chorób odrzucamy, by nie stały się ogniskiem dla pozostałych.
Grudzień w ogrodzie. Jak zadbać o ogród w grudniu?
Grudzień w ogrodzie wydaje się być miesiącem, w którym nie ma za wiele pracy dla ogrodnika. Większość prac powinna być już zakończona, a rośliny przygotowane do zimy. W grudniu z reguły zapominamy o ogrodach a nasze myśli wędrują ku Świętom Bożego Narodzenia. Choć, jak przeczytacie poniżej, dla największych zapaleńców znajdzie się sporo pracy w ogrodzie. Zobacz jak zadbać o ogród w grudniu.
Grudzień w ogrodzie może być piękny!
W grudniu zazwyczaj grunt już trwale zamarza i okresowo może utrzymywać się pokrywa śnieżna. W takich warunkach w ziemi już nic nie zrobimy. Do tego coraz krótszy dzień i niższe temperatury nie zachęcają do wizyt w ogrodzie. Ale warto zaglądać do ogrodu w grudniu, gdyż mogą go ozdabiać oszronione lub ośnieżone korony drzew i krzewów, pięknie przebarwione na czerwono pędy dereni, pozostawione owocostany dzikich róż, berberysów i jarzębiny. Niezależnie od tego, czy śnieg spadnie w grudniu, czy też nie, będzie z tego faktu wynikać kilka obowiązków ogrodniczych:
W grudniu żegnamy kalendarzową jesień i witamy zimę. Wyznacznikiem końca fenologicznej jesieni jest całkowite opadnięcie liści buka i brzozy, które mogło już nastąpić pod koniec listopada (w zależności o d pogody w danym regionie). I choć największe mrozy dopiero przed nami, na pocieszenie pozostaje fakt, iż od końca grudnia dni będą już coraz dłuższe, a my zaczniemy odliczać czas do wysiewu nasion i produkcji rozsad!
Grudzień w ogrodzie owocowym
Jak przechowywać jabłka na zimę
Jabłka to wbrew pozorom delikatne owoce, które trzeba otoczyć troskliwą opieką w czasie przechowywania. Zobacz jak przechowywać jabłka na zimę aby cieszyć się zdrowymi owocami. Oto wszystko co trzeba wiedzieć o wymaganiach przechowalniczych jabłek i zagrożeniach podczas ich przechowywania.
Zające w ogrodzie. Jak odstraszyć zające i jak uratować drzewo obgryzione przez zające?
Zające w ogrodzie bywają uciążliwymi szkodnikami. Lubią obgryzać korę z drzewek owocowych, powodując znaczne szkody. Problem nasila się zimą, gdy zającom brakuje pokarmu w ich naturalnym środowisku.
Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę
Zabezpieczenia na zimę wymagają przede wszystkim młode, nowo sadzone drzewka owocowe. Zagrożeniem dla nich jest nie tylko mróz ale też wygłodzona w tym okresie zwierzyna leśna. Zobacz jak zabezpieczyć drzewka na zimę, jakimi materiałami osłaniać i kiedy to zrobić. Więcej...
Grudzień w ogrodzie warzywnym
Cykoria sałatowa - uprawa, pędzenie, potrawy z cykorii
Cykoria sałatowa, podobnie jak sałata, jest warzywem liściastym. Od bardziej popularnej sałaty, cykoria jest jednak znacznie bogatsza w substancje odżywcze, a jej korzenie nadają się do pędzenia zimą. Dzięki temu cykoria stanowi doskonałe uzupełnienie diety w okresie, kiedy brakuje nam witamin ze świeżych warzyw. Zobacz jak wygląda uprawa cykorii, pędzenie zimą oraz sprawdź jak smakuje sałatka z cykorii! Więcej...
Grudzień w ogrodzie ozdobnym
Dokarmianie ptaków zimą
Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady. Zobacz jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimie aby przyniosło to korzyści dla ptaków i naszego ogrodu! Więcej...
