Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Czerwiec

Spis treści

Rośliny ozdobne

Wykopujemy tulipany
Co roku, zwykle w końcu czerwca (lub na początku lipca) wykopujemy cebule tulipanów. Robimy to w czasie, gdy rośliny kończą wegetację i zaczynają wchodzić w stan spoczynku, tzn. ich liście żółkną, załamują się i zasychają, a cebule mają lekko brunatne łuski. Wykopane cebule dosuszamy przez dwa tygodnie, a następnie czyścimy, sortujemy i przechowujemy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 17-20oC.

Wysiewamy rośliny dwuletnie
Czerwiec to optymalny termin wysiewu nasion roślin dwuletnich (m.in. bratków, dziewann, dzwonków, goździków brodatych, malw, miesiącznic, niezapominajek, stokrotek). Wysiewamy je do skrzyneczek, kuwet lub wielodoniczek. Siewki w fazie 3-4 par liści przepikowujemy do małych doniczek, skąd po dobrym przekorzenieniu przesadzamy na miejsce stałe w rozstawie odpowiedniej dla poszczególnych gatunków. Dzwonki, malwy, dziewanny i miesiącznice wytwarzają palowy system korzeniowy i źle znoszą przesadzanie.
W związku z czym, nasiona tych roślin wysiewamy bezpośrednio na miejsce stałe lub do doniczek.

Zabiegi pielęgnacyjne
W czerwcu, w okresie intensywnego wzrostu, nawozimy i podlewamy byliny, krzewy i rośliny jednoroczne rosnące zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Podlewamy zgodnie z zasadą: rzadziej a obficiej, by woda dotarła w głąb systemu korzeniowego. Rośliny sezonowe rosnące w donicach na balkonach i tarasach podlewamy codziennie a nawozimy w zależności od wymagań - zwykle co tydzień lub raz na dwa tygodnie. Systematycznie spulchniamy ziemię na rabatach oraz wyrywamy pojawiające się chwasty, zwłaszcza wokół roślin świeżo posadzonych.

Zagospodarowujemy miejsca na rabatach
Zagospodarowujemy puste w tym okresie miejsca po wykopanych lub wchodzących w stan spoczynku roślinach cebulowych i niektórych bylinach (m.in. zawilcach, omiegach, serduszkach). Wolne miejsca możemy obsiać roślinami jednorocznymi rozmnażanymi z siewu wprost do gruntu. Najlepiej do tego celu nadają się gatunki szybko rosnące o płytkim systemie korzeniowym - portulaka, maczek kalifornijski, smagliczka, nasturcja i ubiorek. Możemy też posadzić rozsadę roślin sezonowych - aksamitek, pelargonii, żeniszka, lobelii czy szałwii.

Przycinamy krzewy
Co roku, po kwitnieniu, wykonujemy cięcie regulujące u kwitnących wiosną krzewów. Ma ono na celu zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się roślin, utrzymać ich naturalny pokrój oraz pobudzić do obfitego kwitnienia w następnym roku. Jest to również dobry termin na cięcie żywopłotów iglastych. W celu np. zagęszczenia rosnących w żywopłotach cyprysików, jałowców, żywotników, choin, cisów i modrzewi, możemy skrócić młode przyrosty o połowę.

Sadownictwo

Pierwsze zbiory
Już na początku miesiąca zbieramy owoce najwcześniejszych odmian roślin jagodowych: truskawki, poziomki, jagody kamczackiej i czereśni. Pod koniec czerwca możemy zbierać owoce wczesnych porzeczek, agrestu i malin. Dojrzałe, wybarwione i wyrośnięte owoce najlepiej zbierać w godzinach rannych. Wczesne odmiany czereśni należy zabezpieczyć siatką przed ptakami, zawiązując końcówki siatki wokół pnia.

Formowanie
Kontynuujemy formowanie koron drzew poprzez przekładanie klamerek z pędów wcześniej przygiętych do pozycji poziomej na nowe słabsze przyrosty. Silniej rosnące pędy już lekko zdrewniałe odginamy do poziomu za pomocą sznurków lub ciężarków. Wyłamujemy pierwsze najsilniejsze wilki na jabłoniach i gruszach. Uszczykujemy wierzchołki 20-25 cm przyrostów u śliw. Kontrolujemy wzrost przyjętych zrazów po kożuchówce: luzujemy lub usuwamy wiązania, uszczykujemy wierzchołki zrazów, przywiązujemy zrazy do podpórek, patyków chroniących przed wyłamaniem. Rozpoczynamy formowanie winorośli polegające na: usuwaniu bezpłodnych pędów i nadmiaru płodnych, uszczykiwaniu pasierbów, przerzedzaniu kwiatostanów.

Zabiegi agrotechniczne
Czerwiec to okres intensywnego wzrostu drzew i krzewów. Pamiętajmy o zastosowaniu drugiej dawki nawozów azotowych i regularnym usuwaniu chwastów z jednoczesnym uzupełnieniem ściółki organicznej w postaci kory lub trocin wokół drzew czy w rzędach krzewów. Co 7-10 dni uzupełniamy niedobory wody w glebie podlewając krzewy jednorazową dawką 5-10 l, a drzewa 10-20 litrów. Jeżeli rozmnażamy przez odkłady agrest, winorośl lub porzeczkę, to w czerwcu wykonujemy drugie obsypywanie trocinami, torfem lub ziemią wyrastających młodych pędów do połowy ich wysokości.

Przerzedzanie zawiązków
Pod koniec miesiąca, po opadzie czerwcowym przerzedzamy zawiązki brzoskwiń, nektaryn i jabłoni. Ręczne przerzedzanie wykonujemy na zawiązkach wielkości orzecha laskowego. W pierwszej kolejności usuwamy zawiązki małe, chore, uszkodzone, zdeformowane. Zabieg ten wykonujemy ręcznie lub specjalnym sekatorem, pozostawiając na pędzie szypułkę zawiązka. U brzoskwini i nektaryny owoce pozostawiamy co 20 cm, u odmian jabłoni średnioowocowych co 10-15 cm, u wielkoowocowych co 20 cm. U śliwy na metrze bieżącym pędu należy zostawić 15 owoców. Zabieg przerzedzania zawiązków poprawia jakość pozostawionych owoców i sprzyja regularnemu owocowaniu drzewa.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 61

Wczoraj 648

W tygodniu 1503

W miesiącu 4603

Wszystkich 575555

Kubik-Rubik Joomla! Extensions