Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Cele programu
1. Unowocześnienie zagospodarowania działek w zakresie ogólnego wizerunku, estetyki i funkcji działki.
2. Zwiększenie przydatności działki dla rodziny i uszanowanie przez użytkowników szczególnego przywileju wynikającego z ustawy o ROD.
3. Racjonalne gospodarowanie stanowi ważny argument do obrony ogrodów przed zakusami wprowadzania ustawowych zmian których propozycje mogą niebawem pojawić się w Sejmie.
4. Szybka eliminacja istniejących niezgodności z regulaminem ROD co jest obecnie nakazem chwili.

Czas realizacji
Program rozpoczyna się w 2012 roku ma charakter długofalowy i ciągły z szczególnym uwzględnieniem działek w 2012 roku.

Zakres programu
Program obejmuje wszystkie elementy działki. Obrany kierunek modernizacji wynika z przeprowadzonego badania pilotażowego 28 działek w szczecińskim okręgu w ramach ogólnokrajowego badania 750 działek.
Szczegółowy zakres modernizacji każdej działki zależy od aktualnego jej zagospodarowania i utrzymania. Jest on różny w stosunku do każdej działki.
W modernizacji działek należy przede wszystkim uwzględnić w zakresie:

1. Altana –odświeżenie powłok  malarskich elewacji, wzbogacenie architektury altany, modernizacji pokryć dachowych (zwłaszcza eternit), modernizacja tarasu, konieczne rozbiórki, dostosowanie do norm zabudowy i wysokości, odległości od granic.
2. Ogrodzenia – konserwacja bieżąca, malowanie, stan cokołów, mocowania słupów, wymiana elementów, dostosowanie do wymogów regulaminu.
3. Drzewa i krzewy  - cięcie, prześwietlające, formowanie, przeprojektowanie, konieczne uzupełnienia, eliminacje nadmiernie zagęszczonych nasadzeń.
4. Część ozdobna – cięcia, prześwietlenia, odmładzanie, zgodność nasadzeń z regulaminem, ściółkowanie. Różnorodność.
5. Funkcjonalność – przydatność działki do funkcji regulaminowych, konieczność przeprojektowania, komunikacja, prawidłowość rozmieszczenia.
6. Mała architektura – konieczność modernizacji, renowacja istniejącej, oczka wodne, wymiana elementów nieestetycznych.
7. Ekologia – kompostownik, budki lęgowe, karmniki, ochrona roślin, nawozy, itp.
8. Estetyka i porządek  - konieczne elementy do usunięcia, wymagane prace porządkowe, ład przestrzenny, usunięcie zbędnych materiałów.


Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce "Modernizacja ROD"

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 84

Wczoraj 107

W tygodniu 191

W miesiącu 3062

Wszystkich 475408

Kubik-Rubik Joomla! Extensions