Kwiaty doniczkowe w grudniu
Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią i zimą
Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią i zimą wygląda nieco inaczej niż w czasie sezonu wegetacyjnego i może sprawiać więcej trudności. Wiele roślin doniczkowych w tym okresie cierpi z powodu niedostatku światła oraz zbyt ciepłego i suchego powietrza w ogrzewanych mieszkaniach. Jak im pomóc i jak zapewnić najlepsze warunki dla roślin doniczkowych jesienią i zimą? Więcej...
Choinka cięta czy w doniczce
Święta Bożego Narodzenia niebawem, dlatego warto już teraz zastanowić się nad kupnem choinki, która zagości w naszym domu. Jak co roku powraca dylemat jakie drzewko wybrać. Lepsza będzie choinka cięta czy w doniczce? Jakie są wady i zalety jednej i drugiej. Czym się kierować podczas zakupu choinki, aby drzewko zdobiło nasze mieszkanie jak najdłużej? Więcej...
Trawnik w grudniu
Listopad na ROD
Jak wygląda listopad w ogrodzie? Pracowicie!
Listopad w ogrodzie to czas na ostatnie zbiory oraz porządkowanie grządek tak, aby rośliny były gotowe na nadejście zimy. Gatunki wrażliwe na zimno trzeba dobrze zabezpieczyć, natomiast te, które potrzebują systematycznego nawadniania, obficie podlać. Jesienią kluczowe jest także nawożenie – zasilenia składnikami odżywczymi wymagają w szczególności świeżo posadzone drzewka owocowe, grządki warzywne oraz trawnik.
Listopad w ogrodzie wymaga wyczyszczenia dna oczka wodnego. W tym celu należy usunąć gnijące resztki roślin, a także poprzycinać suche i zżółknięte pędy. Jeśli zbiornik jest głęboki, ryby w nim przezimują, natomiast gdy jest on płytki, trzeba go opróżnić z wody i przenieść hodowane gatunki do akwariów.
Przed nadejściem zimy trzeba zadbać o właściwe przygotowanie roślin do przejścia w stan spoczynku. Odpowiednim miesiącem na wykonanie tego typu prac jest właśnie listopad. Co robimy w ogrodzie, aby był on gotowy na zimowe mrozy? Kluczowe jest:
Zabezpieczenie roślin ozdobnych przed chorobami, szkodnikami i mrozem
Listopad w ogrodzie polega na właściwym zabezpieczeniu roślin przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Kluczowe prace pielęgnacyjne to:
Czy można sadzić tuje w listopadzie? Tak, przełom października i listopada to idealny czas na ich posadzenie. Zwłaszcza jeśli jest to ciepła jesień, można sobie na to pozwolić nawet do połowy miesiąca.
Ogród warzywny – ostatnie zbiory i przygotowanie do zimy
Jak wygląda listopad w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika zakłada, że jest to ostatni czas na zbiory. W jesiennym okresie obfite plony dają warzywa korzeniowe oraz rodzina kapustowatych: rzodkiewka, kalafior, kapusta, jarmuż czy też kalarepa. Część z nich nadaje się do kiszenia, natomiast pozostałe można przerobić na zupy i zapasteryzować. Po zakończeniu zbiorów należy oczyścić grządki i usunąć z nich resztki roślinne, konieczne jest także przekopanie gleby.
Zimowanie roślin wrażliwych na mróz
Na czas zimy warto przenieść niektóre rośliny do ciepłych pomieszczeń. Dotyczy to w szczególności gatunków wieloletnich, uprawianych w pojemnikach na balkonach i tarasach. Mniej odporne na mróz są na przykład:
Przed wniesieniem roślin do domu warto je przyciąć, aby nie zajmowały dużo miejsca. Natomiast ich pielęgnacja zimą polega na rzadszym podlewaniu, lecz tak, aby nie dopuścić do całkowitego wysuszenia bryły korzeniowej.
