Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Wrzesień, co roku obfituje uroczystościami działkowymi. Jak Kraj długi i szeroki w rodzinnych ogrodach działkowych odbywają się uroczystości Dni Działkowca. Uroczystości takie organizują także Okręgi oraz Krajowa Rada PZD. Tradycja stara i bogata. Tak też było w Świnoujściu 11.09.2010 r.

Od kilku lat dojrzewała myśl, aby zorganizować wspólne święto jedenastu ogrodów Świnoujścia przy udziale władz i społeczeństwa miasta. I stało się – sprzyjający klimat władz miasta oraz upór i pomysłowość działkowców zaowocował. Powstał komitet organizacyjny, który od wielu tygodni pracował solidnie nad scenariuszem, przygotowaniem organizacyjnym oraz logistycznym imprezy.

Już na kilka dni wcześniej media sygnalizowały nadchodzące uroczystości.
Rano na przeprawie promowej wzmożony ruch. Decyzją władz udostępniono przeprawę promową „Bielików” dla wszystkich. Zniesienie ograniczenia ułatwiło przedostawanie się na wyspę Uznam, gdzie rozpościera się, aż do granic Polski, przepiękna część miasta - kurortu. O tej porze roku w Świnoujściu można spotkać wielu kuracjuszy z Kraju i zagranicy.

Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godz. 1400 na Placu Słowiańskim, ale już od wczesnych godzin przedpołudniowych na pięknie oflagowanym placu zaczynają gromadzić się przybywający goście oraz harcerze. Wszystkim koordynuje niestrudzona Pani Wera Stroczyńska.

Przed godziną 1400 pojawiają się gospodarze miasta, zaproszeni goście oraz gwiaździście wchodzące na plac delegacje wszystkich ogrodów, witane oklaskami zgromadzonych już wcześniej osób. Plac zapełnił się szybko po brzegi, a na płytę wkracza uroczyście reprezentacyjna orkiestra „8 Flotylli Obrony Wybrzeża”. Błyszczą wypolerowane instrumenty, świetnie prezentują się marynarze.

Na wyznaczone miejsce przy pomniku „Bohaterom walczącym o wolność” wkracza poczet sztandarowy Okręgowego Zarządu PZD. Chwila wyczekiwania i rozlegają się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Niejednemu zadrżało serce ze wzruszenia. Głos zabiera Prezes OZ PZD i w krótkich słowa oznajmia rozpoczęcie uroczystego święta, wspomina weteranów i wszyscy minutą ciszy oddają hołd pionierom zakładanych ogrodów, ludziom, których dzisiaj już nie ma.

Kiedy zabrzmiał sygnał „cisza”, odegrany przez trębacza, pochyla się sztandar a niemal każdy myślami wraca wstecz. Chwila refleksji i zadumy o minionej przeszłości. Wieniec oraz wiązanki kwiatów biało-czerwonych, w asyście salutu harcerzy, w imieniu działkowców składa Prezydent Miasta oraz Prezes Szczecińskiego Okręgu.
Z tego poważnego nastroju wybudzają nas melodie koncertującej orkiestry, w których nie zabrakło pieśni „Morze nasze morze”. Koniec koncertu i rzęsiste brawa dla wykonawców. Za sztandarem OZ formułuje się barwny korowód, który następnie przemieszcza się ulicami, oflagowanymi zielono-żółtymi flagami PZD. Maszerują przez miasto ul. Konstytucji, dochodząc na Plac A. Mickiewicza przy Ratuszu. Na wyznaczonych miejscach sadowią się działkowcy, goście, a dookoła rozstawione są namioty reprezentujące poszczególne ogrody, instruktorów działkowych, stanowiska konkursowe, gastronomiczne oraz estrada udekorowana iście z pomysłowością działkową w kwiatach i girlandach.

Hymn działkowców z 1935 roku „Zielona Rzeczpospolita” oraz honory sztandarem związkowym, rozpoczynają oficjalną cześć uroczystości.

Konferansjer Andrzej Ristow – prezes ROD „Kotwica” - wita działkowców, Prezydenta Miasta, Prezesa Okręgowego Zarządu PZD a w ich imieniu zaproszonych gości, a wśród nich Panią Marie Fojt przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej reprezentującą Prezesa Polskiego Związku Działkowców Pana Eugeniusza Kondrackiego, Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jana Krawczuka, Przewodniczącego Wojewódzkiego Zarządu PSL - Kazimierza Ziembę, Przewodniczącego Wojewódzkiego Zarządu SLD - Dariusza Wieczorka, Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady OPZZ - Gerarda Kuligowskiego, Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego - Jarosława Rzepę, Prezesa OZ PZD w Koszalinie - Stanisława Suszkę oraz pozostałych gości, przedstawicieli władz miasta, reprezentantów policji, służb porządkowych, leśnictwa oraz mediów.

