Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Okresem szczególnie niebezpiecznym dla każdego Rodzinnego Ogrodu Działkowego jest okres bieżący jesienno-zimowy kiedy ogrody są zazwyczaj opustoszałe. Pod nieobecność działkowców wówczas dochodzi do największej liczby negatywnych zjawisk w ogrodzie. W widocznych miejscach nie pozostawiajmy rzeczy i przedmiotów, które można sprzedać na złom, a drogi sprzęt jak kosiarki, piły spalinowe, sprzęt elektroniczny na okres zimowy zabierzmy z działki do pomieszczeń dobrze zabezpieczonych i nadzorowanych.

Dlatego należy przypominać i apelować do działkowców o:

- częstszy dozór altan i działek szczególnie w okresie zimowych ze strony działkowców,

- zwracajmy uwagę nie tylko na swoją działkę, ale też najbliższych sąsiadów, utrzymujmy stałą komunikację sąsiedzką,

- wszystkie dostrzeżone zdarzenia jak i przebywanie osób bezdomnych należy zgłaszać zarządom ROD, policji, straży miejskiej.

Negatywne zjawiska w ogrodzie najczęściej dotyczą:

- kradzieży i włamań do altan, w których pozostawiony jest sprzęt jak i różne narzędzia działkowców,

- koczowanie ludzi bezdomnych w altanach, co niejednokrotnie przez podgrzewanie się w niskich temperaturach prowadzi do zgonów w wyniku zaczadzeń i spaleniu się altany,

- licznych aktów wandalizmu mienia i urządzeń znajdujących się w ogrodzie.

Właściwe zabezpieczenie altan przed włamaniem poprzez zastosowanie solidnych drzwi i zamków oraz okratowanie okien jest znacznym utrudnieniem dla ich sforsowania przez sprawców. Funkcjonalne ogrodzenie zewnętrzne ogrodu ze sprawnymi zamykającymi się wejściami utrudnia w sposób znaczny wyniesienie rzeczy i przedmiotów o znacznych gabarytach.

Poziom bezpieczeństwa w ogrodzie w głównej mierze zależy od aktywności i podejmowanych inicjatyw przez zarząd jak i działkowców, podnosi ich komfort, wpływa również na rozwój ogrodu. Zaangażowanie ze strony działkowców i zarządów jest najprostszym do wprowadzenia i jednym z najskuteczniejszych rozwiązań problemów kradzieży i niszczenia mienia przez bezdomnych.

Każdy zarząd ROD powinien prowadzić rejestr wszystkich zdarzeń dot. bezpieczeństwa w ogrodzie. Informacja ta powinna być częścią składową corocznego sprawozdania z działalności zarządu i być przedstawiana na walnych zebraniach. Zapewnienie bezpieczeństwa w ogrodzie jest procesem złożonym i trudnym, nie można kierować się wyłącznie realizacją jednego zagadnienia. Działania w tym zakresie powinna cechować kompleksowość i adekwatność do występujących w nich problemów.

Recepty na 100% bezpieczeństwo nie ma, w dużej mierze zależy od Naszej czujności oraz czujności Naszych sąsiadów.

 

Opracował:

Zbigniew Baran

 

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 13

Wczoraj 242

W tygodniu 255

W miesiącu 2993

Wszystkich 494024

Kubik-Rubik Joomla! Extensions