Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

z dnia 22 sierpnia 2012 roku do Parlamentu Polskiego o zapewnienie trwałego miejsca i warunków rozwoju ogrodom działkowym w Polsce
 
Sytuacja wytworzona po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o ROD jest wielce niepokojąca, co do losu ogrodów działkowych dzisiaj funkcjonujących.
Obawy środowiska działkowców koncentrują się głównie na trosce o los ogrodów dzisiaj ochranianych ustawą o ROD oraz o prawa przyznane ogrodom i działkowcom w ramach funkcjonujących struktur PZD. Troska również obejmuje przyszłe obciążenia działkowców, sygnalizowane w ustnym uzasadnieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego a także jego skutki, jaki wywołuje stwierdzenie niezgodności z Konstytucją aż 24 artykułów ustawy o ROD, co przekłada się w praktyce na ogromne ograniczenia prawne przyszłej ustawy, która ma regulować kompleksowo ogrodnictwo działkowe, a nie tylko kategorię rodzinnych ogrodów działkowych.

 

Podjęta inicjatywa opracowania obywatelskiego projektu ustawy o ogrodnictwie działkowym została zaakceptowana w środowisku działkowców, bowiem kto zna lepiej problemy ogrodów działkowych jak nie sami działkowcy. Dlatego ich głos powinien być słyszany i uwzględniany w granicach dopuszczalnych obwarowań konstytucyjnych, godząc jednocześnie interesy samorządów gmin, państwa i działkowców.
Myślą przewodnią przyszłej ustawy musi być uwzględnienie dorobku 120 lat ogrodnictwa polskiego, jego tradycje, zdobyte doświadczenie w samorządzeniu się, wypracowane demokratyczne struktury, do których przywiązani są działkowcy oraz posiadanie silnej reprezentacji szczebla pośredniego i ogólnokrajowego zdolnego do reprezentacji interesów pojedynczych ogrodów i działkowców. Rozwiązania przyszłej ustawy muszą również uwzględnić społeczne koszty zmian organizacyjnych i ideę służenia działkowcom.
Nasze przywiązanie do PZD prezentowaliśmy w licznych wystąpieniach do Parlamentu w obronie ustawy o ROD. Trybunał Konstytucyjny nie wziął pod uwagę aspektów społecznych. Chcemy mieć nadal struktury samorządowe, prawo do własnej reprezentacji i silnej organizacji pozarządowej służącej nam działkowcom.
Sporadyczne, negatywne wypowiedzi nie mogą dotyczyć całego Związku i nie mogą być przyczyną tak radykalnych zmian ustawowych.

Apelujemy już dzisiaj do wszystkich sił politycznych Parlamentu Polskiego o spokojne, bez zbędnego pośpiechu, przygotowanie dobrej ustawy, która nie pozwoli na skrzywdzenie ludzi na to nie zasługujących, dotyczy to zarówno działkowców jak też reprezentujących ich działaczy, pracujących dla idei w tych ogrodach działkowych i dla ogrodów. Jest to cenny kapitał ludzki, którego zmarnować dzisiaj nie można.
Przy konstrukcji ustawy należy brać pod uwagę ogromną pozytywną rolę, jaką ogrody spełniają w polskiej rzeczywistości.

Zwracamy się dzisiaj do Sejmu i Senatu o rzetelną ocenę sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jego społecznych i ekonomicznych skutków a także przyszłości ogrodów działkowych w tych warunkach brzegowych określonych tak rygorystycznie przez wyrok.
Apelujemy o prawne gwarancje życia i rozwoju ogrodów w przyszłości w stabilnej atmosferze a nie permanentnego nękania ich nowymi pomysłami na zmianę.
Polskiemu Związku Działkowców nie dano w ostatnim 20 – leciu pełnych szans na spokojne doskonalenia struktur. Nowa ustawa nie może wyrugować prawnej ochrony ludzi, którzy tego potrzebują. Ochrony przede wszystkim polskiej rodziny, najczęściej niezamożnej, której trudno odnajdywać swoje miejsce w codziennej rzeczywistości.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 31

Wczoraj 146

W tygodniu 938

W miesiącu 3358

Wszystkich 569671

Kubik-Rubik Joomla! Extensions