Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Spis treści

Wizerunek działek poprawnie zagospodarowanych, zadbanych, z pielęgnowaną roślinnością i estetyczną małą architekturą oraz altaną to nie tylko duża przyjemność i satysfakcja ale również gwarancja dla pomyślnego funkcjonowania i rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych. 

Program modernizacji opracowany przez PZD ma za zadanie zainspirować oraz zachęcić działkowców do podjęcia działań modernizacyjnych na swoich działkach. Jak cię widzą, tak cię piszą" - to stare polskie przysłowie niesie z sobą głęboką prawdę - na nic zdadzą się nasze starania i nakłady w uprawę roślin, jeśli całość na zewnątrz nie będzie wykazywała wystarczającej estetyki i porządku. Bardzo często jest bowiem tak, że działki są zadbane, systematycznie uprawiane i przez samych działkowców uważane za najpiękniejsze. Jednak często potrzebna jest większa doza samokrytyki i spojrzenia na swoją działkę oczami innych. Być może okaże się wówczas, że warto posadzić np. ciekawe rośliny iglaste, wygospodarować miejsce pod trawnik czy zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale też o wygląd altany i małej architektury.

Rozpoczynający się sezon jest okazją do przeprowadzenia zmian na działkach. Jak skłonić przy tym działkowców do czynnego udziału w poprawie wizerunku ogrodów działkowych w społeczeństwie? Bardzo ważna jest odpowiednia wiedza i dobre przykłady. Będziemy w tym systematycznie pomagać, publikując kolejne artykuły poruszające najbardziej istotne elementy i aspekty zagospodarowania działek. Z przeprowadzonych badań sondażowych wynika, że najbardziej pilnymi do poprawienia kwestiami w tym zakresie są: stan techniczny i estetyka altan, ogrodzeń, małej architektury, wygląd, forma i dobór roślin ozdobnych i sadowniczych, usytuowanie i zagospodarowanie rabat. Ważna jest także poprawa funkcji ekologicznej działki, polepszenie porządku i ładu przestrzennego, a także nadanie całości czytelnej kompozycji.

Dobrym przykładem potrzeby modernizacji może być stan działkowych altan. Często na działkach spotkać się można z dość specyficznym podejściem do roli altany. Dość rzadko nadaje się jej funkcje wypoczynkowe, a np. pokrycie nową, czarną papą, tak aby nie przeciekał dach, jest w mniemaniu użytkownika odpowiednim rozwiązaniem na jej ulepszenie. Czy jednak to wystarczy? Choć zwykła papa jest tanim rozwiązaniem, to jednak współczesne technologie pozwalają na rozwiązania znacznie bardziej estetyczne, a jednocześnie niedrogie, jak np. kolorowy gont bitumiczny. Podobny tok rozumowania można by przypisać także wielu innym zagadnieniom, jak: elewacja, rynny, okna, drzwi itp. Ciekawe rozwiązania w zakresie modernizacji altany przedstawione będą w osobnym artykule.

Wiele do zrobienia jest także w zakresie małej architektury i ogrodzeń. Ogrodzenie, furtka i ścieżki to pierwsze elementy, z którymi stykamy się wchodząc na działkę. Niestety, bardzo często pierwsze wrażenie pod tym względem rozczarowuje. Stan techniczny i estetyka ogrodzeń mogą budzić wiele zastrzeżeń. Podobnie jest w przypadku ścieżek i małej architektury (ogranicza się najczęściej do podpór dla pnączy). Czasem, niewielkim nakładem środków można znacząco poprawić wizerunek działki poprzez umiejętną konserwację i zastosowanie nowoczesnych (wcale niedrogich już) materiałów, jak np. kostka brukowa, gotowe, impregnowane fabrycznie i efektownie barwione elementy drewniane, jak np. pergole, trejaże, meble ogrodowe.