Jeśli chodzi o gatunki mało odporne na mróz, ale zimujące w gruncie, aby uchronić je przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur, niezbędne jest okrycie, kopczykowanie oraz wyściółkowanie. Pierwsza z wymienionych prac dotyczy krzewów zimozielonych, kopczykowania wymagają gatunki takie jak np. róże, natomiast wyściółkowanie za pomocą kory, liści lub igliwia jest niezbędne w przypadku magnolii i rododendronów.
Listopad w ogrodzie – czas na porządki
Listopad w ogrodzie wiąże się z wieloma pracami porządkowymi, począwszy od zebrania opadających liści, przez ścięcie i usunięcie zaschniętych części roślin, po wyeliminowanie osobników dotkniętych chorobami. Jesienią należy dokonać także przeglądu bulw i kłączy przechowywanych w pomieszczeniach. Jeśli któreś z nich zostały porażone grzybem, należy je usunąć oraz zastosować środek grzybobójczy.
Pielęgnacja oczka wodnego w listopadzie
Listopad w ogrodzie wymaga wyczyszczenia dna oczka wodnego. W tym celu należy usunąć gnijące resztki roślin, a także poprzycinać suche i zżółknięte pędy. Jeśli zbiornik jest głęboki, ryby w nim przezimują, natomiast gdy jest on płytki, trzeba go opróżnić z wody i przenieść hodowane gatunki do akwariów. Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki, warto pamiętać o regularnym wykonywaniu przerębli, tak, aby oczko wodne nie pokryło się w całości lodem. W sklepach ogrodniczych dostępne są tzw. sztuczne przeręble – warto skorzystać z tego rozwiązania.
Pielęgnacja trawnika w listopadzie
Jesienią należy odpowiednio zadbać także o trawnik. Prace pielęgnacyjne, które warto wykonać w listopadzie to:
Zabezpieczenie narzędzi na zimę
Przed zimą należy zabezpieczyć nie tylko rośliny, lecz także narzędzia oraz sprzęt ogrodniczy. Warto wszystko dokładnie wyczyścić z resztek roślin i ziemi oraz, aby pozbyć się bakterii, przetrzeć metalowe elementy delikatnym płynem do dezynfekcji. W przypadku niektórych maszyn może być konieczne także naoliwienie odpowiednim smarem – takiej pielęgnacji wymagają np. kosy spalinowe czy też traktorki. Oczywiście zgromadzony sprzęt powinien być przechowywany w suchym miejscu, z daleka od wilgoci.rzędzia przed zimą należy wyczyścić i zabezpieczyć przed wilgocią
Jeśli chodzi o infrastrukturę służącą do podlewania roślin, należy ją przed zimą opróżnić z wody. Warto zamknąć zawór doprowadzający i odkręcić wszystkie krany, aby nadmiar wody nie gromadził się w rurach. Węża ogrodowego najlepiej odłączyć, zdemontować i przenieść do suchego pomieszczenia. Układając go, trzeba dopilnować, aby na gumie nie tworzyły się zagięcia. Podobnie wygląda sprawa z opryskiwaczem, należy go porozkręcać i przechowywać w miejscu dobrze zabezpieczonym przed wilgocią i mrozem. To wszystkie prace w ogrodzie. Listopad nie jest zbyt wymagający, biorąc pod uwagę poprzednie miesiące, dlatego uporaj się z nimi szybko, by móc odpocząć.
Ogród zimą
Przygotowanie do zimy ogrodu wymaga systematycznych i regularnych prac. Kluczowe są nie tylko porządki, lecz także zabezpieczenie roślin przed mrozem, ostatnie nawożenie, przeniesienie niektórych gatunków do cieplejszego miejsca oraz obfite podlewanie. Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i konserwacja sprzętu ogrodniczego. Dzięki zastosowaniu porad wspomnianych w niniejszym artykule roślinność obudzi się do życia wiosną i będzie pięknie kwitnąć, a narzędzia ogrodnicze będą zawsze sprawne i gotowe do pracy.Czy jesteś już gotowy na listopad w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika jeszcze się nie skończył!
