Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Rośliny ozdobne
Na początku miesiąca
Ogławiamy tulipany, narcyzy i inne rośliny cebulowe obcinając u nasady ich kwiaty. Rośliny
odchwaszczamy i nawozimy, a od połowy maja przestajemy je podlewać by przygotowały się do
letniego spoczynku.
Bezpośrednio po przekwitnięciu wycinamy zasychające kwiatostany forsycji, lilaków, migdałka a także wcześnie kwitnących gatunków tawuł.
Przywiązujemy do podpór intensywnie rosnące pędy pnączy - powojników, wiciokrzewów i róż pnących.
Wycinamy dzikie pędy wyrastające pod miejscem okulizacji u róż, migdałków i innych szczepionych drzewek i krzewów.
Dzielimy byliny kwitnące późnym latem lub jesienią (astry, złocienie, rudbekie. nawłocie, liliowce, funkie, macierzanki, rojniki i rozchodniki). Po sadzeniu należy przyciąć dość silnie nadziemne części tych roślin.
Przycinamy zasychające pędy kwiatostanowe bylin kwitnących bardzo wczesną wiosną. Ścinamy je nisko na około 5-10 cm nad ziemią.
Przez cały miesiąc
W zależności od warunków pogodowych sadzimy do pojemników i skrzynek balkonowych rośliny sezonowe i gatunki wieloletnie (pelargonie, petunie, begonie bulwiaste, fuksje, argyrantemę krzewiastą, uczep rózgowaty, kocanki włochate, irezynę, koleus Blumego i wiele innych).
Zaczynamy robić sadzonki zielne z wielu gatunków krzewów liściastych - krzewuszek, tawuł, dereni i innych.
W celu zagęszczenia sosen (odmian karłowych), wyłamujemy młode przyrosty.
Pod koniec miesiąca
Wysiewamy nasiona roślin dwuletnich.
Wysiewamy do gruntu nasiona gatunków ciepłolubnych, których siewki są wrażliwe na spóźnione wiosenne przymrozki jak np.: fasolę wielokwiatową, nasturcję większą, portulakę wielkokwiatową, złociszek oskrzydlony czy dynię ozdobną.
Wysadzamy do gruntu (dobrze zahartowaną wcześniej) rozsadę roślin sezonowych - lobelię, szałwię, begonię, petunię, cynię, pelargonie, niecierpki, heliotrop, a także byliny bulwiaste i cebulowe - paciorecznik, begonię bulwiastą, dalie, mieczyki, krokosmie i inne.
W ogrodzie wodnym sadzimy wrażliwe na przymrozki rośliny wodne jak np. grzybienie. Systematycznie kosimy trawniki i w miarę potrzeby nawozimy i podlewamy.
Posadzone w kwietniu lub na początku maja drzewka, krzewy i byliny zasilamy mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi lub wolnodziałającymi. Zwykle robimy to po ok. 2 tygodniach od momentu sadzenia, gdy są już dobrze przekorzenione i mogą pobierać nawozy z gleby.
Sadownictwo
Na początku miesiąca
Początek maja to dobry termin na pierwsze dokarmianie drzew azotem (polowa dawki), dotyczy to głównie starszych drzew. Nowo posadzone drzewa nawozimy nieco później, żeby nie narażać
systemu korzeniowego na uszkodzenia.
W maju występują przymrozki, nierzadko uszkadzają one kwiaty lub zawiązki owoców. W walce z przymrozkami dobre rezultaty daje zadymianie, możemy także wykonać minipiecyki z odwróconych ceramicznych doniczek, w których umieszczone są palące się długo świece.
Można wykonać jeszcze cięcie zasadnicze drzew. Taki termin cięcia jest odpowiedni dla drzew, które mogły zostać uszkodzone w czasie zimy. W maju widać, które pędy są przemarznięte, gdyż ich pąki nie rozwijają się.
Uszkodzone pędy zaczynają się marszczyć, co świadczy o uszkodzeniu wiązek przewodzących. W maju można także stosować dolistne nawożenie drzew nawozami wieloskładnikowymi (np. Florovit), kiedy stwierdzimy uszkodzenia mrozowe. Zabieg ten pomaga szybciej zregenerować uszkodzenia powstałe w czasie surowej zimy.
Z uwagi na owady zapylające, warto jest usuwać z murawy i trawnika rośliny mniszka lekarskiego, który kwitnie w podobnym terminie co drzewa owocowe i jest bardziej atrakcyjny dla pszczół niż kwiaty drzew i krzewów owocowych.
W drugiej połowie miesiąca
Rozpoczynamy zabiegi formujące odpowiednie kąty między przewodnikiem a pędami bocznymi. W tym celu stosuje się różne materiały pomagające ukształtować właściwy kąt. Powinien być on zbliżony do kąta prostego. Do odginania pędów zielnych przydatne są drewniane klamerki, które zakładamy na przyrost o długości około 5-10 cm. Po dwóch tygodniach można je zdjąć, gdyż kąty rozwidleń są już utrwalone. Pędy zielne lub półzdrewniałe (od drugiej połowy maja do czerwca-lipca) można odginać stosując drewniane wykałaczki. Działają one jak rozpórki, kształtując prawidłowe położenie pędu w stosunku do przewodnika. W tym przypadku także usuwa się je po 14 dniach lub pozostawia aż same wypadną.
Zaczynają pojawiać się odrosty korzeniowe podkładki oraz drobne pędy wyrastające na pniu. Powinny być one sukcesywnie usuwane w miarę pojawiania się. Odrosty wycinamy sekatorem a pędy z pnia usuwamy ręcznie, jeśli jeszcze nie zdrewniały.
Przez cały miesiąc
W maju bardzo ważne jest odpowiednie zaopatrzenie drzew i krzewów w wodę ze względu na intensywny wzrost roślin oraz kwitnienie. Pamiętajmy więc o podlewaniu.
Należy usuwać chwasty wokół drzew i krzewów, zwłaszcza na plantacji truskawek i poziomek jeśli w poprzednim miesiącu warunki pogodowe nie pozwoliły na wyłożenie ściółek. Po odchwaszczeniu i oczyszczeniu roślin warto położyć ściółkę ze słomy aby utrzymać na plantacji warunki fitosanitarne.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 33
Wczoraj 648
W tygodniu 1475
W miesiącu 4575
Wszystkich 575527