Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
W ubiegłym tygodniu w Sejmie pracowano nad nowelizacją ustawy Prawa budowlanego dotyczącą działkowych altan. W piątek 6 lutego odbyło się trzecie czytanie projektu. "Stop Rozbiórkom Altan", po którym posłowie głosowali nad jego uchwaleniem. Za głosowało 446 posłów, a jedynie 3 się wstrzymało przy braku głosów sprzeciwu.
To wielki sukces środowiska działkowców - twierdzi komitet Inicjatywy Ustawodawczej – "Stop Rozbiórkom Altan", który pod projektem zebrał ponad 700 tys. podpisów zainteresowanych ochroną altanek przed masowym wyburzeniem. Działkowcy po raz kolejny pokazali, że potrafią działać wspólnie we własnej sprawie. Szybko i sprawnie przygotowany projekt spotkał się z dobrym odbiorem parlamentarzystów, poprawki naniosło Rządowe Centrum Legislacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Aktualnie usuwa trafia pod obrady Senatu, a następnie na biurko Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Środowisko działkowców ma nadzieje, że to ostatnie kroki przed wpisaniem poprawek do dziennika ustaw - informuje Cz. Skonecki. Od czego się zaczęło?
Warszawski precedens
Sprawa miała swój początek w styczniu ubiegłego roku. Wówczas Najwyższy Sąd Administracyjny przyjął słownikową definicję altany działkowej (obiekt z lekkim dachem o ażurowych ścianach nie związany na stałe z gruntem) to skutkowało wyrokiem rozbiórki altany na działce jednego z warszawiaków. Wówczas wyrok wywołał niemałe poruszenie, bowiem altany na działkach budowane były z uwzględnieniem wewnętrznego regulaminu PZD. Dlaczego kierowano się decyzją słownikową? Ponieważ inna wówczas nie istniała. Rada Krajowa PZD podjęła wówczas decyzje o konieczności podjęcia zdecydowanych działań, aby ratować altany. Koszt budowy jednego nasadzenia może przekraczać kilkanaście tysięcy złotych, a więc obawy były jak najbardziej uzasadnione - przypomina Cz. Skonecki. Powołano Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który przez ponad rok wałczył o sprawę - dodaje Cz. Skonecki.
Prawie milion altan
Szacunkowo mówi się nawet o liczbie 900 tys. nasadzeń, które mogłyby zostać wyburzone, gdyby nie Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który skutecznie działał w tej sprawie. Sztuką kompromisu udało się wypracować finalny ton ustawy, którą uchwalił sejm. To efekt żmudnej pracy działkowców i środowiska PZD. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że nasadzenia są bezpieczne i nikt altanek wyburzać nie będzie. Nowelizacja faktycznie ochroni altany - z zapisów wynika, że budynki spełniające kryteria ustawowej altany, a wybudowane przed wejściem nowego prawa w życie zostaną uznane za legalne. Nakazy rozbiórek altan mają zostać cofnięte. W celu uniknięcia dalszych sporów każdy działkowiec będzie mógł uzyskać zaświadczenie potwierdzające, że nasadzenie jest altaną. Takie potwierdzenia za opłatą skarbowa będą wydawane po wnioskach do nadzoru budowlanego.
Było politycznie?
To muszą ocenić już czytelnicy. Dziwnym trafem pierwsze czytanie projektu miało miejsce w drugiej połowie grudnia, czyli po wyborach samorządowych. Następnie nieco ponad miesiąc później dwa kolejne czytania i przegłosowanie ustawy. Tempo, którego nigdy nie można osiągnąć przed wyborami Ciekawe jaki następny problem związany z działkami wyniknie w najbliższym czasie - czyli przed kolejnymi wyborami.
pp
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 92
Wczoraj 124
W tygodniu 878
W miesiącu 4361
Wszystkich 570674