Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Ostatnie wydarzenia wokół Związku i ogrodów działkowych są niepokojące, co przejawia się:
- wyłączeniem zapisu art. 19 - 22 ustawy o ROD w tzw. specustawie o budowie dróg. Wyłączenia dotyczą odszkodowań i terenów zamiennych.
- obowiązku zgłoszenia budowy altan do organów budownictwa w celu rejestracji.
- zapowiadanymi kontrolami przez NIK.
- nagłaśnianiem w mediach, że ogrody w miastach są przeżytkiem.
- nieujawnianiem ogrodów w planach i przeznaczanie ich na inne cele.
- atakami na działaczy PZD i na Związek.
- intensywnymi działaniami Nadzoru Budowlanego.
- zgłoszeniem projektu zmiany ustawy o ROD i likwidacji PZD.
Te wszystkie działania wpisują się niejako w jeden nurt walki z ogrodami i wprowadzenie niekorzystnych zmian dla działkowców.
Organy PZD podejmują działania zmierzające do ograniczenia skutków zagrożenia. W tej walce konieczna jest jedność i zdecydowane poparcie organów kierownictwa PZD przez wszystkich działkowców.
Nie dajmy się zbałamucić, że dostaniemy działki niemal za darmo. Zapoznajmy się z istotą pomysłów reformatorów. Brońmy tego, co mamy dziś, aby potem nie wspominać z żalem tego, co mieliśmy.
Ogrody działkowe są potrzebne nam i naszym pokoleniom. Obronimy je, jeżeli będziemy tworzyć jeden zwarty i mocny Związek.
Nie może nam zabraknąć odwagi, uporu i rozsądku – to obowiązek każdego działkowca, jeżeli chcemy ogrody zachować dla przyszłości. Są one potrzebne teraz i w przyszłości. 

 Sprawozdanie z nadzwyczajnego posiedzenia Okręgowego Zarządu  w Szczecinie w dniu 21.04.2009 roku

Posiedzenie Okręgowego Zarządu z udziałem Okręgowej Komisji Rewizyjne i Rozjemczej zostało zwołane t trybie nadzwyczajnym w celu zajęcia stanowiska w sprawie zagrożenia bytu rodzinnych ogrodów działkowych wywołanego zgłoszeniem do Sejmu projektu ustawy o ogrodach działkowych przez posłów PiS.
Projekt ustawy zakłada radykalne zmiany w zakresie organizacji ogrodnictwa działkowego, w tym uchylenie ustawy o ROD, likwidację PZD, zmianę systemu zarządzania ogrodami oraz obiecuje możliwość złożenia wniosku o wykup użytkowanej działki.
Po zapoznaniu się z głównymi tezami przewidywanych zmian ocenę projektu od strony prawnej oraz rozeznaniu realnych możliwości przeprowadzenia zakrojonych reform, przystąpiono do dyskusji, w której zabrało głos 12 uczestników, koncentrując swoje wystąpienia na tematyce:

- oceny sytuacji i sondażu, czy jest to kolejna próba przedwyborcza pozyskania elektoratu, czy główny atak PiS-u?,
- mentalności niektórych działkowców, przyjmujących bezkrytycznie obietnice PiS za dobrą monetę i posiadających nadzieję, że otrzymają działki niemal za darmo,
- kosztów wykupu i kosztów związanych z operacją przekształcenia użytkowania we własność,
- ogromnego poparcia przez środowisko działkowców obecnego porządku prawnego w ogrodach i protestów przeciwko pomysłom reformacji,
- oceny lokalnych samorządów proponowanych zmian,
- możliwości faktycznej realizacji reform w aspekcie prawnym, konstytucyjnym, finansowym i organizacyjnym,
- konieczności doskonalenia informacji w celu szerokiego zapoznania działkowców z problematyką,
- aktywności działkowców okręgu i struktur związkowych w poparciu władz związkowych o ratowanie ogrodów.
W ocenie generalnej projekt ustawy PiS jest nie udany, a jego realizacja byłaby zagrożeniem dla ogrodów. Realne szanse na realizację projektu w większości ogrodów szczecińskich są minimalne. Projekt jest szkodliwy dla dorobku pokoleń działkowców i należy uczynić wszystko, by przekonać działkowców, samorządy, parlamentarzystów i społeczeństwo, że zaproponowany model jest tożsamy z likwidacją ogrodów. Nie wolno dopuścić do tak rewolucyjnych zmian w imię dobra przyszłych pokoleń.
Posiedzenie Zarządu obsłużył Tomasz Terlecki – prawnik Krajowej Rady PZD.
W czasie debaty zabrał głos w imieniu euro posła Bogusława Liberadzkiego asystent Tomasz Wiśniewski, który uznał za konieczność zainteresowania problemem polskich działkowców odpowiednie organy Europarlamentu.
Atmosfera w dyskusji była gorąca, bo sytuacja jest również niebezpieczna w skutkach dla działkowców.
Obowiązkiem statutowych organów okręgu jest przedstawić działkowcom prawdę o niebezpieczeństwie im zagrażającym póki jest jeszcze czas na rozsądne potraktowanie problemu.
W zebraniu uczestniczyło 50 uczestników. Jednogłośnie przyjęte zostały dokumenty z posiedzenia:
1. uchwała Nr 1/VII/2009 oraz list otwarty do działkowców szczecińskich, które zostaną rozesłane do wszystkich ROD Okręgu.
2. Stanowisko w sprawie obrony ustawy o ROD oraz Związku skierowane do parlamentarzystów naszego okręgu, partii politycznych, klubów poselskich, organów samorządowych i Marszałka Sejmu.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 33

Wczoraj 146

W tygodniu 940

W miesiącu 3360

Wszystkich 569673

Kubik-Rubik Joomla! Extensions