Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Przelewice na terenie powiatu pyrzyckiego są w tym roku miejscem, gdzie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Święto plonów zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Gospodarzem dożynek-  marszałek Pan Olgierd GEBLEWICZ. Wojewódzkie święto rozpoczęło się od mszy św. plenerowej  na Placu Folwarcznym w Przelewicach celebrowanej przez ks. Biskupa i dwóch ks. proboszczy.

Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Europosłowie i władze samorządowe z województwa, ludowe zespoły artystyczne – wspólnie  dziękowały  za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud.

Święto plonów jest głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. To dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba. Nieodzownym elementem dożynek jest kultywowanie tradycji.

Dziś mieliśmy też okazje spotkać się z rolnikami i dziś z serca mogliśmy im podziękować za ich trud i pracę. Dziękowali też przedstawiciele samorządów naszego województwa rolnikom.

W tym chlebie zawarte są nie tylko trud i wysiłek całych rodzin, setek tysięcy osób pracujących w rolnictwie w naszym województwie, ale też miłość do ojczystej ziemi, do ojcowizny, do tej ziemi przekazywanej z pokolenia na pokolenie, tak umiłowanej przez naszych przodków, że oddawali za nią życie.

Pięknie napisał Norwid: „Ojczyzna to ziemia i groby”

Nie byłoby naszej ojczyzny gdyby nie Ci, którzy o tę ziemię dbają, nie byłoby nas Polaków. Rolnicy są solą tej ziemi.

Wieś to miejsce, w którym wszyscy mamy swój początek. Wieś to miejsce, w którym, jak chciał Cyprian Kamil Norwid, z szacunkiem odnosimy się do chleba:

„Do kraju tego gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba tęskno mi Panie”

Czas spotkania uczestnikom umilał ZESPÓŁ SZCZECINIANIE,  za co został nagradzany rzęsistymi barwami. W spotkaniu na zaproszenie Pana Marszałka uczestniczył Wiceprezes Okręgu PZD Szczecin          Józef Romanowski,  który złożył podziękowanie w imieniu Okręgu PZD.     

05-09-2021

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 2

Wczoraj 160

W tygodniu 876

W miesiącu 4118

Wszystkich 351795

Kubik-Rubik Joomla! Extensions