Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
"Ogrody działkowe są nierozerwalną częścią naszych miast, dlatego trzeba przede wszystkim zastanawiać się nad tym jak je rozwijać a nie likwidować" – mówił podczas odbywającego się w miniony piątek i sobotę seminarium naukowego na SGGW, zatytułowanego "Przyszłość ogrodów działkowych w miastach" prezes PZD Eugeniusz Kondracki.
W swoim wystąpieniu Prezes PZD podkreślał, że ogrodnictwo miejskie zaczynają dziś doceniać zwłaszcza nasi zachodni sąsiedzi, którzy przed laty zachwycili się rozwojem cywilizacji i pozwolili na zabudowanie terenów zielonych szklanymi wieżowcami. Dziś, coraz bardziej jednak zaczynają tęsknić za naturą, odpoczynkiem na świeżym powietrzu, czy żywnością pozbawioną chemii. Prezes PZD podkreślał, że na tle naszych zachodnich sąsiadów Polska znajduje się w wyjątkowo dobrej sytuacji, bowiem aż 4 miliony Polaków ma możliwość korzystania z 43 tysięcy hektarów gruntów, na jakich znajdują się ogrody działkowe. "Tego może nam dziś pozazdrościć nie jeden z naszych europejskich sąsiadów. Jeżeli chodzi o powierzchnie i zagospodarowanie ogrodów działkowych, to możemy porównywać się jedynie z Niemcami.
Pozostałe kraje, w których występują ogrody działkowe, posiadają ogrody o bardzo małej powierzchni" – mówił prezes PZD.
Dzięki determinacji działkowców…
Prezes Eugeniusz Kondracki przypomniał, że sytuacja ogrodów działkowych w Polsce nie byłaby z pewnością tak dobra, gdyby nie upór i zaangażowanie działkowców, którzy od wielu lat bronią terenów ROD przed deweloperami. Potwierdzeniem tego jest także wywalczona niedawno nowa ustawa o ROD, która w odpowiedni sposób zabezpieczyła prawa działkowców przed likwidacjami.
Prezes podkreślił równocześnie, że jeżeli ogrodnictwo miejskie ma się rozwijać, państwo musi tworzyć ku temu odpowiednie warunki. Bardzo często bowiem wobec ogrodów działkowych wysuwany jest zarzut, iż ich stan zagospodarowania oraz estetyka pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem mało kto pamięta o tym, że przez ostatnie 20 lat działkowcy straszeni byli likwidacjami. Pojawiało się też wiele koncepcji odebrania działkowcom gruntów ROD. W wyniku tego, duża część z działkowców wstrzymywała się z inwestycjami. Dotyczy to zarówno inwestycji na indywidualnych działkach, jak i w infrastrukturę.
"Naszym marzeniem jest to, by ogrody działkowe były ozdobą naszych miast i by z ich uroków mogło korzystać całe społeczeństwo. Do tego konieczna jest jednak współpraca z samorządami ,które muszą przestać patrzeć na ogrody przez pryzmat inwestycji. Władze powinny także wsłuchać się w głos społeczeństwa, które - jak wskazują badania CBOS- w 88% popiera dalsze istnienie ogrodów działkowych"- podkreślał Prezes PZD.
W swoim referacie prezes przypomniał także, że władze miast nie powinny obojętnie przechodzić wobec zjawiska wyludniania miast i przenoszenia się mieszkańców na tereny podmiejskie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest kwestia otoczenia, w jakim ludzie chcą żyć, zwłaszcza dostępu do terenów zielonych i aktywnego wypoczynku. Ogrody działkowe zaliczają się do tych form terenów zielonych, które dają mieszkańcom miast najpełniejszy kontakt z przyrodą. Uświadomienie sobie tego faktu musi spowodować konstatację, że jeżeli miasta chcą powstrzymać odpływ mieszkańców, to zapewnienie im powszechnego dostępu do zmodernizowanych i funkcjonalnych ogrodów działkowych, jest jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie celu.
Na zakończenie Prezes PZD podkreślił, że Polski Związek Działkowców jest otwarty na dialog i zmiany w ogrodach. Zależy mu bowiem na tym, by ROD-y mogły się jak najlepiej rozwijać. Być może dzięki temu Polacy unikną sytuacji, której dziś doświadczają chociażby mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzystarają się „przechwycić” choćby mały skrawek ziemi, by przerobić go w przydomowy ogródek. Przez to ogródki powstają niemal wszędzie – między blokami, na dachach czy elewacjach budynków.
My co prawda jeszcze takich absurdów nie doświadczamy i należy mieć nadzieję, że tak pozostanie.
Warto także, by każdy z nas pamiętał o przysłowiu "cudze chwalicie, swego nie znacie", które w kontekście ogrodów działkowych jest wyjątkowo aktualne.
(mz)
Referat Prezesa Polskiego Związku Działkowców - (czytaj więcej)
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 2
Wczoraj 147
W tygodniu 149
W miesiącu 3632
Wszystkich 569945