Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

12 czerwca 2023 r. grupa prawie 60 instruktorów SSI Okręgu Szczecińskiego odbyła szkolenie i miała okazję zwiedzić ogród dendrologiczny w Przelewicach.

Wykłady obejmowały: Bioróżnorodność roślin ogrodowych (rośliny zielne – jednoroczne, dwuletnie i byliny; rośliny zdrewniałe – drzewa, krzewy i pnącza) oraz Owady pożyteczne w ogrodzie – rola i siedlisko – i zostały przedstawione przez dr inż. Piotra Żurawika, profesora ZUT w Szczecinie.

Tematy omówione w sposób ciekawy i przystępny przypominają o zachowaniu bioróżnorodności na naszych działkach, dbaniu o środowisko, w którym żyjemy. Każdy działkowiec ma możliwość dołożenia swojej cegiełki by zadbać o przyrodę – wystarczy zostawić  fragment niekoszonego trawnika na działce, niewielką stertę kamieni lub gałęzi, ustawić hotele dla owadów, budki lęgowe, poidełka dla ptaków (i owadów). 

Warto stawiać na rodzime gatunki roślin – wiele z nich jest wystarczająco dla nas atrakcyjna, by się nimi zainteresować i zacząć uprawiać (łącząc np. rośliny jednoroczne z bylinami i cebulowymi), a unikać roślin inwazyjnych tj. rdestowiec, kolczurka klapowana, niecierpek gruczołowaty, nawłoć kanadyjska. Rośliny te są zakazane prawnie w Polsce. Zastały sprowadzone przez człowieka na nasz kontynent, w szybkim tempie się rozrastają, są trudne do zwalczania i jak np. barszcz Sosnowskiego, z którym kontakt ze skórą stanowi zagrożenie dla człowieka.

Pogoń człowieka za nowinkami – roślinami o niespotykanych cechach, czy wyglądzie jest powodem sprowadzania do ogrodów coraz to innych roślin. Ale warto myśleć perspektywicznie i zastanowić się czy dana roślina spełni tylko nasze zachcianki, czy będzie również pożytkiem dla owadów i nie poczyni szkód w otoczeniu. Wiele z rodzimych gatunków jest bardziej odporna na trudne warunki i lepiej sobie z nimi radzi będąc przy tym łatwiejszymi i mniej wymagającymi w uprawie.

Prezentując owady pożyteczne, profesor omówił je dzieląc na owady drapieżne (ważki, pluskwiaki, złotooki, mrówki, muchówki, chrząszcze, modliszki), pasożytnicze (kruszynek zmiennik i leśny, sierpoń żółty, baryłkarz bieliniak, rączyca wielka i rdzawa), saprofagiczne (żyjące w glebie, odżywiające się martwymi szczątkami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, pełniące funkcje sanitarne w ekosystemie), owady zapylające (pszczoły miodne, murarki, trzmiele) i pajęczaki.

Idealnie wykoszone trawniki, grządki i rabaty całkowicie pozbawione chwastów i roślin miododajnych uniemożliwiają bytowanie wielu naszych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami. Perfekcyjnie zadbana i utrzymana działka, choć cieszy oko może okazać się pustynią, w której nie będzie ani owadów, ani żab, ani jeży, jaszczurek czy ptaków.

Od nas działkowców zależy jak „bogate” będą nasze działki i w jakim stopniu będą służyć nam i całemu ekosystemowi.

Na zakończenie szkolenia instruktorzy  zostali zapoznani z ciekawą historią powstania i założeń ogrodu  w Przelewicach, historią pałacu, jego założycieli i kolejnych właścicieli. 

Instruktorzy SSI wraz z przewodnikiem przeszli po Ogrodzie, dowiadując się wielu ciekawych informacji o napotykanych, rzadkich roślinach, ich siedliskach naturalnych i leczniczych właściwościach. Szkoda, że tak szybko minął nam czas, bo jeszcze wiele zostało do odkrycia roślin i kolejnych ciekawych historii.

Ogrody Przelewice obchodzące w tym roku jubileusz 90-lecia, przechodzą remont wszystkich pomieszczeń, dlatego nie wszystko jest udostępniane dla zwiedzających, co jednak nie obowiązuje stałych, od lat zamieszkujących teren tego ogrodu mieszkańców jakim są pawie.

 

J. Sielicka 

Instruktor ogrodniczy Okręgu PZD w Szczecinie

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 26

Wczoraj 166

W tygodniu 1194

W miesiącu 5435

Wszystkich 496466

Kubik-Rubik Joomla! Extensions