Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach potwierdził utrwalone stanowisko PZD w sprawie opodatkowania odszkodowań dla działkowców z tytułu likwidacji ROD. Od wielu lat Związek bowiem twierdzi, że przedmiotowe odszkodowania objęte są zwolnieniem podatkowym wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta zwalnia bowiem z opodatkowania m.in. te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów ustaw, w tym ustawy o gospodarce nieruchomościami.
A przecież ustawa o ROD przesądza o tym, że w przypadku likwidacji ogrodu działkowcowi przysługuje - za jego składniki majątkowe – odszkodowanie ustalane stosowanie do zasad określonych właśnie w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Wydawało się więc, że sprawa jest oczywista – działkowcy zwolnieni są z obowiązku płacenia podatku od odszkodowań za majątek utracony w związku z likwidacją ROD.
Okazało się jednak, że w wielu przypadkach organy podatkowe stały na odmiennym stanowisku. W swoich interpretacjach dowodziły, że to zwolnienie podatkowe nie obejmuje działkowców, którzy muszą odprowadzać podatek dochodowy od otrzymanych odszkodowań. Również Izba Skarbowa w Katowicach wydała taką interpretację, którą zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. W konsekwencji w swoim orzeczeniu WSA zakwestionował tę interpretację i uznał, że obowiązujące przepisy przyznają działkowcom zwolnienie podatkowe od odszkodowań za majątek utracony związku z likwidacją ROD. Jest to więc orzeczenie potwierdzające korzystne dla działkowców stanowisko PZD, choć jest to dopiero rozstrzygnięcie zapadłe w I instancji. Organy podatkowe mogą bowiem jeszcze zaskarżyć ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Sygnatura akt: I SA/Gl 79/14
TT
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 20
Wczoraj 176
W tygodniu 753
W miesiącu 2377
Wszystkich 562741