Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Marszałek Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej

Pani EWA KOPACZ


Szanowna Pani Marszałek

Otrzymany i odczytany od Pani Marszałek list do uczestników  IX Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców w Warszawie w dniu 16-12-2011r  został bardzo pozytywnie odebrany przez delegatów PZD i za co najserdeczniej Pani Marszałek dziękujemy.

Szanowna Pani  Marszałek

Ruch to zdrowie.
Już od ponad pół wieku lekarze sportowi, fizjolodzy i kardiolodzy próbują uświadamiać nam jak wielką rolę odgrywa aktywność fizyczna w umacnianiu zdrowia, sprawności i kondycji.
Dynamiczny rozwój cywilizacji silnie przeobraził zewnętrzne warunki życia człowieka sprzyjając eliminacji pracy fizycznej i ogólnej bezczynności ruchowej. Obecnie coraz trudniej znaleźć ludzi wykonujących bardziej intensywną pracę mięśniową. Zmienił się ponadto styl spędzania wolnego czasu, który coraz mniej sprzyja uprawianiu sportu i fizycznej rekreacji. Według badań szacuje się, że zaledwie 30% dzieci i młodzieży, oraz 10% dorosłych uprawia wysiłek fizyczny odpowiadający podstawowym potrzebom fizjologicznym organizmu. Nasz kraj zaliczany jest do najmniej ruchliwych społeczeństw w Europie. Modny na zachodzie jogging , w Polsce uprawia: niespełna 4%  25 -latków, 3% 35-latków oraz 2% 50-latków. Krzywa zainteresowania aktywnością fizyczną maleje z wiekiem. Efekt? -  Hipokinezja - czyli brak zaspokajania podstawowych potrzeb ruchowych człowieka, z wszystkim zdrowotnymi skutkami tego zjawiska. A tu na ogrodach Polskiego Związku Działkowców mamy ten tracony fenomen aktywności fizycznej, gdzie jest czynnie kontynuowany. Jest już kilka teorii które same tworzą się w obliczu rzeczywistości. Jedną z nich, to że działkowcy żyją dłużej przez swoją aktywność fizyczną i intelektualną. Kiedy jest zdrowe ciało, to i umysł jest właściwie wykorzystany jak u człowieka zadowolonego z życia i pozytywnie nastawionego do niego. Drugi to wypływający z naszej jeszcze niedoskonałej służby zdrowia. „RATUJMY SIĘ SAMI”. Jest i trzeci najmniej sympatyczny a głoszony coraz częściej, ażeby właśnie zabrać działkowcom ogrody, to szybciej i mniej będzie wydatków w kraju, na tą emerycką grupę społeczną bo szybciej zejdą…

Dlatego  warto.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci literatura naukowa przedstawiła bardzo obszerny materiał poświęcony powysiłkowym zamianom w funkcjach i strukturach ludzkiego organizmu. Systematyczna aktywność fizyczna nie tylko wpływa stymulująco na prawidłowy wzrost i rozwój w okresie dzieciństwa i młodości ale także zapewnia utrzymanie zdrowia i kondycji w wieku dorosłym, spowalnia proces starzenia oraz łagodzi dolegliwości wieku starszego. Szczególnie wiele uwagi poświęca się roli aktywności fizycznej w kształtowaniu kondycji układu sercowo-naczyniowego, sprawności wykorzystywania tlenu, oraz usprawnieniu mechanizmów odpornościowych. Serce zmuszane do częstego wysiłku dostosowuje się do zwiększonych wymagań, co objawia się jego rozrostem i zwiększoną zdolnością do pompowania krwi. W niektórych przypadkach wydajność pracy serca wzrasta nawet dwukrotnie w stosunku do okresu przed rozpoczęciem treningów. W efekcie, człowiek ma większe poczucie komfortu, szybko się nie męczy i jest w stanie w każdej chwili podjąć i znieść nieoczekiwany wysiłek. Poddawany ćwiczeniom fizycznym organizm doskonali funkcjonowanie wątroby, gruczołów dokrewnych, gospodarkę hormonalną i i enzymatyczną. Systematyczna aktywność sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, zabezpiecza przed spadkiem masy i siły mięśniowej, zmniejsza sztywność stawów, usprawnia zakres ruchów oraz chroni układ kostny przed demineralizacją i zrzeszotnieniem tkanek. Należy mieć na uwadze, że osoby aktywne fizycznie także chętniej przestrzegają innych zachowań prozdrowotnych, jak: racjonalny sposób żywienia, rezygnacja z nałogów, dbanie o właściwy cykl pracy i wypoczynku, itp. Nic wiec dziwnego, że wzajemne łączenie aktywności fizycznej z właściwą dietą i wypoczynkiem jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających witalność, sprawność i zdrowie na długie lata życia.

Szanowna Pani  Marszałek

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, za przekazanie tak dla nas działkowców życzliwe przesłanie i ośmielamy się prosić Panią Marszałek, jako eksperta  od spraw zdrowia, jak również kierującą procesem ustawodawczym w Sejmie, ażeby pozostawić w całości naszą ustawę  o ROD z Lipca 2005 r, która jest gwarantem  dobrze funkcjonujących  Rodzinnych Ogrodów Działkowych i kondycji zdrowotnej działkowców. Nasi  rodacy działkowcy  zwłaszcza w kryzysie  na to zasługują.

Pozostajemy z  wyrazami szacunku - Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Szczecin, dnia 17.01.2012 rok

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 8

Wczoraj 146

W tygodniu 915

W miesiącu 3335

Wszystkich 569648

Kubik-Rubik Joomla! Extensions