Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Niespełna miesiąc temu w Dzienniku Ustaw opublikowano nową ustawę dotyczącą ogrodów działkowych. Akt prawny funkcjonuje od 19 stycznia wraz z wygaśnięciem starej ustawy, w której niezgodności z konstytucją dopatrzył się Trybunał Konstytucyjny. Jakie zmiany dla przeciętnego działkowca wprowadza nowe prawo?

Jest ich kilka, jednak najważniejszą z nich jest spokój, którego w ostatnich miesiącach działkowcom brakowało. Trzeba przyznać, że mimo tego, że funkcjonowanie ogrodów nie jest aktualnie zagrożone, działkowcy nadal pytają w Domu Działkowca o to, czy władze nie odbiorą im gruntów.

Co najmniej rok spokoju

Działkowcy muszą być świadomi, że aktualnie na terenie ogrodów nadal obowiązują przepisy statutu PZD. Dopiero 21 lutego Krajowa Rada PZD uchwali nowy regulamin ROD, który będzie przejściowym aktem prawnym do czasu uchwalenia nowego statutu stowarzyszenia PZD. Po wejściu w życie nowej ustawy, PZD stało się stowarzyszeniem ogrodowym. Tym samym wszyscy działkowcy będący członkami PZD stali się członkami stowarzyszenia PZD. Nowa struktura ma aż 18 miesięcy na ustalenie swojego statutu. Jednak skoro tak gorąco  protestowano przeciwko opieszałości urzędników w sprawie ustawy działkowej możemy spodziewać się, że środowisko działkowców swój statut ustali szybciej;

Wolny wybór

Nowo wprowadzona ustawa daje działkowcom wolny wybór jeżeli chodzi o członkostwo w PZD. Osoby, które nie chcą współtworzyć nowego stowarzyszenia mogą w każdym momencie złożyć stosowne oświadczenie i zrezygnować z członkostwa. Obecnie można być działkowcem bez przynależności do stowarzyszenia i to jedna z zasadniczych zmian, którą wprowadziła ustawa.

Decyzja w tym roku

Zarząd ROD ma 12 miesięcy na zwołanie zebrania wszystkich działkowców, na którym przeprowadzone zostanie głosowanie w sprawie wyboru stowarzyszenia do prowadzenia ogrodu. Aby zebranie zostało uznane za ważne musi w nim uczestniczyć nie mniej jak 50% liczby działkowców korzystających z danego ogrodu. Wszelkie decyzje podejmowane będą w głosowaniu jawnym przy poparciu większości głosów. Frekwencję przy pierwszym i najważniejszym z nich ma zapewnić listowne zaproszenie dla każdego działkowca. Takie zarząd wyśle zgodnie z zapisem ustawy korzystając z usług poczty bądź kuriera. Jeżeli mimo tego frekwencja będzie za niska potrzebne będzie kolejne zebranie, które będzie musiało odbyć się nie później niż dwa miesiące po pierwszym. Na zebraniu w II terminie musi stawić się nie mniej niż 30% działkowców z danego ogrodu. Wówczas uchwały przyjmowane będą większością 2/3 głosów. Jeżeli podczas zebrania niepodjęta zostanie decyzja o wyborze stowarzyszenia, ogród pozostaje jednostką organizacyjną stowarzyszenia ogrodowego PZD.

Surowe kary

W nowej ustawie przewidziano problem wolnej zabudowy na działkach. Aktualnie dopuszczalna powierzchnia altanki w mieście do 35 m2. Altanka w dalszym ciągu nie może służyć do zamieszkiwania na działce. Za samowole budowlane, ponad normatyw, lub zamieszkiwanie na działce zarząd ROD może rozwiązać umowę dzierżawy działki.

Co słychać w ogrodzie

Obecnie wszyscy działkowcy w terminie do 31 maja muszą uiścić składkę członkowską za 2014 r która wynosi 0,19zł za m2 gruntu. Inne opłaty ustalone zostaną na walnym zebraniu sprawozdawczym za 2013rok, które muszą się odbyć do 30 kwietnia 2014r. W drugiej dekadzie stycznia działkowcy ujawnili włamania do swoich altanek. Ponadto odnotowaliśmy pierwsze kradzieże w ogrodach. Włamań dokonano sektorach przy ul. Wojska Polskiego jak i ul. A. Krajowej. Złodzieje kradli narzędzia i przewody elektryczne. Były też włamania, gdzie z altanki nic nie zginęło. Działkowcy twierdzą, że sposób działania sprawców wskazuje, że są to ci sami złodzieje, którzy kradli wcześniej. Zgłoszonymi sprawami zajmuje się już gryfińska policja.