Październik na Działce
Październik jest miesiącem sadzenia drzew i krzewów owocowych. Drzewka posadzone jesienią zregenerują system korzeniowy przed nastaniem zimy i od wczesnej wiosny rozpoczną wegetację i zaczną rosnąć. Najlepszym terminem jest druga połowa października, aż do mrozów.
W październiku trzeba wykopać cebule i kłącza roślin, które nie są mrozoodporne i naszej zimy nie przetrwają, czyli m.in. dalie, tygrysówki, mieczyki, trytonie, frezje czy fiołki. Są też rośliny wrażliwe na zbyt niskie temperatury, ale dobrze okryte gałęziami iglaków czy liśćmi przetrwają do wiosny,
Brązy, żółcie, pomarańcze i czerwienie. Październik zachwyca feerią barw. I choć smutno, że lato minęło i coraz chłodniej, to złota, polska jesień potrafi to wynagrodzić. No i oczywiście trwa raj dla grzybiarzy. A w ogrodzie to kolejny dość pracowity miesiąc. Trwają zbiory warzyw, które w kopcach lub piwnicach będą świeże całą zimę. Ale i takich, które można przetwarzać - październik to np. miesiąc kiszenia kapusty. Jabłka zimowe również zrywa się w tym miesiącu. Puste już miejsca w warzywniku trzeba przekopać, zasilić np. obornikiem albo zasiać poplon. To idealny moment na przesadzanie i sadzenie drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Ogrodnik na brak zajęć narzekać nie może.
Rośliny ozdobne
Jesienne porządki w ogrodzie - o czym pamiętać?
Jesienne porządki w ogrodzie - o czym pamiętać?
Jesień to dla wielu ogrodników czas porządków w ogrodzie i przygotowywania roślin do zimowego odpoczynku. Niekiedy zdarza się, że jest nawet więcej pracy niż latem czy wiosną. Dobry ogrodnik doskonale wie jakie czynności należy wykonać jesienią aby ogród nie stracił swojego blasku i nawet wtedy prezentował się znakomicie. Poznajcie kilka ważnych czynności, które należy wykonać w ogrodzie jesienią.
Systematyczne zagrabianie liści
Zrzucanie liści przez drzewa i krzewy to jednocześnie piękno i zmora jesieni. Często trawniki pokrywają się solidną warstwą złotych i brązowych liści. Ich systematyczne usuwanie jest jedną z podstawowych prac jesiennych. Liście zagrabione z własnego ogrodu to doskonały składnik do kompostu. Należy usuwać opadłe liście tak często jak to tylko możliwe. Utrzymanie higieny w ogrodzie to mniejsze ryzyko porażenia patogenami.
Czytaj także... Kompostowanie w workach krok po kroku
Wapnowanie gleby w warzywniku
Po zebraniu wszystkich plonów z ogrodu warzywnego warto pochylić się nad glebą i wykonać kilka czynności, dzięki którym w przyszłym sezonie warzywa będą lepiej rosły. Jedną z takich prac jest wapnowanie gleby. Zabieg ten wykonuje się raz na 3-4 lata. Dzięki wapnowaniu gleba odzyskuje obojętny odczyn pH oraz dostarczane są jej mikroskładniki, np. wapń i magnez. Zwiększa to plonowanie warzyw w przyszłym roku i poprawia kondycję ogólną roślin. Do wapnowania gleby można wybrać np. dolomit lub wapno kredowe.
Warzywnik w okresie jesiennym można zasilić również kompostem czy obornikiem. Po dodaniu takich nawozów glebę należy przekopać. Dzięki temu ziemia zostanie lepiej napowietrzona, nastąpi wymieszanie jej z nawozami oraz pozbędziemy się larw lub jaj szkodników zimujących w glebie.
Sierpień w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe wykonujemy w sierpniu?
Sierpień w ogrodzie jest najcieplejszym miesiącem roku, choć noce zaczynają już być chłodne. W tym miesiącu nadal cieszymy się owocami lata ale musimy też zadbać o rośliny, na których zbiory już zakończono. Specjalnej troski wymagają truskawki, przycinamy drzewa wiśni i czereśni. Poznaj wszystkie najważniejsze prace ogrodnicze na sierpieńi dowiedz się co i jak robić w ogrodzie w tym miesiącu. Oto kalendarium prac ogrodniczych na sierpień!
