Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Modernizacja ROD

Żywopłoty w ROD

Trudno sobie wyobrazić ogród, bez choćby fragmentu ogrodzenia z żywopłotu. Jest ogromny wybór krzewów mogących służyć to tego celu- iglastych jak i liściastych.  Decydując się na rodzaj krzewu należy pamiętać, że posadzony, będzie rósł wiele lat w jednym miejscu. Trzeba mieć świadomość, jak będzie on wyglądał za 5, 10 czy 20 lat po posadzeniu.

Działkowcy nie zawsze  zdają sobie sprawę z tego, że żywopłot trzeba regularnie pielęgnować i przycinać, co niestety widać na szczecińskich ogrodach.

Krzewy posadzone tuż przy ogrodzeniu dorastają często do kilku metrów, zasłaniając całą działkę, przerastają na teren sąsiada, co jest powodem skarg działkowców na swoich sąsiadów na nieregulaminowe nasadzenia. Zły dobór krzewów i brak odpowiedniej pielęgnacji powoduje duże zacienienie działki, a silnie rosnące gatunki powodują przesuszenie i wyjałowienie gleby, mogą również powodować słabszy wzrost roślin rosnących w bliskim sąsiedztwie.

Przy wyborze roślin dobrze jest kierować się pokrojem i wymaganiami krzewów, by w przyszłości cieszyć się ich walorami, efektywnym kwitnieniem, owocowaniem, czy przebarwianiem jesienią. 

W rodzinnych ogrodach działkowych można sadzić  gatunki nisko rosnące lub dobrze znoszące cięcie formujące, zgodnie z regulaminem ROD żywopłoty przy granicy działki z alejką (drogą wewnętrzną) do wysokości 1m i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały za granicę działki §69 pkt. 3, a żywopłoty rosnące na granicy działki będącej jednocześnie granicą ROD nie mogą przekraczać wysokości 2 m i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza ogrodzenie ROD § 69 pkt. 4.

Należy pamiętać również, by nie sadzić żywopłotów, ani innych roślin poza ogrodzeniem działki. Szerokość alejek powinna mieć przynajmmniej 3,5 m szerokości, co jest szczególnie istotne ze względów bezpieczeństwa. Zarząd ogrodu ma obowiązek dbać o funkcjonalność ciągów komunikacyjnych (alejek), umożliwiających w razie potrzeby dojazd straży pożarnej jak i karetki pogotowia ratunkowego w sytuacjach szczególnych.  Dlatego w razie konieczności zarząd ogrodu może nakazać usunięcie, bądź przesadzenie roślin rosnących niezgodnie z Regulaminem ROD.

Najlepsze rośliny na żywopłoty.pdf

Justyna Sielicka

  Instruktor ogrodowy 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 122

Wczoraj 201

W tygodniu 122

W miesiącu 4363

Wszystkich 495394

Kubik-Rubik Joomla! Extensions