Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

O planowanej manifestacji pod hasłem „Projektowi Inicjatywy Obywatelskiej TAK, projektowi Platformy Obywatelskiej –NIE” społeczeństwo oraz działkowcy byli poinformowani drogą internetową na stronie www.ozpzd-szczecin.pl. Również 30 maja odbyła się krótka organizacyjna narada w sprawie ustalenia szczegółów manifestacji. Manifestacja zorganizowana została zgodnie z przepisami ustawy o zgromadzeniach w oparciu o uchwałę Prezydium OZ PZD, którą powołano komitet organizacyjny.

5 czerwca 2013 roku już od wczesnych godzin porannych zaczęli gromadzić się manifestanci z hasłami i banerami w ubiorze odznaczającym działkowców. Do godziny 11 na dziedziniec zamku przybyło około 1000 osób reprezentujących działkowców ze Szczecina, Polic, Goleniowa, Nowogardu, Stargardu Szczecińskiego, Choszczna, Świnoujścia, Pyrzyc oraz sąsiedniego koszalińskiego okręgu PZD. Na dziedzińcu zamkowym zrobiło się kolorowo, hucznie i wesoło. Pojawiły się setki haseł oraz wznoszonych okrzyków potwierdzających wolę działkowców, zachowania struktur ogrodowych, zachowania praw nabytych, zachowania organizacji PZD.

Zgromadzenie o godzinie 11 otworzył przewodniczący zgromadzenia Roman Krempski, który przywitał obecnych. Poinformował on o celu manifestacji i udzielił głosu Prezesowi OZ – organizatorowi manifestacji, który podziękował działkowcom, zaproszonym gościom oraz mediom publicznym za tak liczne przybycie. W swoim wystąpieniu Prezes OZ wyartykułował wszystkie istotne argumenty, które zdecydowały o tym, że działkowców zmobilizowano do wyjścia pod Urząd Marszałkowski oraz Urząd Wojewody dla podkreślenia solidarności z całą polską rodziną działkowców w celu poparcia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i jego projektu, który zdaniem działkowców powinien być projektem wiodącym w pracach nad nową ustawą działkową.

W tym czasie delegacja działkowców zawiadomiła Urząd Marszałkowski o rozpoczęciu manifestacji składając jednocześnie kwiaty działkowe oraz kosze z warzywami ogrodowymi jako symbol pokojowej manifestacji.

W przeddzień manifestacji wicemarszałek Jarosław Rzepa z uwagi na konieczny wyjazd rano w dniu 5 do Warszawy przekazał telefonicznie prezesowi OZ PZD zapewnienia, że pomimo nieobecności jest po stronie działkowców, popiera projekt obywatelski, a jako Prezes Wojewódzkiego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewnia również o poparciu przez wojewódzką organizacje PSL.

W imieniu Marszałka, działkowców przyjął na dziedzińcu, Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego, któremu po odczytaniu rezolucji wręczono dokument z prośbą o przekazanie go Marszałkowi Sejmu. W krótkim wystąpieniu zapewnił, że postulaty działkowców będą przekazane do właściwego adresata, a jednocześnie podziękował za przybycie pod Urząd Marszałkowski i usprawiedliwił nieobecność Marszałka.

Po wystąpieniach zaczął formować się przy ul. Korsarzy pochód działkowców. Barwny, radosny, ale w treści konkretny, poprzez niesione hasła oraz skandowane okrzyki świadczące o uczuciach i postulatach działkowców. Służba porządkowa działkowa i policja przez cały czas pochodu zabezpieczała przemarsz, aż do samego gmachu Urzędu Wojewódzkiego na Wałach Chrobrego.

Maszerujący pochód spowodował zatrzymanie ruchu na głównej arterii trasy zamkowej, za co okrzykami działkowcy przeprosili zniecierpliwionych kierowców. Po drodze pozdrawiano wycieczkę niemiecką, wśród której również byli działkowcy oraz młodzież szkolną machającą do demonstrantów chorągiewkami. Rozdawano po trasie przemarszu ulotki i kwiaty.

