Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

w Szczecinie z dnia 22 sierpnia 2012 roku w sprawie przyszłości naszych rodzinnych ogrodów działkowych


Rodzinne Ogrody Działkowe jako kontynuator wszystkich swoich poprzedników zrzeszonych w pracownicze ogrody działkowe, czy jeszcze wcześniej luźno funkcjonujące ogrody zorganizowane w towarzystwa ogrodów działkowych, na przestrzeni minionych lat dobrze zasłużyły się społeczeństwu i naszym rodzinom skupionym w strukturach ogrodowych w ramach organizacji pozarządowej.
Powojenny okres funkcjonowania ogrodów w województwie szczecińskim wymagał nie lada trudu i wysiłku, by ogrodom przywrócić warunki do wykonywania ich społecznej roli.

Okres funkcjonowania w strukturach Centralnej Rady Związków Zawodowych był również okresem wytężonej walki o socjalne zabezpieczenie rodzin działkowców.
Trzydziestolecie PZD zaowocowało podwojeniem ilości ogrodów i zachowaniem ich bytu, doskonaleniem organizacyjnym, podniesieniem poziomu estetycznego ogrodów a także zmianą roli ogrodów działkowych w pełnieniu coraz to szerszych funkcji wychodzących naprzeciw zapotrzebowaniu na rekreację, zdrowy wypoczynek oraz wychowawcze aspekty, integrację pokoleniową i środowiskową oraz elementy zdrowotne i ochronę naturalnego środowiska w miastach.
Rodzinne ogrody w szczecińskim okręgu zajmują 2585 ha, na których gospodaruje 52 500 rodzin działkowców w 174 ogrodach, których status jest niejednorodny.
90 ma status wieczystego użytkowania, 21 status użytkowania a 63 ogrody użytkowanie bezumowne. Księgi wieczyste ma założone 112 ogrodów.
Najtrudniejsza sytuacja pod względem prawnego zabezpieczenia jest w samym Szczecinie, gdyż na 87 ogrodów (24 192 działki) w planach perspektywicznych rozwoju miasta na inne cele ujęto aż 48 ogrodów.
Z 87 ogrodów wieczyste użytkowanie posiada 15 ogrodów, zwykłe 21 ogrodów i 51 ogrodów bezumowne. 51 ogrodów w Szczecinie funkcjonuje w oparciu o art. 32 ustawy z 6 maja 1981 roku.

Przyszłość tych ogrodów w świetle zaistniałej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest na dzień dzisiejszy trudna do przewidzenia.
Na pytania dotyczące funkcjonowania ogrodów oraz ich perspektyw przyszłościowych, skierowane do wszystkich gmin naszego okręgu otrzymaliśmy w zdecydowanej większości opinie pozytywne, co oznacza, że gminy w większości przypadków  widzą konieczność dalszego funkcjonowania na ich terenie ogrodów działkowych oraz przewidują dalej dobrą współpracę z ogrodami działkowymi.
Samorząd Miasta Szczecina w tej kwestii nie wypowiedział się.
Wokół PZD wytworzono medialnie wiele nieuzasadnionych mitów dotyczących hamowania rozwoju miast lub też ukuto teorię o istnieniu „państwa w państwie”. Do negatywnej kampanii przeciwko ogrodom zaangażowano szereg organów prasowych oraz telewizję. Dzisiaj trudno przewidzieć faktyczny kierunek rozwoju sytuacji.
Ambitne plany przestawienia ogrodów na funkcje miejskich parków, stoi dzisiaj pod znakiem zapytania.

Od nas działkowców zależy, czy ogrody pozostaną trwałym elementem w naszych miastach.
Nowa ustawa powinna zapewnić ogrodom działkowym:
•  umieszczenie w planach rozwojowych miast,
•  nieskrępowany rozwój w długich przedziałach czasowych,
•  pomoc materialną na dozbrojenie infrastruktury ogrodowej w celu wykorzystywania ich w szerokim aspekcie dla społeczeństwa,
•  zachowania zwolnień podatkowych w stosownym zakresie,
•  bezpieczeństwo i ochronę przez samorządy,
•  tytuł prawny do gruntu,
•  odrębność własności nasadzeń i naniesień,
•  samorząd ogrodowy poszczególnych szczebli
Bez tych elementów prawnych ogrody nie będą miały stabilnej przyszłości.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 29

Wczoraj 146

W tygodniu 936

W miesiącu 3356

Wszystkich 569669

Kubik-Rubik Joomla! Extensions