Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Wizerunek działek poprawnie zagospodarowanych, zadbanych, z pielęgnowaną roślinnością i estetyczną małą architekturą oraz altaną to nie tylko duża przyjemność i satysfakcja ale również gwarancja dla pomyślnego funkcjonowania i rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Program modernizacji opracowany przez PZD ma za zadanie zainspirować oraz zachęcić działkowców do podjęcia działań modernizacyjnych na swoich działkach. Jak cię widzą, tak cię piszą" - to stare polskie przysłowie niesie z sobą głęboką prawdę - na nic zdadzą się nasze starania i nakłady w uprawę roślin, jeśli całość na zewnątrz nie będzie wykazywała wystarczającej estetyki i porządku. Bardzo często jest bowiem tak, że działki są zadbane, systematycznie uprawiane i przez samych działkowców uważane za najpiękniejsze. Jednak często potrzebna jest większa doza samokrytyki i spojrzenia na swoją działkę oczami innych. Być może okaże się wówczas, że warto posadzić np. ciekawe rośliny iglaste, wygospodarować miejsce pod trawnik czy zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale też o wygląd altany i małej architektury.
Rozpoczynający się sezon jest okazją do przeprowadzenia zmian na działkach. Jak skłonić przy tym działkowców do czynnego udziału w poprawie wizerunku ogrodów działkowych w społeczeństwie? Bardzo ważna jest odpowiednia wiedza i dobre przykłady. Będziemy w tym systematycznie pomagać, publikując kolejne artykuły poruszające najbardziej istotne elementy i aspekty zagospodarowania działek. Z przeprowadzonych badań sondażowych wynika, że najbardziej pilnymi do poprawienia kwestiami w tym zakresie są: stan techniczny i estetyka altan, ogrodzeń, małej architektury, wygląd, forma i dobór roślin ozdobnych i sadowniczych, usytuowanie i zagospodarowanie rabat. Ważna jest także poprawa funkcji ekologicznej działki, polepszenie porządku i ładu przestrzennego, a także nadanie całości czytelnej kompozycji.
Dobrym przykładem potrzeby modernizacji może być stan działkowych altan. Często na działkach spotkać się można z dość specyficznym podejściem do roli altany. Dość rzadko nadaje się jej funkcje wypoczynkowe, a np. pokrycie nową, czarną papą, tak aby nie przeciekał dach, jest w mniemaniu użytkownika odpowiednim rozwiązaniem na jej ulepszenie. Czy jednak to wystarczy? Choć zwykła papa jest tanim rozwiązaniem, to jednak współczesne technologie pozwalają na rozwiązania znacznie bardziej estetyczne, a jednocześnie niedrogie, jak np. kolorowy gont bitumiczny. Podobny tok rozumowania można by przypisać także wielu innym zagadnieniom, jak: elewacja, rynny, okna, drzwi itp. Ciekawe rozwiązania w zakresie modernizacji altany przedstawione będą w osobnym artykule.
Wiele do zrobienia jest także w zakresie małej architektury i ogrodzeń. Ogrodzenie, furtka i ścieżki to pierwsze elementy, z którymi stykamy się wchodząc na działkę. Niestety, bardzo często pierwsze wrażenie pod tym względem rozczarowuje. Stan techniczny i estetyka ogrodzeń mogą budzić wiele zastrzeżeń. Podobnie jest w przypadku ścieżek i małej architektury (ogranicza się najczęściej do podpór dla pnączy). Czasem, niewielkim nakładem środków można znacząco poprawić wizerunek działki poprzez umiejętną konserwację i zastosowanie nowoczesnych (wcale niedrogich już) materiałów, jak np. kostka brukowa, gotowe, impregnowane fabrycznie i efektownie barwione elementy drewniane, jak np. pergole, trejaże, meble ogrodowe.
Korony starych drzew owocowych widoczne są na działkach już z daleka. Warto więc zadbać o ich odpowiednie cięcie i formowanie, zyskamy na tym nie tylko lepszą jakość owoców i łatwiejszą pielęgnację, ale także polepszenie ogólnej estetyki działki. Ważny jest też odpowiedni dobór i prowadzenie roślin ozdobnych, wśród których powinny dominować formy słabo i wolno rosnące. Rośliny takie najlepiej sprawdzają się w warunkach niewielkich powierzchni działek, nie kolidując z innymi nasadzeniami i małą architekturą. Na rynku dostępny jest obecnie bardzo bogaty wybór gatunków i odmian roślin ozdobnych, a ceny dostępne są na każdą kieszeń. Właśnie szata roślinna działki jest taką strefą, w której istotne efekty możemy uzyskać stosunkowo niskim nakładem finansowym. Co więcej - wiele roślin, zamiast kupować, można rozmnożyć we własnym zakresie.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 79
Wczoraj 204
W tygodniu 666
W miesiącu 22939
Wszystkich 556645