Pomysłowość działkowców jest nieograniczona. W sposób kulturalny ale wizualny przekazali pozytywny obraz do odbioru społecznego, wyrażając jednocześnie niepokój o los ogrodów, los działek ale również wyrażano optymizm, że przy jedności działkowców i poparciu posłów uda się znaleźć doskonałe rozwiązanie, które zapewni ogrodom przyszłość, a działkowcom spokój i stabilizację oraz prawa do stanowienia o tym do jakiej organizacji chcą należeć i w jakich strukturach chcą prowadzić swoją działalność.

Podobnie jak w Urzędzie Marszałkowskim tak również w Urzędzie Wojewody do gabinetu Wojewody udała się delegacja z koszem owoców i warzyw oraz kwiatami aby powiadomić Wojewodę, że już jesteśmy i oczekujemy. Pana Wojewody nie było, gdyż jak nam oświadczono wyjechał 15 minut temu, pilnie wręczać odznaczenia. Działkowcy na tę wiadomość zareagowali jednoznacznie syrenami, trąbkami, gwizdkami oraz okrzykami zawiedzenia.

Przedstawiciel Wojewody pani Barbara Wójcik –dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego, usprawiedliwiła nieobecność pana Wojewody i oświadczyła, że wszystkie postulaty zostaną przekazane do adresata.

Prezes OZ PZD w czasie wystąpienia, aby nie powtarzać tego co już było, wyłuskał wszystkie niedogodności wynikające z projektu posłów PO i zagrożenia, które mogą być początkiem końca ogrodów działkowych, gdyby przepisy proponowane przez PO zostały wprowadzone w życie.

Następnie został odczytany manifest uczestników demonstracji do Premiera Rządu, który został przekazany na ręce przedstawiciela Wojewody.

Po wystąpieniach przewodniczący zgromadzenia podziękował wszystkim uczestnikom za zdyscyplinowanie, za kulturę manifestacji i jej spokojny przebieg oraz podziękował służbom porządkowym własnym i policji, a także działkowcom z Koszalina za wspólną manifestacje na rzecz przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych.

Podziękowania również padły ze strony organizatora w którego imieniu prezes OZ przekazał dla wszystkich działkowców okręgu podziękowanie za wspieranie Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, za jedność działkowców i za tak wspaniały radosny i kolorowy korowód.

Pogoda nam dopisała, humory również. Jest to dobry prognostyk, że nasza wiarom i argumentami przekonamy wszystkich posłów, nawet tych najbardziej opornych, że sprawiedliwość będzie po naszej stronie, że projekt obywatelski jest dobry i akceptowany przez społeczność działkową oraz społeczeństwo.

Po podziękowaniach przewodniczący zgromadzenia zamknął zgromadzenie i działkowcy spokojnie ze swoimi hasłami, flagami, chorągiewkami, banerami, udali się do swoich ogrodów, aby je upiększać i unowocześniać o co również apelowali organizatorzy manifestacji.

Jeżeli będziemy reprezentować taką formę jaką dzisiaj zademonstrowaliśmy i taki upór w przekonywaniu wszystkich posłów do naszych racji, to należy mieć nadzieje, że głoszone hasła na manifestacji spełnią się.

Rezolucja poparcia obywatelskiego projektu ustawy o ROD

Już dzisiaj w internecie ukazały się notki na temat manifestacji - linki do tych artykułów zamieszczamy poniżej:

http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Szczecin/Dzialkowcy-pod-urzedem-(film)

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130605/SZCZECIN/130609596

http://www.mmszczecin.pl/450459/2013/6/5/protest-dzialkowcow-w-szczecinie-zdjecia?category=news

http://www.tvp.pl/szczecin/aktualnosci/ludzie/manifestowali-dzialkowcy/11332989

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 5

Wczoraj 132

W tygodniu 494

W miesiącu 3394

Wszystkich 469028

Kubik-Rubik Joomla! Extensions