Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Z badań wynika że na nasze zdrowie psychiczne wpływa otoczenie, w którym żyjemy.

Według najnowszych badań, że im więcej drzew znajdowało się w promieniu 100 metrów od domu, tym występowało mniejsze prawdopodobieństwo konieczności stosowania antydepresantów. Liczy się konkretnie liczba drzew w sąsiedztwie naszego miejsca zamieszkania.

Depresja to coraz bardziej palący problem, zwłaszcza w czasach pandemii.

To ciężka choroba, która ma wiele objawów, m.in. takich jak obniżony nastrój, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania, lęk, utrata zainteresowań, zmęczenie bez wyraźnego powodu, zmniejszenie aktywności, izolowanie się od bliskich, różnego rodzaju bóle niezwiązane ze schorzeniami, myśli samobójcze

Jak się ją leczy? Farmakologią i terapią.  "Domowych" sposobów nie ma, ale naukowcy wciąż badają, co może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i powodować, że szanse na zachorowanie są mniejsze. Teraz wzięli pod lupę otoczenie, w którym żyjemy.

Zbadali, jaka jest zależność między bliskością drzew a liczbą mieszkańców, którzy muszą przyjmować antydepresanty.

Naukowcy z Lipska przeanalizowali dane dotyczące zdrowia psychicznego 10 tys. mieszkańców tego miasta i połączyli je z danymi dotyczącymi liczby i gatunków drzew w całym mieście. Wyniki kontrolowano pod kątem innych czynników, o których wiadomo, że są związane z depresją, takie jak zatrudnienie, płeć, wiek i masa ciała. Co wykazały badania?

Im więcej drzew w promieniu 100 metrów od domu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jego mieszkańcy będą musieli leczyć się psychiatrycznie. Naukowcy wskazują, że dbanie o zieleń w mieście to także dbanie o zdrowie psychiczne jego mieszkańców. A także walka z nierównościami.

 Odkrycie sugeruje, że drzewa uliczne, publicznie dostępna forma miejskiej zieleni - mogą pomóc zlikwidować lukę w nierównościach zdrowotnych między ekonomicznie różnymi grupami społecznymi - skomentowała główna autorka badania, dr Melissa Marselle.

Zdaniem dr Marselle, drzewa uliczne powinny być sadzone jednakowo na obszarach mieszkalnych, aby zapewnić osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji społecznej równy dostęp do otrzymywania korzyści zdrowotnych.

Jeżeli uwzględnimy około 1250 ha powierzchni przeszło 80-ciu ROD w Szczecinie to znacząco zwiększamy zieleń w mieście i poprawiamy warunki bytowania mieszkańców.

Innowacje to długofalowy proces. I tylko one mogą przeciwdziałać najgroźniejszym zagrożeniom życia w XXI wieku. 

Szanujmy zdrowie najcenniejszy dar życia

Wykorzystano Internet  

I WICEPREZES OKRĘGU PZD SZCZECIN                                                                      

Józef Romanowski  Szczecin 05-08-2021

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 57

Wczoraj 217

W tygodniu 695

W miesiącu 4936

Wszystkich 495967

Kubik-Rubik Joomla! Extensions