Głos zabiera Prezes OZ PZD, który nawiązuje do tradycji, przypomina historię ruchu polskiego ogrodnictwa działkowego. Nawiązuje do Krajowych Dni Działkowca - 2010, które odbyły się przed tygodniem oraz do Jubileuszu 5-lecia ustawy o ROD. Jubileuszu okraszonego goryczą wystąpienia I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego z zaskarżeniem ustawy. W wystąpieniu podkreślił rolę ogrodów działkowych w społeczeństwie i zadania nakreślone przez I Kongres PZD oraz skonkretyzował zadania, jakie nas czekają w najbliższym czasie. Złożył podziękowanie władzom miasta, działkowcom ogrodów, Krajowej Radzie PZD, gminom, na których terenie znajdują się ogrody oraz wszystkim organizacjom społeczno-politycznym, wspierającym nasze zmagania o zachowanie ogrodów przez zachowanie przede wszystkim ustawy o ROD.

Po wystąpieniu Prezesa OZ, rezolucję skierowaną do Trybunału Konstytucyjnego i władz centralnych, odczytała Pani Ludwika Myśliwiec z ROD „Paprotna” zachęcając uczestników do potwierdzenie jej własnoręcznym podpisem.

W wystąpieniu Prezydenta miasta - Janusza Żmurkiewicza, wyczuwaliśmy jego wielką troskę o rodzinne ogrody działkowe Świnoujścia, usłyszeliśmy zapewnienia o ich stabilności, co gwarantuje im pełne uregulowaniu stanu prawnego gruntów. Nie obeszło się również bez osobistych refleksji, jako byłego działkowca ogrodu „Granica”. Prezydent odniósł się również z wielkim uznaniem do Krajowych Władz Związku oraz do I Kongresu PZD, którego był gościem. Na zakończenie wystąpienia uhonorował tytułami i medalami zasłużonych działkowców desygnowanych przez zarządy ogrodów a zwłaszcza seniora i założyciela ogrodu ”Granica” - 90-letniego, a czynnie uprawiającego działkę, Pana Kościkowskiego. Prezydent podkreślił, że aby być tak zdrowym, w takim wieku, trzeba być działkowcem.

Kolejno głos zabrała Pani Maria Fojt, która w ciepłych słowach przekazała pozdrowienia i przesłanie od Prezesa Związku, a który nie mógł wziąć udziału w uroczystościach. Podkreśliła wielką rolę jedności działowców oraz rolę dobrej współpracy między samorządami gmin a ogrodami. Podkreśliła wagę prawidłowego zagospodarowania dla ich przyszłości ogrodów oraz potrzebę wspólnej obrony ustawy i ogrodów wraz z przyjaciółmi społecznego ruch działkowego, to jest organizacjami społecznymi i politycznymi. Podkreśliła także wielka rolę działki i  ogrodu w życiu każdej rodziny. Na zakończeniu odczytała list Prezesa PZD – Pana Eugeniusza Kondrackiego do działkowców Świnoujścia i całego okręgu szczecińskiego oraz do władz samorządowych i społeczeństwa, który został nagrodzony burzliwymi oklaskami.

Po wystąpieniu przedstawiciela Krajowej Rady PZD wręczono odznaczenia związkowe, a mianowicie odznaki za zasługi dla PZD, Pani Maria Fojt udekorowała: Jana Krawczuka, Kazimierza Ziembę, Jarosława Rzepę, Leona Kowalskiego, Andrzeja Szczodrego, Krzysztofa Szpytko, Dariusza Klarę i Józefa Łaszkiewicza. Złotą oznaką zasłużony działkowiec udekorowała: Anielę Janicką, Juliana Kina, Witolda Ćwikłę, Bronisława Gawła, Zenona Kolbusa, Sieczysława Pawlika, Ryszarda Polańskiego i Alojzego Kępę. Srebrną odznakę zasłużony działkowiec udekorowano seniorów: Sabinę Szafrańska, Józefa Porębkę i Rudolfa Kantora.

Odczytano następnie listy gratulacyjne, okolicznościowe od Europosła Bogusław Liberadzkiego oraz Prezesa OZ z Gorzowa. Przekazano podziękowania: Prezydentowi Miasta wraz z symbolicznym upominkiem od działkowców, dla Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego oraz ośmiu zasłużonych przedstawicieli społeczeństwa Świnoujścia i Szczecina, wśród których znalazła się Pani Wera Stroczyńska, znana ze swej aktywności w całym szczecińskim okręgu.

Po przemówieniach, podziękowaniach wielka niespodzianką było poszybowanie w niebo setek gołębi, wypuszczonych, jako symbol dobroci działkowców i społeczeństwa oraz tego wspinania się naszych ogrodów na najwyższe poziomy.

Ponieważ goście z Urzędu Marszałkowskiego byli ograniczeni czasem nastąpiło przyspieszenie wręczenia dyplomów, statuetek i nagród przez Marszałka Jana Krawczuka dla laureatów biorących udział w wojewódzkim konkursie „Rodzinne ogrody działkowe przyjazne społeczeństwu”. Nagrody otrzymali: w kategorii ogród rekreacyjny: „Słonecznik” z Białogardu, „Powstańców Wlkp.” i „Sikorskiego” ze Szczecina. W kategorii zagospodarowane ogrody:  „Mieszka I-go” Szczecin,  „Pod Lasem” i  „Kwitnące Jabłonie” Koszalin. W kategorii ogród edukacyjny: „Złota Praha”, „Krzekowo” oraz „Pogodny” ze Szczecina. Pierwsze nagrody oraz upominki ufundował Urząd Marszałkowski przeznaczając na to 20 000 zł. Nagrody za miejsce 2 i 3 fundują okręgowe zarządy, każdy dla swoich ogrodów.