Sierpień w ogrodzie to czas zbioru owoców na przetwory oraz cięcia wiśni i czereśni
Sierpień w sadzie
Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?
Prawidłowe cięcie czereśni ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu drzewa i obfitego plonowania. Niecięte czereśnie o zbytnio zagęszczonych koronach dziczeją, słabiej plonują i są łatwo porażane przez choroby. Zobacz kiedy przycinać czereśnie, czym różni się cięcie czereśni od cięcia wiśni, jak wykonać cięcie czereśni po posadzeniu oraz jak przycinać stare czereśnie, które na działce wcześniej już nieco zaniedbano. Więcej...
Kiedy sadzić truskawki
Truskawki to jedne z najbardziej popularnych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że tak chętnie uprawiamy je na naszych działkach, a od niedawna nawet na balkonach. Sukces w powodzeniu uprawy w dużej mierze zależy od właściwego sposobu oraz terminu sadzenia truskawki. A termin ten musimy dopasować w zależności od kupowanego rodzaju sadzonek oraz sposobu uprawy. Zobacz kiedy sadzić truskawki frigo, w doniczkach, a kiedy sadzonki zielone. Więcej...
Sierpień w ogrodzie warzywnym
Jakie warzywa sadzić obok siebie - tabela
To, jakie warzywa sadzimy obok siebie, nie pozostaje bez wpływu na ich wzrost i jakość plonu. Poszczególne warzywa sadzone obok siebie mogą wzajemnie oddziaływać pozytywnie lub negatywnie. Zobacz jakie warzywa sadzić obok siebie, aby uzyskać zdrowy i wysoki plon. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem warzyw, które warto sadzić obok siebie. Więcej...
Sierpień w ogrodzie ozdobnym
Mikoryza w ogrodzie
Mikoryza zastosowana w ogrodzie wspomaga wzrost roślin, zwiększa ich odporność na suszę, przemarzanie i niekorzystne warunki uprawy, a także przyczynia się do obfitego kwitnienia i owocowania. Innymi słowy - to sekret pięknych i zdrowych roślin. Zobacz jak wprowadzić mikoryzę do ogrodu i jakie efekty przynoszą dostępne w sprzedaży szczepionki mikoryzowe dla roślin ogrodowych. Więcej...
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...
Choroby i szkodniki iglaków
Choroby iglaków i szkodniki najczęściej atakują rośliny zaniedbane ale mogą porażać też iglaki właściwie pielęgnowane. Zobacz co zrobić gdy występuje opadanie lub brązowienie igieł, na iglakach pojawiają się przebarwienia lub zniekształcenia pędów, zauważymy szkodniki iglaków takie jak mszyce czy przędziorek. Oto jak rozpoznać i zwalczać najczęściej występujące choroby i szkodniki iglaków. Więcej...
Kwiaty w domu, balkony i tarasy
Trawnik w sierpniu
Kalendarz biodynamiczny ogrodnika — czerwiec 2024. Co ciąć, siać i sadzić w czerwcu?
Pracy w ogrodzie w czerwcu nie brakuje, choć jest jej znacznie mniej niż w kwietniu czy w maju. To dobra wiadomość dla osób, które pragną nieco odpocząć. Jednak rośliny wciąż się rozwijają i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zastanawiasz się, co ciąć, siać i sadzić w czerwcu? Jak zaplanować prace w ogrodzie, aby mieć czas na relaks? Pomoże w tym kalendarz biodynamiczny ogrodnika na czerwiec 2024!
Według kalendarza biodynamicznego rozwój roślin zależy od fazy księżyca. Jak to wygląda w czerwcu? Najbardziej sprzyjający okres dla gatunków, których plonem ma być:
W tym czasie rośliny mają największy wzrost i wyglądają najpiękniej.
Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — prace w ogrodzie
Zastanawiasz się, jak zaplanować prace w ogrodzie, aby wszystkim się zająć, a przy tym nie spędzać całego czasu poza domem? Może w tym pomóc kalendarz biodynamiczny czerwiec 2023. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące tego, kiedy jest dobry czas na:
Warto jednak pamiętać, że w kalendarzu biodynamicznym znajdują się również wskazówki, kiedy nie warto wykonywać poszczególnych prac. Może się zdarzyć, że np. zbiory zgromadzone w nieodpowiednim czasie będą się psuły szybciej niż te pozyskane w dobrym momencie. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z planem prac na czerwiec 2024.
Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — kiedy siać i sadzić rośliny
W kalendarzu biodynamicznym rośliny zostały podzielone na cztery kategorie ze względu na to, co jest ich zbiorem. Wyróżnia się warzywa: korzeniowe, kwitnące, liściaste i owocujące. Optymalne okresy ich siania i sadzenia się różnią. Tak więc korzystny czas na zajmowanie się roślinami, których plonem jest:
Zastanawiasz się, jakie warzywa czy kwiaty można jeszcze umieszczać w gruncie w tym miesiącu? Z powodzeniem możesz siać sałatę i rzodkiewkę, ale tylko odmiany letnie. Nie będą wybijać w kwiatostany, dzięki czemu będzie można je zjeść. Warto także rozsypać nasiona ogórków, aby cieszyć się plonami nawet do przymrozków.
Do gruntu w czerwcu powinny trafić ostatnie rozsady:
Jeśli nie umieścisz ich w ziemi na czas, możesz opóźnić owocowanie.
W tym miesiącu można także siać kwiaty dwuletnie, np. goździki. Zdążą urosnąć przed nadejściem zimy i następnego roku wydadzą piękne kwiaty.
Kiedy podlewać rośliny według kalendarza biodynamicznego na czerwiec 2023?
Kalendarz biodynamiczny wskazuje nie tylko optymalny czas na sianie czy sadzenie, ale także na podlewanie roślin w ogrodzie. Według tej metody korzystny okres na nawadnianie gleby przypada 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca.
Jednocześnie warto pamiętać o nieodpowiednich dniach na podlewanie. Mają one miejsce 7, 8, 16, 17, 26 i 27 czerwca. Jeśli będziesz nawadniać rośliny w tych okresach, istnieje ryzyko, że na okazach pojawią się szkodniki. Dlatego lepiej wstrzymać się wówczas z podlewaniem.
Kiedy kosić trawnik w czerwcu 2024?
Pielęgnacja trawnika w czerwcu jest wręcz obowiązkowa. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi trawy, która w krótkim czasie może osiągnąć imponujące wymiary. Aby temu zapobiec i utrzymać równy oraz gęsty zielony dywan wokół domu, trzeba regularnie go przycinać.
Najlepiej to robić 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 lub 30 czerwca. Koszenie w te dni może sprawić, że trawnik będzie odrastać wolniej, a więc będziesz mieć niej pracy nad nim.
Warto jednak pamiętać, aby dostosować termin koszenia do warunków, które panują na zewnątrz. Najlepiej ścinać trawę rano, wieczorem lub opcjonalnie późnym popołudniem. W tym czasie źdźbła są sprężyste, co ułatwia ich skracanie.
Jednocześnie warto unikać koszenia, gdy pada deszcz. Trawa będzie się przyklejać do noży, co utrudni pracę. Przed ścinaniem źdźbeł daj im czas, aby nieco obeschły.
Nie należy używać kosiarki także wtedy, gdy jest upał. Krótka trawa szybko wysycha, przez co zaczyna żółknieć i obumiera. Jeśli musisz kosić, gdy jest skwar, ustaw noże kosiarki jak najwyżej. Wysokie źdźbła pomogą zatrzymać nieco wilgoci w glebie.
Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2024 — nawożenie roślin
W czerwcu obowiązkowo trzeba nawieźć warzywa, kwiaty, krzewy, a także trawnik. Zastanawiasz się, kiedy najlepiej to zrobić? Najlepszy dzień na tego typu zabiegi przypada 4 czerwca. Dokarmiania roślin należy unikać 21 i 22 czerwca, ponieważ istnieje ryzyko, że preparaty doprowadzą do ich zniszczenia.
Jeśli planujesz nawozić ogród pod koniec wiosny, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni produkt.
Dobrym pomysłem jest też rozsypanie obornika granulowanego na grządkach kwiatowych, a także wokół drzew. Ten nawóz zapewni roślin dodatkowe składniki odżywcze, które wzmocnią rośliny podczas kwitnienia czy zawiązywania owoców.
Kwadra owocu. I kwadra - do pełni, czyli wtedy kiedy księżyc jest już dobrze widoczny na niebie - to najlepszy okres do siania i sadzenia warzyw, których plonem są owoce: pomidory, ogórki, cukinie, czy też rośliny strączkowe.
Kalendarz biodynamiczny wskazuje nie tylko optymalny czas na sianie czy sadzenie, ale także na podlewanie roślin w ogrodzie. Według tej metody korzystny okres na nawadnianie gleby przypada 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 i 30 czerwca. Jednocześnie warto pamiętać o nieodpowiednich dniach na podlewanie.
Kalendarz ogrodnika. Maj w ogrodzie
Maj w ogrodzie to jeden z najbarwniejszych miesięcy. Skrzące się kolorami rabaty, kwitnące krzewy i soczyście zielony trawnik zachwycają swoim pięknem. Aby jednak ogród w maju wyglądał kwitnąco, nie możemy zaniedbywać prac ogrodniczych, których w tym miesiącu z pewnością nam nie zabraknie. Jakie prace w ogrodzie wykonać w maju? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na maj.
Maj w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Maj to dla wielu ogrodników ulubiony miesiąc. Gdy wiosna w pełni, można czerpać w końcu pełną radość z prac ogrodniczych i podziwiania na nowo rozkwitającej przyrody. W maju pogoda jest zwykle wyjątkowo sprzyjająca – nie brakuje ciepłych i słonecznych dni, a nie dokuczają jeszcze uciążliwe upały. W tym miesiącu średnie temperatury oscylują wokół 13℃, ale często dni są znacznie cieplejsze.
Maj w ogrodzie to czas kwitnienia wielu roślin. Właśnie w tym miesiącu możemy podziwiać kwitnące rośliny wiosenne: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki, sasanki, zawilce, pierwiosnki. Rozkwitają także stokrotki, bratki, begonie, bodziszki, barwinki pospolite, niecierpki, werbeny, dzwonki ogrodowe. Majowy pejzaż w ogrodzie ubarwiają obsypane kwiatami krzewy, pnącza i drzewa: glicynie, jaśminowce, kaliny koralowe, lilaki, magnolie, mahonie, pigwowce japońskie, głogi czy czeremchy.
Choć w maju wciąż można usłyszeć ptasie trele, większość ptaków w tym czasie jest już pochłonięta lęgami, przez co obserwacja pierzastych gości w ogrodzie staje się utrudniona.
Choć maj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych miesięcy w całym kalendarzu ogrodnika, nie brakuje w nim także pułapek. Jedną z nich jest ostatni powiew zimy, który może jeszcze zaszkodzić wiosennym roślinom i wyrządzić spore szkody w warzywniku. Z pewnością każdy ogrodnik słyszał o tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, czyli majowych przymrozkach przypadających na połowę miesiąca (12-15 maja) .
W kalendarzu ogrodnika maj to gorący czas. W tym miesiącu możemy wzbogacić nasze rabaty i posadzić nowe rośliny. Wiosną ogród i rośliny wymagają ponadto szczególnej opieki. Niezbędne jest wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych, np. regularnego nawożenia, podlewania i odchwaszczania. Nie możemy zapomnieć także o pielęgnacji trawnika. W maju w ogrodzie powinniśmy zająć się również przekwitłymi wiosennymi roślinami, by w kolejnym sezonie na nowo zachwycały swoim pięknem. Dużo pracy czeka nas ponadto w warzywniku i sadzie. W tym miesiącu warto więc wygospodarować sporo czasu na prace ogrodnicze.