Korony starych drzew owocowych widoczne są na działkach już z daleka. Warto więc zadbać o ich odpowiednie cięcie i formowanie, zyskamy na tym nie tylko lepszą jakość owoców i łatwiejszą pielęgnację, ale także polepszenie ogólnej estetyki działki. Ważny jest też odpowiedni dobór i prowadzenie roślin ozdobnych, wśród których powinny dominować formy słabo i wolno rosnące. Rośliny takie najlepiej sprawdzają się w warunkach niewielkich powierzchni działek, nie kolidując z innymi nasadzeniami i małą architekturą. Na rynku dostępny jest obecnie bardzo bogaty wybór gatunków i odmian roślin ozdobnych, a ceny dostępne są na każdą kieszeń. Właśnie szata roślinna działki jest taką strefą, w której istotne efekty możemy uzyskać stosunkowo niskim nakładem finansowym. Co więcej - wiele roślin, zamiast kupować, można rozmnożyć we własnym zakresie.


Bardzo ważna i przystająca do istniejących w obecnym świecie trendów jest funkcja ekologiczna działek. Będą one dzięki temu lepiej wpisywały się w obowiązujące w wielu dziedzinach życia standardy. Tu również znakomite efekty można uzyskać niewielkim kosztem. Najbardziej widoczne są różnego rodzaju budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele nowoczesnych i estetycznych karmników i budek, nie mówiąc o tym, że możemy je również wykonać we własnym zakresie. Warto też pomyśleć o stworzeniu „siedzib" dla innych pożytecznych stworzeń, jak np. murarki ogrodowe, które mogą mieć istotny udział w zapylaniu roślin. Innym, mniej widocznym, ale bardzo ważnym dla naszego zdrowia aspektem jest ekologiczna uprawa roślin. Stosując ekologiczne nawożenie (np. kompost, nawozy zielone) czy ochronę roślin (np. preparaty biodynamiczne, organizmy pożyteczne) nie tylko zyskamy zdrowsze plony, ale także odciążymy nasze portfele, nie wydając pieniędzy na nawozy mineralne i chemiczne środki ochrony.
Działka powinna stanowić harmonijną całość i pełnić wiele funkcji, jak np. ozdobną, uprawową, rekreacyjną, przy czym w każdym przypadku możliwe jest uzyskanie dobrego efektu estetycznego. W warzywniku mogą to być niskie żywopłoty obwódkowe, np. z bukszpanu, lawendy, szałwii, które uporządkują przestrzeń, ale także korzystnie wpłyną na ogólną bioróżnorodność i zdrowotność uprawianych roślin. Warto też wykorzenić stare przyzwyczajenia dosadzania nowych roślin w każdym wolnym jeszcze miejscu. O wiele lepiej dla układu przestrzennego działki jest, gdy np. wygospodarujemy fragment jej powierzchni na trawnik i dopiero na jego obrzeżach zaplanujemy grupy rabat i krzewów.

Dla podniesienia walorów estetycznych działek warto też dbać o zwykły porządek. Przecież tak niewiele nas to kosztuje! Usuwajmy zużyte pojemniki, zbędne materiały i konstrukcje. Miejsca mniej estetyczne (np. kompostowniki) możemy w prosty sposób zamaskować krzewami lub pnączami czy elementami małej architektury. Sterty suchych gałęzi po cięciu roślin również nie stanowią ozdoby działki. Dobrą receptą na to z pewnością nie jest palenie, ale np. systematyczne wykorzystywanie po rozdrobnieniu jako ściółki.

Od czego warto zacząć?
Każda działka jest niepowtarzalna i tylko my sami jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić własne potrzeby, oczekiwania i możliwości w zakresie modernizacji. Uzbrojeni we właściwą wiedzę i motywację wytyczmy sobie konkretne cele, które będziemy sukcesywnie realizować. Piękne i nowoczesne działki będą dla nas najlepszą nagrodą i satysfakcją, ucieszą naszych bliskich, rodzinę i przyjaciół, a dla wszystkich z zewnątrz będą stanowiły dobrą wizytówkę.

Sławomir Milewski, Dominik Taraska

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 157

Wczoraj 202

W tygodniu 1070

W miesiącu 3808

Wszystkich 494839

Kubik-Rubik Joomla! Extensions