Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Od wejścia w życie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych minęło 10 miesięcy, przepisy tej ustawy wprowadzane są w życie w ogrodach prowadzonych przez Polski Związek Działkowców.

Wydawałoby się, że nie powinno być problemów, a jednak coraz to rusz pojawiają się sygnały, że nie wszystko idzie tak "gładko". Dzisiaj cały wysiłek skierowany jest na pełną realizację ustawy i wynikające z niej obowiązki. Jest to ogrom pracy dla całego Związku, a zwłaszcza dla Krajowej Rady PZD. Przygotowanie i przyjęcie nowego statutu PZD i regulaminu ROD, zmiana kilkudziesięciu przepisów wewnętrznych, wynikających z delegacji ustawy i statutu, zmiana mentalności działkowców, przeorientowanie świadomości ludzi, a także zgłębianie wiedzy tej nowej ustawy oraz nadchodząca kampania sprawozdawczo-wyborcza w PZD to tylko niektóre kierunki podjętych i prowadzonych prac.

Wszytko to powinno odbywać się w spokoju, którego teraz tak bardzo potrzeba, a którego wciąż nie ma bowiem:

-  miał wątpliwości Związek Miast Polskich,

-  wątpliwości zgłaszał Rzecznik Praw Obywatelskich, w tak oczywistych wydawałoby się sprawach,

-  Naczelny Sąd Administracyjny stworzył nową jakość w sprawie pojęcia "altany działkowej",

-  Urząd Miasta w Toruniu żąda od ogrodu rzeczy nie zawsze zgodnych z przepisami,

-  Rada Miasta Krakowa przyjmuje mało precyzyjną uchwałę za użytkowanie gruntów.

-  znajomość przepisów nowej ustawy o ROD przez urzędników samorządów rodzi również wiele niepewności,

-  regulowanie prawa do gruntów idzie dość opornie, przez przerzucanie obowiązków na PZD,

-  plany zagospodarowania przestrzennego również w wielu przypadkach narzucają niekorzystne rozwiązanie,

-  działanie tzw. "stowarzyszeń samorzutnych" powstałych przed ustawą powoduje dużo fermentu.

Wszystkie te wymienione czynniki wymagają prężnej organizacji i poparcia przez samorządy gmin.

W radach gmin nie zawsze mamy ludzi znających problemy ogrodów działkowych. Przebicie się działkowców do rad gmin jest wyjątkowo trudne. Z doświadczeń wynika, że nawet na 30-40 działkowców, kandydujących do rad w miastach, najczęściej dostają się działkowcy, których można na palcach u jednej ręki policzyć.

Stan taki świadczy o aktywności działkowców, którzy nie zawsze dostrzegają w szerszym horyzoncie interes ogrodów, co przejawia się w tym, że wielu w ogóle nie idzie na wybory i mając dobrych kandydatów - działkowców nie udziela im poparcia.

Rodzi się wiec pytanie: w jaki sposób te wszystkie piętrzące się trudności na linii ogrody - samorząd gminy mają być rozwiązywane, przecież do tego potrzeba jest prawników i ludzi znających problematykę.

To może dać tylko PZD oraz zaangażowanie samych działkowców, gdyż na przedstawicieli pochodzących z wyboru, a nie mających wiedzy o funkcjonowaniu ogrodów, na pewno nie można liczyć.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 41

Wczoraj 176

W tygodniu 774

W miesiącu 2398

Wszystkich 562762

Kubik-Rubik Joomla! Extensions