Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Walne zebranie sprawozdawcze, które odbyło się w dniu 26 maja 2014 roku, w rodzinnym ogrodzie działkowym "Bursztyn" w Międzyzdrojach, mimo prób "podgrzania temperatury" i rozdania przez tajemne siły ulotek, o treści nieprzychylnej dla Polskiego Związku Działkowców, przebiegało spokojnie, bez zbędnych emocji.

Dyskusja była rzeczowa, prowadzona w trosce o dobro ogrodu i jego normalne funkcjonowanie w przyszłości. Uchwały przyjęto większością głosów, również bez większych utarczek.

Istotnym  tematem, przebijającym się w toku drugiej części obrad była przyszłość ogrodu, stan prawny gruntu i plany zagospodarowania przestrzennego miasta.

Obecność burmistrza miasta, jego zastępcy, prawnika oraz pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę gruntami świadczyła o tym, że władze miasta były przygotowane na wiele pytań.

Działkowcy w swoich wystąpieniach jasno artykułowali racje, że przyjęta uchwała Rady Miasta, w wyniku której nastąpiła zmiana funkcji części terenu, na cele usług turystycznych, a nie rodzinnego ogrodu działkowego, nie gwarantuje stabilnej przyszłości ogrodu, bowiem takie zapisanie przeznaczenia gruntu, w planie zagospodarowania przestrzennego gminy, stwarza właścicielowi gruntu dogodniejsze warunki likwidacji części ogrodu działkowego.

Natomiast pogodzenie dwóch funkcji, tj. rodzinnego ogrodu działkowego oraz zamieszkiwania i działalności gospodarczej jest nie do przyjęcia, w świetle przepisów obowiązujących w nowej ustawie o ROD z dnia 13 grudnia 2013 roku, stąd obawy działkowców o przyszłość ogrodów.

Burmistrz Międzyzdrojów zadeklarował jednak wolę utrzymania ogrodu w dotychczasowej funkcji, obiecał także pomoc w rozwiązaniu trudnego problemu, dotyczącego poprawy ekologii w ogrodzie, przez możliwość jego skanalizowania. Złożona deklaracja została przez działkowców przyjęta z aplauzem.

Na temat zagrożenia wynikającego z pomysłu rewizji obecnie obowiązującej ustawy o ROD, zgłoszonej przez Związek Miast Polskich do Prezydenta RP, Pan Burmistrz nic nie wiedział, co zostało potwierdzone oficjalnie, mimo że gmina Międzyzdroje jest jednym z członków ZMP.  Z tego wynika więc, co zostało to potwierdzone w innych gminach, m.in. w Choszcznie, Dębnie, Nowogardzie, Stargardzie Szczecińskim, Świnoujściu, Policach, że również wniosek złożony do Prezydenta RP, jest dla tych gmin nieznany.

Świadczyłoby o tym, że decyzja przesłania listu ZMP do Prezydenta została podjęta gdzieś tam w ścisłym gronie.

Podstawowym Warunkiem, zapewniającym stabilną przyszłość dla ogrodów, jest ujęcie ich w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - na cele ROD. Drugi warunek to uregulowanie kwestii prawnych użytkowania gruntów przez stowarzyszenie, które musi być zakończone w ciągu 24 miesięcy, od momentu wejścia w życie nowej ustawy o ROD.

W toku dyskusji wyczuwało się pojedyncze głosy, optujące za wyodrębnieniem się ogrodu ze struktur PZD, podnoszone przez niektórych członków organów statutowych ogrodu, którzy jednocześnie są członkami stowarzyszenia "Bursztynek".

O tym kto będzie zarządzał ogrodem w przyszłości, zadecyduje nie zarząd i nie stowarzyszenie „Bursztynek”, lecz zebranie ustawowe wszystkich działkowców, którzy powinni mieć na względzie wyłącznie interes działkowca i ogrodu.

Krytyczne odniesienie się członka struktur ogrodowych do przesłanych wytycznych do pracy w roku 2014, było nieuzasadnione, gdyż nie można sobie wyobrazić, aby Okręgowy Zarząd PZD nie dysponował danymi dotyczącymi skali ponadnormatywów, zamieszkiwania na działkach czy rzetelną ewidencją działkowców. Jest to obowiązek statutowy zarówno każdego zarządu ogrodu jak również Zarządu Okręgu PZD.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 1

Wczoraj 178

W tygodniu 603

W miesiącu 179

Wszystkich 497220

Kubik-Rubik Joomla! Extensions