Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Na zaproszenie dyrektor szkoły Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie  - pani Lili Pławińskiej i kierownika Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego – pana Andrzeja Fidosa, grupa instruktorów krajowych i okręgowych uczestniczyła w seminarium ogrodniczym w dniu 2 lutego br. Uczestniczyli w nim również ogrodnicy i rolnicy ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.

Seminarium rozpoczął Wiesław Jakubowski - przedstawiciel międzynarodowej firmy HAZERA POLAND zajmującej się hodowlą nasion i  prowadzącą ośrodki badawczo-rozwojowe.

Przypomniane i przedstawione zostały odmiany polecane w poprzednim sezonie jak i nowe odmiany warzyw, również do upraw ekologicznych. Przedstawione zostały nowe technologie wykorzystywane do mechanicznego zbioru warzyw i przygotowanie ich do sprzedaży.

Nowości odmianowe warzyw firmy POLAN -  Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego  przedstawiał  kierownik produktu, pan Dariusz Kacprzyk. Omówiony został asortyment firmy, którym oprócz nasion warzyw są również nasiona kwiatów, ziół, traw, czosnki, cebule i kłącza. Produkowane nasiona są  również kalibrowane, zaprawiane i obejmują ponad 105 odmian własnych  warzyw.

„Globalizacja a biopreparaty”- to kolejny temat seminarium. Prowadzący – dr inż. Jacek Wereszczaka z Zachodniopomorskiego Regionalnego Centrum Mikroorganizmów omówił czym jest globalizacja i na czym opiera się jej idea.  J. Wereszczaka akcentował znaczenie poszanowania środowiska, by działalność zarobkowa człowieka była z nim w stanie równowagi.

Omówiono biopreparaty do stosowania w rolnictwie, ogrodnictwie nie tylko jako środki stosowane interwencyjnie – w razie wystąpienia jakiegoś czynnika stresowego (susza, przymrozek, fitotoksyczność itp.) ale przede wszystkim prewencyjnie, włączając je do standardowych technologii upraw i pielęgnacji.

Na koniec głos zabrał pan Kazimierz Domagalski z rodzimej szczecińskiej firmy Fosfan. Przedstawił nowości produktowe na rok bieżący tj. KalPro 40 – granulowany nawóz potasowy, Mag Sul – siarczan magnezu, nawóz uniwersalny polecany do stosowania na wszystkie typy gleb, ze szczególnym uwzględnieniem roślin mające wysokie wymagania pokarmowe dotyczące siarki i magnezu. Wspomniane zostały również nawozy bezchlorkowe (Fruktus Truskawka, Lagron i Lagron Vit), nawozy naturalne Biohumusy vital oraz nawozy granulowane różnego przeznaczenia.

Podczas seminarium na bieżąco była możliwość zadawania pytań oraz wymiany doświadczeń. Uczestnicy chwalą sobie takie spotkania i z pewnością przybędą na kolejne.

J. Sielicka

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 90

Wczoraj 121

W tygodniu 668

W miesiącu 90

Wszystkich 444449

Kubik-Rubik Joomla! Extensions