W związku z wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej ogrodów zadaliśmy kilka pytań Czesławowi Skoneckiemu prezesowi Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. A Zawadzkiego w Gryfinie.

Czy nowa ustawa gwarantuje, że nie stracicie gruntu na rzecz miast przy inwestycjach samorządu?

-Nowa ustawa o ROD gwarantuje nam, że działki nie zostaną nam odebrane w przypadku realizacji inwestycji przez samorząd. Zapisy ustawy dokładnie precyzują kiedy ogród może zostać zlikwidowany. Nasz ogród posiada użytkowanie wieczyste, figuruje w planie przestrzennego zagospodarowania miasta, oraz funkcjonuje ponad 30 lat. Posiadamy też w pełni uregulowany status prawny w tym plan zagospodarowania ogrodu na podkładzie geodezyjnym. Te przesłanki zapewniają działkowcom dalsze użytkowanie działek na dotychczasowych zasadach. Gwarancje takie przy każdym spotkaniu z działkowcami dawał też burmistrz Gryfina Henryk Piłat.

Co jeśli ktoś zdecyduje się zrezygnować z bycia członkiem stowarzyszenia, straci działkę?

-W ustawie sprecyzowano, że użytkownik działki nie musi być członkiem stowarzyszenia. W każdym czasie działkowiec nie chcąc być członkiem stowarzyszenia, może złożyć oświadczenie o wystąpieniu z niego. Obecnie wszyscy członkowie PZD są członkami stowarzyszenia ogrodowego.

Czy w związku z wprowadzeniem ustawy nadal będziecie przeprowadzali inwestycje jako ROD? Jeżeli tak to kiedy i jakie?

-Inwestycje jak dotychczas, będą wykonywane przez zarząd po uprzednim wyrażeniu zgody na ich realizację, przez walne zebranie. Na realizację inwestycji zbierane będą pieniądze od działkowców na funduszu rozwoju. Istnieje także możliwość korzystania z dotacji celowych w tym z funduszy Europejskich. To z kolei będzie wymagało bardzo dużego wysiłku zarządu ROD, ale będzie to możliwe zagwarantowane też ustawą "Prawo o stowarzyszeniach"

Czy w ustawie są zapisy które budzą niepokój wśród działkowców?

W ustawie są bardzo stanowcze zapisy dotyczące zakazu zamieszkiwania w altance na działce, oraz budowy altan ponad normatywnych. W przypadku nie dostosowania się do tych zapisów stowarzyszenie powinno rozwiązać umowę dzierżawy działki. Obecnie powiększona została powierzchnia altanki do 35 m2, 4 m wysokości przy dachu płaskim i 5 m wysokości przy dachu stromym dwuspadowym. Wszystkie decyzje zarządu mogą na wniosek działkowca być zaskarżane przez sąd.

Czy jako zarząd PZD otrzymujecie wiele zapytań dotyczących sytuacji po wprowadzeniu nowej ustawy?

-Działkowcy najczęściej zwracają się do zarządu ROD z pytaniami czy działki nie zostaną nam zabrane? Na jakim poziomie będą opłaty? jakie struktury będą zarządzały ogrodem? Odpowiedź była jednoznaczna, że działki będą nadal w naszym użytkowaniu. Opłaty będą porównawcze z okresem wcześniejszym i zależeć będą od decyzji walnego zebrania. Wysokość opłat będzie mogła zostać zaskarżona do sądu. Ogrodem będzie zarządzało tylko jedno wybrane na walnym zebraniu stowarzyszenie. Z uwagi na to, że kadencja obecnych struktur została przedłużona o 1 rok na przełomie luty-marzec odbędzie się walne zebranie sprawozdawcze, a nie sprawozdawczo - wyborcze. W bieżącym roku odbędą się nie mniej jak trzy zebrania działkowców.

źródło: www.7dnigryfina.com

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 85

Wczoraj 208

W tygodniu 642

W miesiącu 2266

Wszystkich 562630

Kubik-Rubik Joomla! Extensions