Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Wiosna to okres intensywnych prac ogrodowych, ale także porządkowania ogrodów i działek po okresie zimowym. 

 

Na poziomie ogrodów kampania sprawozdawcza została zakończona. Walne zebrania członków PZD pod- sumowały rok 2022. Przyjęły plany na rok 2023 oraz preliminarze oparte na uchwalonych opłatach ogrodowych – mówi Tadeusz Jarzębak, prezes Okręgu PZD w Szczecinie. – Problemem doskwierającym działkowcom i zarządom ROD jest gospodarka od- padami, której koszty stanowią znaczący składnik kosztów funkcjonowania ogrodu. Zarządy szukają nowych rozwiązań, ale również apelują do działkowców o racjonalną gospodarkę zmierzającą do ograniczenia odpadów przez kompostowanie odpadów zielonych na działkach oraz ograniczanie odpadów bytowych. 

Rozliczanie odpadów i koszty energii
W przypadku rozliczania kosztów odpadów nie ma uniwersalnego miernika określającego indywidualne koszty pojedynczego działkowca. 

Rozliczanie następuje globalnie. 

 

– Udział w tworzeniu odpadów poszczególnych działkowców jest zróżnicowany, płacić trzeba niestety solidarnie, w przeliczeniu na działkę lub mkw. powierzchni. System jest niesprawiedliwy, budzi niezadowolenie, dlatego jedynym rozwiązaniem zmniejszenia kosztów jest zmniejszenie ilości odpadów i bezwzględne przestrzeganie prawa w zakresie wykorzystania działki do celów jej przeznaczonych – mówi Tadeusz Jarzębak. 

 

Nowym problemem, który pojawił się ostatnio, jest również koszt rozliczania energii elektrycznej. 

– W tym przypadku istnieją narzędzia pomiarowe, wg których można wyliczyć obciążenia indywidualnego działkowca. Zmiany wprowadzone ustawą, zmierzające do ograniczenia energii elektrycznej i przyjęcie limitu wysokości 250 kWh na działkę w cenach chronionych powoduje, iż działkowcy zużywający większą ilość prądu postulują zmianę tego limitu. Przyjęta wielkość 250 kWh na działkę była poprzedzona badaniem zużycia prądu na działkach i udało się ustawowo zabezpieczyć interesy działkowców – podkreśla Tadeusz Jarzębak. – Wykorzystywanie altany do zamieszkiwania lub przebywania w długim okresie nie może być przesłanką do zmiany ustawy. 

 

Jubileuszowa promocja ogrodów


Obecne funkcjonowanie ogrodów oparte jest na przepisach ustawy o ROD z 13.12.2013 r. Wynika z tego, iż w bieżącym roku wypada jubileusz 10-lecia uchwalenia ustawy. 

– Ustawa o ROD to wielkie osiągnięcie polskiego ruchu działkowców, które pozwoliło stworzyć dobre warunki prawne dla funkcjonowania ogrodów działkowych, upodmiotowić działkowca, zabezpieczyć prawa, a tym samym zabezpieczyć byt ogrodów w przyszłości – mówi Tadeusz Jarzębak. – Ustawa, jako projekt obywatelski, poparta milionem podpisów, przyjęta jednomyślnie przez Parlament i podpisana przez Prezydenta Rzeczpospolitej, jest dowodem na to, że jedność i zwartość Polskiego Związku Działkowców jest gwarantem przyszłości ROD. 

Prezes T. Jarzębak podkreśla, że z okazji jubileuszu na wszystkich szczeblach stowarzyszenia PZD podejmowane będą działania promujące ogrody, a jednocześnie ukazujące walory obecnie obowiązującego prawa, regulującego status ROD. Bywają jednak postulaty oparte na spojrzeniu tylko przez pryzmat własnego interesu, zmierzające do zmiany ustawy. 

 

Służą nie tylko działkowcom


– Ogrody działkowe dzisiaj to dobro społeczne, swoim istnieniem i funkcjonowaniem służące społeczeństwom miast, a nie tylko działkowcom – uważa Tadeusz Jarzębak. – Dążenie do poszerzenia dostępności korzystania z ogrodów zostało zaakcentowane w uchwale zjazdu. Do tego zmierza- ją również przyjęte przez Krajową Jednostkę PZD społeczne programy rozwoju. Kierunek otwierania ogrodów na potrzeby społeczne wspierany jest szeroko przez samorządy gmin, z których w naszym okręgu należy wy- różnić gminę Stargard i Świnoujście oraz w tym roku Urząd Marszałkowski przez organizację konkursu pn. „Przyjazne ogrody 2023”. 

Do tego celu zmierza również konkurs „Rozwój zielonej infrastruktury przez wsparcie ogrodów działkowych” finansowany ze środków unijnych, w którego realizację zaangażowały się 24 ogrody z naszego okręgu. 

– Ten nowy trend rozwoju ogrodów jest możliwy dzięki ustawowym uregulowaniom. Ta ustawa o ROD jednak nie urodziła się sama. Zanim doszło do jej uchwalenia, pomysłów było wiele. W konsekwencji zmierzały do likwidacji ogrodów. Dopiero projekt obywatelski PZD sprostał wielu wymaganiom konstytucyjnym i został przyjęty – podkreśla T. Jarzę- bak. – Nie przyszło to łatwo i z tego należy sobie zdawać sprawę, bo był to wysiłek zbiorowy, społecznych działaczy, działkowców i sympatyków idei ogrodnictwa działkowego, który zaowocował sukcesem. I o tym nie wolno nigdy zapomnieć. Dopóki jesteśmy związkiem jednolitym i zwartym, stanowimy siłę zdolną do obrony ogrodów, czego dowiodło życie, a ewidentnym dowodem jest ustawa o ROD, której jubileusz właśnie obchodzimy. (eg) 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 73

Wczoraj 166

W tygodniu 1241

W miesiącu 5482

Wszystkich 496513

Kubik-Rubik Joomla! Extensions