Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Wolne działki w ROD

Wolne działki w ROD

Wolne działki w Okręgu szczecińskim:

1.      ROD 1 Maja w Myśliborzu , sektor Słowiańska (wolnych 100 działek, telefon do zarządu: 502 743 351)  - to ogród położony poza centrum miasta ale w pobliżu małego Jeziora Królewieckiego i większego Jez. Myśliborskiego.  Sam Myślibórz to miasto  o średniowiecznym układzie urbanistycznym, z licznymi zabytkowymi budowlami.

Najszybszy dojazd dla zmotoryzowanych ze Szczecina trasą S3, to około 85 km, a czas dojazdu około godziny.

2.      ROD W. Szafera w Golczewie (wolnych prawie 70 działek, telefon do zarządu: 602 428 921) – w powiecie kamieńskim, miasto leżące na równinie  gryfickiej nad Jeziorem Szczuczym i Jez. Okonim.  Do atrakcji turystycznych wartych obejrzenia  zaliczyć można wieżę zamkową – pozostałość średniowiecznego zamku, czy plażę wyposażoną w wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Dojazd ze Szczecina zajmuje około 1 godziny trasą S3 i S6, odległość około 90 km. Z Kołobrzegu to ok.70 km do pokonania w ciągu 45 min. Najbliżej stamtąd nad morze do Pobierowa – niewiele ponad 30 km.

3.      ROD XXX lecia w Chojnie (wolnych prawie 80 działek, telefon do zarządu: 506 121 467) –miasto w powiecie gryfińskim nad rzeką Rurzycą, którego historia sięga 2 połowy XIII w.

Atrakcje w Chojnie i okolicy: to zabytki sakralne , „Olbrzym” największy platan klonolistny , wysoki na ponad 30 m i będący pomnikiem przyrody. Krzywy las – to kolejna atrakcja w okolicy – będąca również pomnikiem przyrody - znajdujący się w okolicy wsi Nowe Czarnowo około 30 km od Chojny.

Ze Szczecina dojazd trasą S3, DK 31 lub B2 to około 1 h jazdy.

4.      ROD Dobry Plon w Lipianach (wolne 94 działki, telefon do zarządu: 693 105 102) –  w powiecie pyrzyckim, położone na Pojezierzu Myśliborskim, pomiędzy jeziorami Lipiańskim i Kościelnym. Będąc w Lipianach warto zobaczyć liczne zabytki  (w centralnie umieszczonym rynku, którego obszar wpisany jest do rejestru zabytków) i pomniki przyrody jak Dąb Pokoju czy głaz narzutowy - na Półwyspie Leszczynowym jeziora Wądół, jest dostępna również  plaża miejska.

Dojazd ze Szczecina trasą S3 pokonamy w około godzinę.

5.      ROD Miejski ul. T. Kościuszki w Pyrzycach (wolne 123 działki, telefon do zarządu: 693 572 279) – mieście leżącym około 45 km na południowy wschód od centrum Szczecina, położony nad Kanałem Młyńskim. Miasto ma ciekawą historię sięgającą VIII-IX w. i sporo zabytków. W odległości około 15 km od Pyrzyc znajduje się słynny Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, który również warto odwiedzić.

6.      ROD 4 Marca w Dobrej Nowogardzkiej (wolne 83 działki, telefon do zarządu: 606 322 418) – miasto w powiecie łobeskim, położone w pasie Pojezierza Zachodniopomorskiego, nad strugą Dobrzenicą. Cały obszar starego miasta jest wpisany do rejestru zabytków z urokliwymi kamienicami z XVII i XIX w. Dobra posiada Plażę Miejską, aktywny wypoczynek  umożliwiają spacery po lesie, przejażdżki konne oraz wędkowanie.

Dobra położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 144 i i 146 między Chociwlem a Nowogardem. Trasę ze Szczecina (niecałe 80 km) można pokonać w ciągu godziny.

Stąd również prawie taka sama odległość do morza  - do  Pobierowa, Rewala, Pogorzelicy czy Mrzeżyna.

7.      ROD J. Słowackiego w Nowogardzie (wolnych 117 działek, telefon do zarządu: 519 831 484) – miasto w powiecie goleniowskim, leżące nad Jeziorem Nowogardzkim, przy którym znajduje się ośrodek sportu i rekreacji ze strzeżoną plażą miejską. Jedną z atrakcji jest Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Sarni Las” oraz wiele miejskich zabytków.

Nowogard leży przy drodze krajowej nr 6 i linii kolejowej Szczecin-Kołobrzeg.  Odległość ze Szczecina to 60 km (drogą S3 i S6), do  Świnoujścia 80 km (DK nr 3), a do Koszalina 100 km (najszybciej S3).

8.      ROD Pionier w Choszcznie (wolne 102 działki, telefon do zarządu: 503 126 183) – położonym na Pojezierzu Choszczeńskim nad Jeziorem Kluki. Miasto ma bogatą historię i wiele zabytków, miejsca pamięci i licznie pomniki przyrody, w centrum miasta jest plaża miejska z wypożyczalnią sprzętu.

Choszczno leży około 25 km na północ od granicy z województwem lubuskim, a 72 km na południowy wschód od Szczecina (dojazd DK nr 10, czas: 1 godzina), 155 km na południowy wschód od Terminalu Promowego w Świnoujściu, 165 km na północny zachód od Poznania oraz 65 km na północ od Gorzowa Wielkopolskiego.

