Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Analiza dokumentów pokontrolnych z roku 2011 dowodzi, że w ogrodach występują nadal nieprawidłowości w zakresie zagospodarowania ogrodów, a zwłaszcza działek. Spotyka się przypadki liberalnego postępowania niektórych Zarządów w stosunku do użytkowników działek naruszających przepisy prawa.

Dla zintensyfikowania działań Zarządów ogrodów w roku 2012 należy:

1. W dalszym ciągu dążyć do pełnej regulacji stanu prawnego ogrodu w porozumieniu z Okręgowym Zarządem i odpowiednimi służbami samorządów Gmin.
2. Przeglądem ogrodów objąć wszystkie ogrody, w których nie przeprowadzono takich przeglądów w roku 2010 i 2011. Materiał pokontrolny powinien być przedmiotem analizy Okręgowego Zarządu w celu podjęcia stosownych działań.

3. Dążyć do szybkiego zakończenia procesu opracowywania prawidłowych planów zagospodarowania ogrodów oraz aktualizować plany posiadane.
4. W oparciu o analizę użytkowanych działek przedłożyć do OZ propozycje w zakresie zagospodarowania lub zwrotu gruntów właścicielowi.
5. Zobowiązuje się wszystkie Zarządy do ścisłej ewidencji altan ponadnormatywnych i działania w zakresie ich likwidacji zgodnie z przepisami.
6. Aktualizować rejestr osób zamieszkujących i w porozumieniu z samorządami gmin dążyć do eliminacji zjawiska zamieszkiwania w altanach.
7. W procesie przydziału działek dla osób z odległych rejonów kierować się zasadami przyjętymi przez Krajową Radę PZD.
8. Aktualizować dokumenty działek zwłaszcza deklaracji członkowskich oraz kart „C”.
9. W roku 2012 należy zakończyć proces regulowania użytkowania tzw. działek podwójnych.
10. W zakresie bezpieczeństwa w ogrodach należy prowadzić ścisłą ewidencję zdarzeń, informować o zdarzeniach OZ, współpracować ze służbami porządku publicznego i ośrodkami MOPR, nagłaśniać problemy w mediach lokalnych oraz przestrzegać ściśle przepisów dotyczących eksploatacji budynków i prowadzenia przeglądów obiektów.
11. W zakresie kampanii sprawozdawczej przestrzegać ściśle przyjętego harmonogramu walnych zebrań. Przygotowując dokumenty na walne zebranie zwrócić szczególną uwagę na projekty uchwał dotyczące opłat za media. Na zebraniach wyakcentować rolę gospodarzy ogrodów, a zwłaszcza ich nie zawsze właściwego postępowania. Opracować i przyjąć zasady wjazdu do ogrodów oraz zasady korzystania z prądu i wody w ogrodzie.
12. W zakresie gospodarki finansowej w ogrodach, które mają kłopoty z prowadzeniem księgowości zlecać wykonanie czynności dla ośrodka księgowego przy OZ. Zaostrzyć przestrzeganie przepisów dotyczących nagród, świadczeń i wynagrodzeń. W oparciu o analizy finansowe podjąć tematykę oszczędności oraz pozyskiwania środków na działalność statutową w ogrodzie.
13. W działalności inwestycyjno remontowej kierować się zasadami ujętymi w instrukcji Krajowej Rady oraz wzmóc dyscyplinę w zakresie przygotowania dokumentacji, realizacji i rozliczenia. Zgodnie z programem na kadencję szczególny nacisk położyć na budynki administracyjne, nawodnienie i odwodnienie oraz modernizacje sieci energetycznych.
14.  W zakresie ekologii i ochrony środowiska przeanalizować w każdym ogrodzie stan sanitarny, ograniczyć do minimum spalanie odpadów porażonych roślin, podjąć tematykę wykorzystania wód opadowych, a szczególnie zwrócić uwagę na eksploatację osadników nieczystości, jeżeli występują oraz na estetykę otoczenia ogrodów.
15. W ramach doskonalenia działań oświatowych przestrzegać obowiązku przeszkolenia kandydatów, posiadania instruktora ogrodniczego oraz zaktywizować dystrybucję wydawnictw.
16. W zakresie dokumentacji ograniczyć tworzenie dokumentów do niezbędnego minimum, wykorzystywać jednolite wzory dokumentów przekazywane w trakcie szkoleń oraz zwiększyć troskę o kulturę opracowywanych dokumentów i ich zabezpieczenie i przechowywanie. Jednocześnie z uwagi na to, że zdarza się stosowanie niewłaściwego nazewnictwa przy użyciu pieczątek lub druków należy dokonać weryfikacji dokumentów i pieczęci pod względem ich poprawności z REGONEM.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 32

Wczoraj 146

W tygodniu 939

W miesiącu 3359

Wszystkich 569672

Kubik-Rubik Joomla! Extensions