Jakie prace wykonać w maju w ogrodzie?
Do najważniejszych prac ogrodniczych w maju należą:
Sadzenie drzew i krzewów z pojemników
W maju możemy wysadzić do gruntu drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Zadbajmy o prawidłowe przygotowanie podłoża i obfite podlewanie roślin po posadzeniu.
Wysiew roślin jednorocznych i wieloletnich
Maj to dobry czas na wysiew bezpośrednio do gruntu roślin, które ubarwią letni pejzaż, takich jak: nasturcje, nagietki, słoneczniki, maciejki, ostróżki, groszek, goździki brodate czy malwy.
Sadzenie i sianie roślin w warzywniku
W połowie maja, po ustaniu przymrozków, możemy wysiać do gruntu lub wysadzić rozsadę warzyw wrażliwych na mrozy. To odpowiednia pora na wysiew: rzodkiewki, kopru, późnych odmian buraków i marchwi, cukinii, kukurydzy, kabaczka, dyni oraz sadzenie: pomidorów, papryki, ogórków, selerów.
Sadzenie roślin cebulowych niezimujących w gruncie
Maj w ogrodzie to odpowiedni moment na posadzenie do gruntu roślin cebulowych niezimujących w gruncie, takich jak: dalie, pacioreczniki, mieczyki.
Sadzenie roślin ozdobnych
Jeśli chcemy ożywić nasz ogród letnimi kwiatami, w maju w ogrodzie możemy posadzić astry chińskie, lwie paszcze, kocanki, szałwie, aksamitki, cynie, petunie, lobelie, niecierpki.
Pielenie chwastów
W maju w ogrodzie nie powinniśmy zaniedbywać regularnego odchwaszczania rabat i trawnika. Szybkie usunięcie chwastów, jeszcze przed kwitnieniem i wydaniem nasion, znacznie zwiększy szansę na ich skuteczne wyeliminowanie.
Zbiór warzyw
Już w maju możemy cieszyć się pierwszymi warzywami spod osłon i tuneli foliowych. W tym miesiącu możemy dokonać zbioru rzodkiewki, sałaty czy cebuli. W maju zbieramy też warzywa wieloletnie np. szparagi, rabarbar.
Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodowych na kwiecień
Kwiecień w ogrodzie to czas radości dla miłośników roślin. Mamy wiosnę i coraz wyraźniej widać jak budzi się przyroda. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje, jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia wielu roślin. Nadeszła już pora aby ostro zabrać się za porządkowanie ogrodu po zimie i inne prace na działce. Aby jak najlepiej wykorzystać kwiecień w ogrodzie koniecznie przeczytaj poniższy tekst, w którym dokładnie opisujemy najważniejsze prace ogrodnicze na kwiecień.
Warto też zauważyć, że wahania temperatury w kwietniu mogą być bardzo duże. W kwietniu 2022 r. najwyższą wartość temperatury powietrza (23,4°C) odnotowano 14 kwietnia we Wrocławiu, zaś najniższą wartość temperatury (-7,5°C) zanotowano 4 kwietnia w Zakopanem. Przygotowując się do wykonania prac ogrodniczych w kwietniu musimy zatem uwzględnić bardzo duże wahania temperatury występujące w tym miesiącu, możliwe częste przymrozki, a także dość częste opady, zarówno deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i śniegu.
Kwiecień w sadzie
Szczepienie drzew owocowych - sposoby, terminy, podkładki
Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej zazwyczaj dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność i mrozoodporność drzewa lub pozwalającą regulować siłę jego wzrostu. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych. Oto jak prawidłowo wykonać zabieg szczepienia drzew owocowych.
Dzisiaj 45
Wczoraj 128
W tygodniu 806
W miesiącu 3226
Wszystkich 569539