9.      ROD Jawor w Drawnie (wolnych 118 działek, telefon do zarządu: 661 092 026) – położonym na Równinie Drawskiej i Pojezierzu Wałeckim, co jest jego największym walorem i atrakcją turystyczną. To ideale miejsce dla miłośników przyrody, wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, spływów kajakowych i wędkarzy.

Odległość od Szczecina to 95 km a czas dojazdu około 1 godziny.

10.   ROD T. Kościuszki w Dobrzanach (wolnych 200 działek, telefon do zarządu: 503 354 469) – miasto w powiecie stargardzkim, na Pojezierzu Ińskim nad Jeziorem Szadzko. Okolice stanowią ostoje dla ptaków i zwierzyny płowej.

Dojazd ze Szczecina DK nr 10 zajmuje ok. 1 godziny (72 km).

11.   ROD 3 Maja Dębno (wolne 142 działki, telefon do zarządu: 794 629 778) – miasto  w powiecie myśliborskim,  na krańcu Województwa Zachodniopomorskiego, położone nad rzeką Kosą i Jeziorem Lipowo. Nad jeziorem znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Dojazd ze Szczecina trasą S3 zajmie niewiele ponad godzinę.

Zachęcamy i zapraszamy do korzystania z uroków naszych ogrodów Okręgu Szczecińskiego!

J. Sielicka

 

Instruktor ogrodniczy 

Jak zostać działkowcem w PZD? 

Aby zostać działkowcem, należy nabyć działkę w rodzinnym ogrodzie działkowym zrzeszonym w PZD, a dokładniej uzyskać do niej prawo dzierżawy działkowej.  Aby ją nabyć, należy najpierw ją znaleźć, a następnie dopełnić kilku formalności.

W związku z licznymi zapytaniami, w dniu 14 maja 2019 r. Krajowy Zarząd PZD wydał dla osób zainteresowanych nabyciem działki Komunikat „Jak zostać działkowcem w PZD?”.

W komunikacie tym, KZ PZD wskazał kroki, jakie należy podjąć, aby znaleźć wolną działkę w ROD, a następnie nabyć ją bezpośrednio od działkowca (na podstawie umowy przeniesienia praw do działki) albo od zarządu ROD (na podstawie umowy dzierżawy działkowej). Zaprezentowane czynności zmierzające do nabycia działki dotyczą również sytuacji, gdy o działkę w ROD stara się osoba niespokrewniona z działkowcem.

Pozostałe przypadki nabycia działki zostały opisane w materiałach udostępnianych pod adresem: http://pzd.pl/artykuly/22923/114/Porady-prawne-dotyczace-nabywania-dzialki-w-ROD.html.

MAP

 KOMUNIKAT

KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD

z dnia 14 maja 2019 r.

„JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM W PZD?”

 

6 kroków, które pozwolą ci dołączyć do przeszło miliona działkowców korzystających z działek w ogrodach prowadzonych przez PZD

Krok 1:

Znajdź ROD niedaleko miejsca zamieszkania

Krok 2:

Znajdź działkę w wybranym ROD

Informacji o wolnych działkach lub działkach na sprzedaż można szukać m.in.:

1)       na tablicy ogłoszeń ROD,

2)       na stronie internetowej ROD lub Okręgu PZD,

3)       bezpośrednio w zarządzie ROD lub w Okręgu PZD, 

4)       w ofertach „sprzedaży” działek publikowanych w internecie, ewentualnie w prasie lokalnej. 

Dane teleadresowe okręgów PZD dostępne są tutaj: http://pzd.pl/oz-pzd.html

Dane teleadresowe ROD publikowane są na tablicach ogłoszeń ROD lub na stronach internetowych ROD oraz Okręgów PZD.

Jednostka krajowa PZD nie prowadzi wykazu wolnych działek w ROD (!).

Krok 3:

Zawrzyj umowę

Prawo do działki można nabyć:

Krok 4:

Uiść opłaty

  • na rzecz ROD -  jednorazowe opłaty ogrodowe pobierane od nowego działkowca, o których mowa w § 147 ust. 1 statutu PZD (dostępny na http://pzd.pl/uploads/renata/Statut%202017%20zarejestrowany%20z%20przypisami.pdf oraz roczną opłatę ogrodową uchwaloną przez walne zebranie ROD za rok nabycia działki, chyba że poprzedni działkowiec uiścił już tą opłatę – wysokość opłat jest różna w każdym ROD,
  • na rzecz zbywcy prawa do działki – zgodnie z ustaleniami stron umowy
  • podatki - zwykle nabycie działki obciąża podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Krok 5:

Przystąp do PZD

Każdy działkowiec ma prawo zostać członkiem PZD, aby posiadać pełne prawo współdecydowania o sprawach ROD.

Krok 6:

Weź udział w szkoleniu i ciesz się działką

Nowy działkowiec ma prawo do bezpłatnego szkolenia. Obejmuje ono podstawowe informacje nt. uprawiania i zagospodarowania działki oraz prawa obowiązującego w ROD.

 

Więcej na ten temat tutaj: JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM W PZD?  – pełna wersja.

 

KRAJOWY ZARZĄD

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

Warszawa, dnia 14 maja 2019 r.

 

 

Licznik wejść

Dzisiaj 22

Wczoraj 648

W tygodniu 1464

W miesiącu 4564

Wszystkich 575516

Kubik-Rubik Joomla! Extensions