Nastąpiła chwila przerwy, w czasie, której zaserwowano uczestnikom grochówkę, a gościom skromny poczęstunek. Przerwę umilały występy zespołów. Po przerwie przystąpiono do wręczenia nagród laureatom okręgowego konkursu,  a mianowicie dla najlepszego ogrodu: „Dolinka”, „Puszcza”, „Powstańców Wlkp.” ze Szczecina oraz „Zawadzkiego” z Gryfina. Dla laureatów konkursu indywidualnego wzorowa działka dla działkowców Z. i T. Tyłodzieccy, K. i T. Miłek, G. i J. Panteccy, A. Stempień, L. i H. Klimkiewicz, H. i E. Jodel z ogrodów w Szczecinie, T. i J. Łobodzińscy, E. i Z. Walniczek, A. i J. Madera, J. i  J. Salamon, M. Frąckowiak ze Stargardu Szczecińskiego, M. i T. Werkowscy z Kamienia Pomorskiego, Z. Ardan z Nowogardu, B. Syminowicz z Gryfina. Laureaci otrzymali dyplomy, puchary oraz upominki ufundowane przez OZ PZD w Szczecinie.

Kolejne konkursy były oceniane przez komisję. W konkursie koszy kwiatowych kolejne lokaty otrzymały ROD „Nad zalewem”, ROD „Granica” i ROD „Paprotna”. W konkursie potrawy z cukinii zwyciężył „chleb z cukiną” Pani Ludwiki Myśliwiec z ROD „Paprotna”, następnie „cukinia - trzecia ćwiartka” przygotowana przez Teresę Napiórkowską z ROD „Granicy”, oraz „pasztet z cukinii” przygotowany przez Jerzego Roszko. Laureat tego konkursu weźmie udział w promocji Świnoujścia na regionalne potrawy w ogólnopolskim konkursie.

Dla dziecięcych konkursów plastycznych przygotowano specjalny namiot. Konkurs trwał przez cały czas.  Zwycięzcami byli wszyscy mali artyści, wszyscy zostali nagrodzeni.

We wszystkich konkursach organizowanych w czasie uroczystości wręczane nagrody były fundowane przez Prezydenta Miasta Świnoujścia.

Oprawę artystyczną uroczystości cały czas zapewniały zespoły „Keja”, „Sztorm”, „Chór Kantylena”, „Smile”, „Band” oraz soliści Joanna Białkowska, Aleksandra Piotrowska, Andrzej Warzecha, Paulina Kaczorowska, Daria Królikowska, Paulina Kabula, Agnieszka Pucharczyk i Karolina Szczepanik.

Była to wielka uczta dla ducha i dla ciała dla działkowców i Miasta. Przedstawiciel Krajowej Rady PZD oraz Prezes OZ PZD po wizytacji stoisk poszczególnych ogrodów dostrzegli Panią Henrykę Kruszewską z ROD „Kotwica”, która swoim artyzmem wyczarowała w jednym koszu całą rodzinę od pradziadków do prawnuczków. Ten symboliczny kosz rodzinnej działki w rodzinnym ogrodzie wykonany, z wielkim pietyzmem z warzyw i owoców, tak bardzo spodobał się, iż otrzymał specjalne wyróżnienie, to jest puchar wraz zestawem gadżetów. Wyróżnienia zostało przyjęte przez twórcę płaczem radości.

Uczestnicy uroczystości wykazali się pełnią kultury odbioru, gdyż do końca wszystkie miejsca były wypełnione.

Oficjalne zakończono uroczystości o godz. 1900 hymnem „Zielona Rzeczpospolita”, oddaniem honorów sztandarem oraz odprowadzeniem sztandaru przez poczet, w którego skład wszedł najstarszy obywatel Świnoujścia, działkowiec Pan Kościkowski, co było dla niego nie lada niespodzianką i wyróżnieniem, za co przekazał wyrazy wdzięczności.

Zabawa kameralnie trwała nadal zespoły były cały czas aktywne, a organizatorzy rozpoczęli stopniowy demontaż urządzeń już przy ograniczonej mocno widoczności.

Dobrze spisali się działkowcy, spisały się zarządy ROD, spisali się organizatorzy – był to przykład dobrej roboty, a cenne zaangażowanie i entuzjazm był nagrodą za podjęty trud. Miasto i uczestniczy uroczystości będą długo pamiętać Dni Działkowca w Świnoujściu a o to przecież chodziło.

Życzeniem organizatorów jest żeby taka jedność i zrozumienie było zawsze i wszędzie, gdziekolwiek pojawia się działkowiec z rodzinnych ogrodów działkowych.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 119

Wczoraj 232

W tygodniu 830

W miesiącu 3568

Wszystkich 494599

Kubik-Rubik Joomla! Extensions