Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Z dniem 19 stycznia 2014 r. weszła w życie Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, która w ostatnich miesiącach wzbudzała wiele emocji szczególnie wśród użytkowników działek.

Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny w lipcu 2012 roku zakwestionował zasadniczą część zapisów ustawy z 2005 r. i dał polskiemu Parlamentowi 18 miesięcy na usunięcie zapisów niezgodnych z Konstytucją RP. W związku z tą sytuacja już jesienią 2012 roku Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożył projekt nowelizacji tej ustawy uwzględniający konieczne poprawki. W tym samym czasie pojawiły się Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Polskiego Związków Działkowców, który przygotował swój projekt Ustawy pod którym w szeroko zakrojonej akcji obywatelskiej zebrano 924. 801 podpisów ( w zbieraniu podpisów uczestniczyli sami działkowcy, ale również członkowie i sympatycy SLD, gdyż SLD zaakceptowało i postanowiło wspierać projekt Ustawy zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej).

Zarówno Platforma Obywatelska jak i Solidarna Polska przygotowały projekty Ustaw, w których założono likwidację PZD, komunalizacje i nacjonalizację majątku działkowców wytworzonego z Ich składek oraz proponowano wprowadzenie nowej opłaty dla działkowców, w tym 5-krotność podatku rolnego. Dodatkowo projekt Solidarnej Polski zakładał legalizację działek i budowli ponadnormatywnych zlokalizowanych na działkach.

19 kwietnia 2013 r. Sejm skierował do Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Infrastruktury - cztery projekty ustaw zaproponowane przez poszczególne kluby parlamentarne oraz KIU. Do rozpatrzenia tych projektów powołano specjalna podkomisję, w której trwały burzliwe dyskusje. Należy zwrócić uwagę, że na początku Klub Platformy Obywatelskiej zdeterminowany był, aby przeforsować w Sejmie (w którym wspólnie z PSL posiada potrzebną większość sejmową) projekt swojej Ustawy zdecydowanej niekorzystnej dla samych działkowców i której to propozycji działkowcy, ale i politycy innych opcji mocno się przeciwstawiali. Te zdecydowane protesty nagłaśniane dodatkowo przez media krajowe, regionalne i lokalne, przyniosły oczekiwane efekty. Rząd D. Tuska ugiął się pod presją opinii publicznej i wycofał z większości swoich nietrafionych propozycji zapisów w nowej ustawie. W ostateczności pod dyskusję Sejmu poddano projekt Ustawy tzw. obywatelskiej, czyli przygotowany przez samych działkowców i wspierany od samego początku jedynie przez posłów i polityków SLD.

Projekt tej Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych został przyjęty przez 441 posłów przy 2 głosach przeciwnych. Ustawa ta gwarantuje działkowcom prawa nabyte na podobnym poziomie jak w starej ustawie, a więc:

- potwierdza prawo wszystkich działkowców do użytkowania swoich działek,

- umożliwia wspieranie PZD przez gminę w zakresie np. infrastruktury komunalnej,

- działki nadal będą zwolnione z opłat podatku od nieruchomości,

- na działkach nie będzie można mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej czy budować altan, których wielkości nie przewiduje ustawa.

- działki będą mogły być dziedziczone przez współmałżonków, jeżeli oboje posiadali prawo do działki. Jeśli jeden z nich nie posiadał takiego prawa, będzie mógł w ciągu 6 miesięcy złożyć oświadczenie woli o chęci przejęcia nieruchomości. Jeżeli w tym terminie nie upomni się o działkę, to będą mogły się o nią starać również bliskie osoby zmarłego działkowca. Na podjęcie takiej decyzji będą miały trzy miesiące. Czas ten wydłuży się do pół roku, jeśli działkowiec nie był w związku małżeńskim,

- likwidacja ogrodu działkowego może nastąpić tylko w szczególnych przypadkach, np. jeżeli prawo do nieruchomości zostało nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe odpłatnie, likwidacja PZD możliwa jest wyłącznie na cel użyteczności publicznej,

- jeżeli prawo do nieruchomości zostało nabyte nieodpłatnie, właściciel nieruchomości może zgłosić do stowarzyszenia ogrodowego żądanie likwidacji ROD, tylko wówczas jeżeli funkcjonowanie ROD jest sprzeczne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

- w każdym z powyżej opisanych hipotetycznych przypadków konieczne jest odtworzenie ogrodu działkowego winnym miejscu i obowiązek rekompensaty kosztów związanych z nasadzeniami i zabudowaniami, -kwestia uwłaszczenia działek została wyłączona do rozwiązania w odrębnej Ustawie, która będzie podejmowana przez Sejm w przyszłości (kwestie te wzbudzają wiele kontrowersji),

- w ciągu roku od wejścia w życie ustawy obecne zarządy ogrodów działkowych zobowiązane będą do zwołania walnych zebrań dla wszystkich swoich działkowców, w celu podjęcia uchwały o powierzeniu zarządzania danym ogrodem działkowym albo dotychczasowemu stowarzyszeniu (zarządowi danego ROD), albo nowemu stowarzyszeniu, które trzeba będzie powołać do tego celu: W pierwszym terminie walnego zebrania, uchwała będzie podejmowana bezwzględną większością, przy obecności co najmniej połowy działkowców. W drugim terminie, w obecności co najmniej 3/10 liczby działkowców uchwała musi zostać podjęta większością 2/3 głosów. Natomiast jeśli również w drugim terminie nie dojdzie do podjęcia uchwały - ogrodem zarządzać będzie nadal dotychczasowy zarząd ogrodu.

Polski Związek Działkowców nową Ustawą przekształcony został w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe i zobowiązany do dostosowania swojego statutu do prawa o stowarzyszeniach.

Świnoujscy działkowcy mogą "spać spokojnie" i przygotowywać się do nowego sezonu działkowego nie tylko z powodu pozytywnego obrotu sytuacji przy podejmowaniu Ustawy, ale również dlatego, że świnoujskie działki wolą Prezydenta Miasta i Radnych Rady Miasta objęte są planami zagospodarowania przestrzennego, który wskazuje właśnie takie przeznaczenie tych gruntów.

Joanna Agatowska

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 123

Wczoraj 208

W tygodniu 680

W miesiącu 2304

Wszystkich 562668

Kubik-Rubik Joomla! Extensions