Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Stosowanie naturalnych metod pozwala na zachowanie bio różnorodności w naszym ogrodzie. Jednym ze sposobów ochrony biologicznej naszych upraw przed szkodnikami, jest stosowanie drapieżnych roztoczy. Skuteczność ich działania zależy od właściwego terminu ich aplikacji, stosowania się do zaleceń  producenta (właściwa temperatura, przechowywanie i data ważności), zakup ze sprawdzonego źródła.

Żerujące na naszych drzewach, krzewach i roślinach ozdobnych szkodniki (np. przędziorki) mogą wyrządzić wiele szkód. Zamiast zacząć od środków chemicznych warto spróbować „włączyć” ekologiczną ochronę. Z pomocą przychodzą nam drapieżne roztocza z rodzaju dobroczynkowatych. W Polsce jest ich ok. 40 gatunków, niewielkie, mające długość ciała ok. 0,5 - 0,7 mm, pomagają zwalczać przędziorki, szpeciele, mączliki, wciornastki. Wśród nich pomocne są:

Dobroczynek gruszowy ma duże znaczenie w zwalczaniu w sadzie:

• szpecieli

• przędziorków (owocowca, chmielowca).

Trwale zasiedla on rośliny rosnące na otwartej przestrzeni, żywiąc się larwami wciornastków i szkodliwymi roztoczami, może również żywić się pyłkiem i spadzią. W ciągu roku rozwijają się 4 pokolenia, a zapłodniona samica zimuje pod korą drzew i może przetrwać w ogrodzie parę lat. Dobroczynek gruszowy jest odporny na niskie temperatury i niesprzyjające warunki pogodowe.

Optymalny termin wprowadzania d. gruszowego do ogrodu (na opaskach filcowych) trwa do końca marca (przed nabrzmiewaniem pąków), jednak w przypadku zastosowania wcześniej preparatów olejowych należy czas przedłużyć o parę dni.

Dobroczynek się aktywuje już przy 10 st. C.  Na jedno młode drzewko wystarczy jedna opaska, na starsze drzewo potrzeba ok. 2-3 sztuk. Na krzewy 1 opaska na 3 szt. krzewów, w przypadku winorośli – na co drugą roślinę.

Dobroczynek szklarniowy osiąga ok. 0,4 – 0,5 mm długości, dorosły osobnik ma kolor pomarańczowo-czerwony. Skutecznie zwalcza:

• wszystkie stadia przędziorka: szklarniowca i chmielowca

przy uprawie szklarniowej pomidora, ogórka i papryki. Zaleca się wprowadzenie dobroczynka szklarniowego tylko interwencyjnie, ze względu na to, że żywi się on jedynie przędziorkami, a w przypadku braku pożywienia dochodzi do kanibalizmu. Niekorzystny wpływ na d. szklarniowego ma stosowanie preparatów na bazie siarki (stosowanych przy mączniaku prawdziwym).

Optymalna temperatura ich rozwoju to 25-30 st. C. i ok. 70 % wilgotności względnej powietrza. Żywe d. szklarniowe są sprzedawane w butelce z trocinami.

Dobroczynek kalifornijski zwalcza:

• przędziorka: chmielowca, owocowca,

• czerwonego przędziorka cytrusowca,

• roztocza: truskawkowca, szklarniowca – wszystkie stadia.

Może on również żywić się innymi roztoczami i pyłkiem, jest też tolerancyjny w stosunku do niskiej wilgotności i wysokiej temperatury.

Dobrze się sprawdza w ogrodzie, w uprawach szklarniowych, pod osłonami i w warunkach domowych. Saszetki z dobroczynkami kalifornijskimi zawiesza się na roślinach, z dala od bezpośrednio nasłonecznionego miejsca, stosowane na zewnątrz należy osłonić od deszczu.

W naszym klimacie d. kalifornijski ginie w temperaturach poniżej O st. C.

Powyższe roztocza są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Żerują jedynie na roślinach, niektóre giną, gdy kończy się im pokarm. Podczas stosowania dobroczynków nie należy stosować preparatów chemicznych.

 

J. Sielicka

Instruktor ogrodniczy

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 95

Wczoraj 202

W tygodniu 1008

W miesiącu 3746

Wszystkich 494777

Kubik-Rubik Joomla! Extensions