Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Prezydium Krajowej Rady PZD zapoznało się z analizą wyników wyborów samorządowych pod względem ilości uzyskanych mandatów przez działkowców oraz objętych przez nich funkcji w samorządach po wyborach i stwierdziło, że we władzach gmin, powiatów, miast i województw znaleźli się przedstawiciele społeczności działkowej w znacznej ilości.
Działkowcy uzyskali w wyborach samorządowych łącznie 418 mandatów. Na funkcje zostało wybranych 79, a do rad różnych szczebli - 339. Objęte funkcje przez działkowców to:
- 2 wicemarszałków,
- 2 wiceprzewodniczących sejmiku województwa,
- 3 starostów i 3 wicestarostów,
- 3 przewodniczących i 6 wiceprzewodniczących rady powiatu,
- 4 prezydentów i 3 wiceprezydentów,
- 14 burmistrzów i 4 wiceburmistrzów,
- 16 przewodniczących i 13 wiceprzewodniczących rady miasta,
- 4 przewodniczących i 1 wiceprzewodniczący rady gminy,
- 1 wójt.
Prezydium Krajowej Rady PZD uznaje, że uzyskany wynik jest wyraźnym sukcesem. Oczywiście ambicje tak dużej organizacji, jaką jest Polski Związek Działkowców, są znacznie większe, ale uzyskany wynik napawa optymizmem i daje nadzieję na dobrą współpracę z samorządami. Efekt ten można było osiągnąć dzięki społecznemu poparciu, zaangażowaniu kandydatów oraz ogromnej mobilizacji struktur Związku i działkowców w kampanię wyborczą.
Krajowa Rada PZD w dniu 25 września 2014 r. przyjęła stanowisko w sprawie wyborów samorządowych. Zwróciła się do wszystkich działkowców i organów Związku o powszechny udział w wyborach samorządowych i oddanie głosów na tych kandydatów, którzy nie zawiedli w przeszłości oraz znają i rozumieją problemy działkowców i Związku. Wspierając konkretne ugrupowania i kandydatów, a więc także i startujących w wyborach działkowców, należało się kierować zasadą, że powinni oni uwzględniać w swoich programach wyborczych interesy oraz prawa działkowców, dając tym samym zapewnienie, że składane deklaracje będą realizowane po wyborach.
W praktyce wiele okręgowych zarządów PZD i zarządów ROD nawiązało współpracę z ugrupowaniami politycznymi i komitetami wyborczymi, wystawiając własnych kandydatów lub udzielając poparcia innym kandydatom w nadziei, że mogą liczyć na ich późniejszą pomoc i wsparcie dla ROD i działkowców.
W ocenie Prezydium Krajowej Rady PZD wynik wyborczy przedstawicieli ruchu działkowego w wyborach samorządowych to dowód dojrzałości, świadomości i odpowiedzialności kandydatów, struktur Związku i działkowców, ale także uznania społecznego Związku.
Prezydium Krajowej Rady PZD stwierdza, iż osiągnięty sukces nie może zostać niewykorzystany. W tym celu trzeba go promować wśród działkowców i społeczności lokalnych. Ważnym zadaniem jest nawiązanie z nimi ścisłej współpracy tak, aby wybrani działkowcy mogli działać w samorządach dla dobra ogrodów i Związku udzielając im poparcia oraz wsparcia finansowego na rozwój ogrodów.
Prezydium Krajowej Rady PZD uznaje, że doświadczenie zdobyte w wyborach, a także w kampanii przedwyborczej należy wykorzystać we wszystkich przyszłych wyborach, zwłaszcza samorządowych oraz poszerzać udział działkowców w samorządach przez wystawianie własnych kandydatów popierając ich głosami jako doświadczonych samorządowców i działaczy społecznych.
PREZYDIUM
KRAJOWEJ RADY
POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW
Warszawa, dnia 28 stycznia 2015 r.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 79
Wczoraj 176
W tygodniu 812
W miesiącu 2436
Wszystkich 562800