Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
W dniu 27 października br., okręg szczeciński zorganizował jednodniowe szkolenie dla instruktorów SSI. Odbyło się ono w świetlicy ogrodu ROD „Przyjaźń” w Szczecinie - dzięki uprzejmości Pani Prezes zarządu Kazimierze Wadowskiej.
Piękna, wystrojona świetlica pomieściła ponad 60 instruktorów (krajowych, okręgowych i ogrodowych) z całego naszego okręgu. Prezes OZ w Szczecinie powitał zebranych instruktorów, przypomniał o ważnej roli, jaką pełnią instruktorzy w ogrodach i ich zdaniach, wspomniał o jubileuszu 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Szkolenie rozpoczął dr hab. inż. Piotr Żurawik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie tematem zagospodarowania ogrodu działkowego.
Omówione zostały różne rodzaje gleb, w jaki sposób je przygotować pod uprawę i jak rozplanować kwatery na działce. Dr Żurawik wspomniał, że coraz częściej nawet w ogrodach przydomowych mieszkańcy miast przeznaczają miejsce pod uprawę choć paru gatunków warzyw, drzew i krzewów owocowych. Zwiększa się świadomość i satysfakcja z uprawy wyhodowanych we własnym ogródku ekologicznych warzyw i owoców bez chemii.
Zostały przypominane wymagania pH, nawozowe, wartości kompostu, nawozów zielonych i dla warzyw dla ich optymalnego wzrostu. Wykładowca mówił również o zmianowaniu, uprawie współrzędnej, terminach siewu i allelopatii.
Kolejnym tematem były nowości w uprawie roślin warzywnych. Dr Żurawik przedstawiał odmiany, które wypłynęły do krajowego rejestru odmian COBORU (Centralnego Ośrodka Odmian Roślin Uprawnych) w 2017 r: cebula ‘Karmen’, dynia zwyczajna ‘Bananowy Song’, fasola zwykła karłowa ‘Batumi’, ‘Finezja’, ‘Grenada’, ‘Luiza’, ‘Saba’ i ‘Sprinter’, fasola zwykła tyczna ‘Seychelles’, kapusta głowiasta biała ‘Jasper’, ‘Frodo’, ‘Opalo’, kukurydza cukrowa m.in. ‘Golden Freedom, ogórek ‘Rejent’, ‘Solon i ‘Ares’, papryka ‘Ciderella’ i ‘ Red Knight’, pomidor ‘Milonety’, ‘Agent’, ‘Georgia’ i ‘Zorza Toruńska’, sałata liściowa ‘Flamenco’.
Wspomniano również o japońskich odmianach szczypiorku czosnkowego, oberżyno ziemniaku oraz o odmianach warzyw w nietypowych kolorach i kształtach.
Następny zaprezentowany temat dotyczył efektywnego nawożenia, które prowadził dr Adam Grześkowiak z Grypy Azoty, Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Prowadzący zaznaczył, że duża różnorodność uprawianych gatunków roślin na działkach oraz rodzaju gleby wymaga indywidualnego podejścia do sprawy nawożenia, a błędy w nawożeniu obniżają jakość plonów, zwiększają podatność na choroby i szkodniki, obniżają mrozoodporność oraz możliwość negatywnego wpływu na środowisko.
Poruszony został temat nawożenia i jego terminy w powiązaniu z odczynem gleby. Wykładowca przypominał, że skuteczne wapnowanie zależne jest od rodzaju gleby i co bardzo istotne – zalecał ograniczone wapnowanie na glebach torfowych (dotyczy to głównie działek na Wyspie Puckiej).
O zdrowotności wybranych drzew i krzewów owocowych mówiła dr hab. Iwona Adamska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zostały przedstawione i omówione choroby m.in. jabłoni, gruszy i śliwy. Temat nie został wyczerpany, instruktorzy mieli sporo pytań dotyczących nie tylko dostępnych środków ale również ekologicznej ochrony drzew i krzewów. Pani doktor zachęcała do korzystania ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by sprawdzać środki ochrony roślin, zawarte w nich substancje czynne, oraz rodzaje upraw i zastosowanie (http://www.minrol.gov.pl/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin ).
Na koniec wykład poprowadził dr inż. Jacek Wereszczaka z Zachodniopomorskiego Regionalnego Centrum mikroorganizmów, w którym przedstawiał osobę R. Steinera, jego założenia dotyczące ekologicznego rolnictwa i korzystanie z kalendarza biodynamicznego.
Omawiana była biologiczno dynamiczna metoda gospodarowania, stosowanie preparatów biodynamicznych w celu ożywienia biologicznego gleby, biopreparaty i ich zastosowanie – szczepionki stosowane w produkcji roślinnej, biostymulatory, biopestycydy, mieszanki bakteryjno-enzymowe.
Prowadzący podkreślał wagę kompostowania, znaczenie uprawy i pielęgnacji roślin w zgodzie z naturą, by ograniczać stosowanie chemicznych środków, w czym mogą pomóc m. in. gnojówki, wywary i napary ziołowe.
Każdy z uczestników szkolenia otrzymał kalendarz biodynamiczny, by korzystać z zawartych w nich wskazówek, cały rok uprawiać rośliny w harmonii z rytmami przyrody, by się w nie zagłębiać i propagować innym.
Justyna Sielicka
Instruktor ogrodniczy
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 66
Wczoraj 128
W tygodniu 827
W miesiącu 3247
Wszystkich 569560