Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Dot.: projektu zmian prawa budowlanego dotyczącego altany działkowej
SZANOWNY PANIE MARSZALKU. Uwzględniając ważność, hierarchię i pilność różnych tematów wagi państwowej, ośmielam się prosić Pana Marszałka, o uwzględnienie bardzo pilnego tematu dotyczącego działkowców pt. "STOP ROZBIÓRKOM ALTAN DZIAŁKOWYCH". W bardzo skróconej wersji przedstawiam historię altany ogrodowej w ostatnich 60 latach.
ALTANA DZIAŁKOWA
Ogrody działkowe od zawsze pełniły określone funkcje, przede wszystkim socjalną i rekreacyjną. Już w ustawie o pracowniczych ogrodach działkowych z 9 Marca 1949r., na długo przed powołaniem do życia Polskiego Związku Działkowców określono, że celem POD jest "stworzenie ludziom pracy i ich rodzinom możliwości wykorzystania wolnego czasu z pożytkiem dla zdrowia, oraz poprawa ich sytuacji gospodarczej drogą uzyskania ziemiopłodów na potrzeby własnego gospodarstwa domowego".
Funkcje ogrodów podtrzymywane były każdą kolejną ustawą regulującą polskie ogrodnictwo działkowe w 1981r.,2005r. i w 2013r.
Ponadto treść regulaminów wskazywały na zakaz zamieszkiwania na działce w POD, co określone zostało w § 68 Regulaminu z 1989r., który informował o zakazie przystosowania altany do stałego zamieszkania. Powyższe, jasno wskazuje na fakt, iż działka w POD była niejako "uzupełnieniem" właściwego gospodarstwa domowego, nie zaś samym gospodarstwem domowym. Funkcjonowanie ogrodów miały podnosić komfort i jakość życia pracowniczych rodzin.
W wcześniejszej fazie istnienia Związku, powierzchnia altan w ogrodach miejskich ustaliła się na poziomie 25m2 i 35m2 w ogrodach podmiejskich.
W momencie powstania Polskiego Związku Działkowców w 1981 r. obowiązywała ustawa prawo budowlane z 1974r. Jak zostało napisane na wstępie, nie znajdziemy w niej przepisów wprost wskazujących na dopuszczalne wymiary altan w pracowniczych ogrodach działkowych. Wzmiankę na ten temat jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego. W § 44 ust. 2 pkt 1 niniejszego rozporządzenia czytamy, że pozwolenia na budowę nie wymaga "altanka nie przystosowana do stałego zamieszkania na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych".
Prawo budowlane uległo zmianie w 1994r., kiedy to w życie weszła nowa ustawa. Ustawa ta wyjaśniła i ostatecznie usankcjonowała wymiary altan dopuszczalnych do postawienia na terenie ogrodów. Art. 29 ust. 1 pkt 6 ogłoszonego tekstu stanowi wyraźnie, iż "pozwolenia na budowę nie wymaga budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w POD o powierzchni zabudowy do 25m2 w miastach i 35m2 poza granicami miast". Ustawa prawo budowlane uregulowała więc dopuszczalną powierzchnię altan w sposób analogiczny do tej unormowanej regulaminami POD, ujednolicając w ten sposób i wyjaśniając wszelkie wątpliwości dotyczące tej ważnej dla działkowców decyzji, nie kwestionując konstrukcji altany murowanej.
Jak wynika z powyższego, od chwili powstania Polskiego Związku Działkowców w 1981r. obowiązujące przepisy w kwestii altan i dopuszczalności zamieszkania na działce w ROD pozostają niezmienne.
Obecnie, mocą ustawy 13 grudnia 2013r. dopuszczalna powierzchnia altan w ogrodach miejskich i podmiejskich została zrównana do 35m2. Na terenie ROD nie może istnieć obiekt większy, choćby wzniesiony został przed wejściem w życie tejże ustawy. Wynika to i stanowi naturalną konsekwencję utrwalonych na przestrzeni kilkudziesięcioletniego funkcjonowania PZD regulacji prawnych i praktyki. List ten kieruję również do Posłów wszystkich klubów poselskich aby wzięli pod uwagę, że przesłany do Sejmu RP projekt proponowanych zmian w prawie budowlanym jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, tak aby uniknąć w Sejmie poselskich poprawek podczas prac w Komisjach.
Zwracam się z serdeczną prośbą do Panów/ń Posłów, aby przedstawiony przez Komitet Inicjatywy PZD projekt, został przyjęty bez poprawek i w najkrótszym możliwym terminie.
Z wyrazami szacunku i poważania pozostaje
Józef Romanowski Szczecin 08-12-2014
Otrzymują:
Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska / Przewodniczący Rafał Grupiński i Krystyna Sibińska /
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego
Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej
Klub Poselski Twój Ruch
Klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska
Koło Poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka
Posłowie niezrzeszeni
Prezes PZD W-wa
Prezes OZ PZD
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 40
Wczoraj 148
W tygodniu 702
W miesiącu 4185
Wszystkich 570498