Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Jesienią prac w ogrodzie nie brakuje, ale warto jeszcze teraz wysiać nasiona kwiatów jednorocznych i bylin, mimo ich popularniejszego wysiewu na wiosnę. Dzięki temu szybciej wzejdą i zakwitną w przyszłym sezonie.

Nasiona powinny przezimować w gruncie i skiełkować wiosną, jednak w przypadku ciepłej jesieni i łagodnej zimy, nasiona szybciej kiełkują, dlatego młode siewki należy zabezpieczyć przed wystąpieniem mrozów stroiszem, słomą lub agrowłókniną. 

Oprócz siewu wprost do gruntu, można wysiać nasiona do pojemników, które można ustawić w szklarni lub zacisznym słonecznym miejscu. W razie suchej, bezśnieżnej zimy trzeba pamiętać o podlewaniu, a jeśli jest zbyt mokro pilnować, by doniczki nie stały w wodzie.

Wysiew jednorocznych:                  Wysiew bylin:

- chabry                                        - ciemierniki

- czarnuszki                                  - pierwiosnki

- maczki kalifornijskie                      - gęsiówki

- nagietki                                       - goryczki

- klarkie                                        - tojady

- ostróżki                                       - goździki

- ogóreczniki

- ubiorki

Do wysiewu nasion warzyw należy dobrze przygotować grządkę – odchwaścić ją, zastosować nawozy (potasowe i fosforowe), spulchnić i wyrównać powierzchnię, a wysiane nasiona wyściółkować przesianym kompostem. Nasiona wysiewane o tej porze roku wysiewamy głębiej i w większej ilości niż wiosną. Aby zabezpieczyć wschodzące nasiona przed mrozami można osłonić je agrowłókniną lub stroiszem. Nasłonecznione miejsce wysiewu nasion zagwarantuje nam lepsze nagrzanie grządki, a przepuszczalne podłoże pozwoli uniknąć wiosennych zastoisk wody.

Jesienią można wysiewać nasiona warzyw wczesnych, odpornych na mróz tj.:

- marchew i pietruszka korzeniowa i naciowa (od października do grudnia)

- koper

- szpinak ozimy

- groch

- bób

- pasternak

- rukola

- musztardowiec

- czosnek ozimy i niedźwiedzi – sadzenie z ząbków

- cebula ozima – dymka.

J. Sielicka

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 20

Wczoraj 83

W tygodniu 694

W miesiącu 2961

Wszystkich 443704

Kubik-Rubik Joomla! Extensions