23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.
12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.
Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Jesienią prac w ogrodzie nie brakuje, ale warto jeszcze teraz wysiać nasiona kwiatów jednorocznych i bylin, mimo ich popularniejszego wysiewu na wiosnę. Dzięki temu szybciej wzejdą i zakwitną w przyszłym sezonie.
Nasiona powinny przezimować w gruncie i skiełkować wiosną, jednak w przypadku ciepłej jesieni i łagodnej zimy, nasiona szybciej kiełkują, dlatego młode siewki należy zabezpieczyć przed wystąpieniem mrozów stroiszem, słomą lub agrowłókniną.
Oprócz siewu wprost do gruntu, można wysiać nasiona do pojemników, które można ustawić w szklarni lub zacisznym słonecznym miejscu. W razie suchej, bezśnieżnej zimy trzeba pamiętać o podlewaniu, a jeśli jest zbyt mokro pilnować, by doniczki nie stały w wodzie.
Wysiew jednorocznych: Wysiew bylin:
- chabry - ciemierniki
- czarnuszki - pierwiosnki
- maczki kalifornijskie - gęsiówki
- nagietki - goryczki
- klarkie - tojady
- ostróżki - goździki
- ogóreczniki
- ubiorki
Do wysiewu nasion warzyw należy dobrze przygotować grządkę – odchwaścić ją, zastosować nawozy (potasowe i fosforowe), spulchnić i wyrównać powierzchnię, a wysiane nasiona wyściółkować przesianym kompostem. Nasiona wysiewane o tej porze roku wysiewamy głębiej i w większej ilości niż wiosną. Aby zabezpieczyć wschodzące nasiona przed mrozami można osłonić je agrowłókniną lub stroiszem. Nasłonecznione miejsce wysiewu nasion zagwarantuje nam lepsze nagrzanie grządki, a przepuszczalne podłoże pozwoli uniknąć wiosennych zastoisk wody.
Jesienią można wysiewać nasiona warzyw wczesnych, odpornych na mróz tj.:
- marchew i pietruszka korzeniowa i naciowa (od października do grudnia)
- koper
- szpinak ozimy
- groch
- bób
- pasternak
- rukola
- musztardowiec
- czosnek ozimy i niedźwiedzi – sadzenie z ząbków
- cebula ozima – dymka.
J. Sielicka
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 20
Wczoraj 83
W tygodniu 694
W miesiącu 2961
Wszystkich 443704