Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Działkowcy przejmowali grunt we władanie na podstawie obowiązującego prawa. Prawo to, stanowione było przez Państwo. Obecnie zrodził się pomysł zgłoszony przez Stowarzyszenie "Dekretowiec", by likwidując ogrody w Warszawie zaspokoić roszczenia.
Właściciele tych gruntów dzisiaj nie żyją. Ich spadkobiercy często przebywają za granicą na stałe lub są urządzeni w kraju kosztem Państwa i swojej pracy.
W wielu przypadkach dochodzi do wykupu roszczeń i takie manipulowanie prawem, by osiągnąć wiadomy skutek, jak np. w Poznaniu, gdzie koszty za bezumowne korzystanie gruntu przekraczały kilkanaście razy wartość samego gruntu, który należało zwrócić.
Dlaczego dzisiaj, pod rządami innego prawa mają cierpieć działkowcy i nie będzie podmiotu zobowiązanego do zaspokajania ich roszczeń?
Tyle ziemi już zostało wyprzedane dla różnych podmiotów. Dlaczego Państwo nie pomyślało o zaspokojeniu roszczeń wtedy, gdy wszystko było w rękach Państwa? Stało się jednak inaczej. Dopuszczono do dzikiej prywatyzacji, różnych kombinacji i manipulacji, a gdy pozostała jedynie własność komunalna, szuka się drogi do zadysponowania tą własnością. Gdzie byli pomysłodawcy, gdy były zmiany ustrojowe? Zgłoszenie takiego pomysłu po 70-u latach jest niedorzeczne i szkodliwe.
Dzisiaj nikt nie staje w obronie działkowców, pomimo że istnieją instytucje do tego zobowiązane między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich, który nie dostrzega problemu i nie widzi dla siebie roli. Dlaczego w sprawie poznańskiej nie zabrał nawet głosu w obronie działkowców, którzy są w tej sprawie najmniej winni? Czy działkowcom pozostaje jedynie walka obronna w ramach swojego stowarzyszenia PZD, który powinien zajmować się ogrodami i ich doskonaleniem, a nie ciągle od ćwierć wieku odpierać ataki?
(podpisy 6 osób)
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 81
Wczoraj 176
W tygodniu 814
W miesiącu 2438
Wszystkich 562802