Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Gościem Akademii Działkowca jest dzisiaj Pan Tadeusz Jarzębak – prezes Okręgowego Związku PZD w Szczecinie. Panie Prezesie jaki był ten rok dla was działkowców?
Ten rok był dla Związku dobry, poza pewnymi, że tak powiem obwarowaniami. Została zaskarżona Ustawa do Trybunału Konstytucyjnego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Jest ona w Trybunale w tej chwili. Kiedy będzie rozpatrzona to na razie jeszcze nie wiemy. Termin nie został wyznaczony. Ale jest duże zagrożenie z tego tytułu. Obecna Ustawa gwarantuje pewne przywileje dla działkowców kosztem gmin, kosztem skarbu państwa. To są przywileje, które warto by zachować dla ludzi, dla działkowców ponieważ oni tego potrzebują. Natomiast jakie będą nowe zapisy ustawy – głównie chodzi tu o bezpłatne przekazywanie ogrodom gruntów i zachowanie prawa własności do tego co jest na działce – nie wiemy. Niektóre z tych przepisów kłócą się trochę z prawem cywilnym ponieważ zgodnie z nim to co znajduje się na gruncie jest własnością właściciela gruntu.
Ale ten grunt nigdy nie będzie własnością działkowca.
W tej chwili właścicielem gruntów jest gmina i tylko w niektórych przypadkach grunty są w gestii skarbu państwa. Są to jednak szczątkowe wielkości. Generalnie właścicielem gruntów działkowych jest samorząd gminny. I w związku z tym gmina jako właściciel ma prawo w każdej chwili zlikwidować ogród. Z tym tylko, że dopóki obowiązuje obecna ustawa likwidacja musi być przeprowadzona zgodnie z jej zapisami. A więc muszą być wypłacone przede wszystkim odszkodowania dla działkowców, odszkodowania dla Związku, przekazany teren zamienny pod działki lub odtworzenie ogrodu w innym miejscu. To są dobre przepisy, gdyż w przeciwnym razie ogrody by systematycznie znikały w powierzchni miast, a zależy przecież nam na tym żeby były tereny zielone, ogrody, które służą społeczeństwu. Jeżeli Trybunał by stwierdził, że Ustawa jest niekonstytucyjna sprawa najprawdopodobniej wróci do sejmu. Wówczas sejm będzie musiał znowelizować ustawę albo opracować nową. A wiadomo, że lepsza niż jest już na pewno nie będzie.
Mówi Pan, że pomimo kłopotów z nową ustawą był to dobry rok. Dlaczego?
Był dobry ponieważ ogrody funkcjonują przy współpracy wielu gmin i samorządów które rozumieją potrzebę istnienia ogrodnictwa działkowego, a to jest najważniejsze. Jest nie tylko dobra współpraca ale wzajemna pomoc, nawet i materialna dla działkowców ze strony gmin. Trzeba zaznaczyć, że ogrody są wykorzystywane nie tylko przez działkowców ale i przez społeczności lokalne. Ponadto - co ważne - działkowcy zostali zmobilizowani i zintegrowani do obrony swoich praw. To, że ogrody się utrzymały przy tych zawirowaniach i podchodach to już jest wielki sukces Związku.
W Szczecinie widzimy nowe inwestycje, inwestycje drogowe i zdaje się, że w wielu przypadkach kosztem ogrodów działkowych.
Miasto się musi rozwijać a co za tym idzie także komunikacja miejska. Tam, gdzie ogród musi zostać likwidowany to on jest likwidowany pod warunkiem, że zachowane zostają prawa zapisane w Ustawie działkowej. W przypadku, gdy likwidacja ogrodu następuje z uwagi na dobro publiczne np. konieczność wytyczenia i wykonania nowych dróg odbywa się to zgodnie z prawem. I odbywa się to szybko, gdyż Związek nie ma już tu głosu decydującego. Następuje wycena, każdy otrzymuje odszkodowanie, a Związek otrzymuje grunt zamienny pod nowe działki względnie pieniądze po to, aby grunt kupić i tworzyć nowe ogrody na nowym terenie.
Czego życzyć działkowcom na nowy rok?
Działkowcom należy życzyć aby w rodzinach było wszystko dobrze, żeby zachowali zdrowie, żeby ogrody zostały zachowane i mogły funkcjonować z pożytkiem i dla działkowców i dla wszystkich innych kochających zieleń, przyrodę. Należy życzyć wszystkim powitania w radości i zdrowiu Nowego Roku. Żeby w nowym roku 2012 nie było już tych napięć psychicznych, prób podważania praw działkowców, straszenia likwidacją, straszenia pozbawieniem działkowców dorobku jaki do tej pory osiągnęli w swoich ogródkach. I żeby ta nasza, wielka w skali kraju rodzina działkowców została zachowana na jak najdłużej. PZD to wielki ruch społeczny, który powinien się rozwijać tak jak do tej pory dla dobra całego społeczeństwa. Jest to ogromny skarb nie tylko dla działkowców, którego nie można zaprzepaścić.
Bardzo dziękuję. Gościem Akademii Działkowca był Pan Tadeusz Jarzębak. Łukasz Szełemej Polskie Radio Szczecin.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 33
Wczoraj 146
W tygodniu 940
W miesiącu 3360
Wszystkich 569673