Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Już od dziś obowiązuje ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Uchwalenie nowego prawa, które chroni przed rozbiórkami 900 tys. altan, jest wspólnym sukcesem PZD i setek tysięcy działkowców, których poparcie umożliwiło wniesienie do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy. W styczniu 2014 r. Najwyższy Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym powołując się na słownikową definicję słowa "altana" stwierdził, że altana to pawilon ogrodowy o lekkiej konstrukcji, ażurowych ścianach, nie związany na stałe z podłożem.

Taka interpretacja powodowała, że ponad 900 tys. altan w polskich ogrodach można było uznać za samowolę budowlaną i nakazać ich rozbiórkę na koszt użytkowników.

Co więcej, dawała ona pretekst do odmawiania odszkodowań przy likwidacji ROD, a urzędnikom miejskim umożliwiała naliczanie podatków od tych nieruchomości.

W obronie użytkowników działek Krajowa Rada PZD zainicjowała opracowanie obywatelskiego projektu ustawy zmieniającej prawo budowlane. Opracował go i zgłosił do Sejmu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, którego pełnomocnikami byli mec. B. Piech i mec. T. Terlecki. O potrzebie zmiany prawa prezes PZD Eugeniusz Kondracki i przedstawiciele Komitetu przekonywali na spotkaniach z parlamentarzystami i Premier Ewą Kopacz. Jak ważnej sprawy dotykał projekt, pokazało ponad 700 tysięcy podpisów popierających projekt ustawy, które zebrano w niespełna trzy miesiące.

Prace nad ustawą w sejmowych i senackich komisjach przebiegły bardzo sprawnie. Jej założenia zostały przyjęte w Parlamencie niemal jednomyślnie, dzięki czemu Prezydent RP mógł podpisać ustawę już 2 kwietnia 2015 roku, a w Dzienniku Ustaw ogłoszono ją 15 kwietnia br.

Nowe prawo ostatecznie precyzuje pojęcie altan. To obiekty o powierzchni zabudowy do 35 m² i wysokości 5 m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą 12 m², a działkowcy są zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę. Co ważne, wszystkie altany wybudowane przed wejściem w życie znowelizowanego prawa, ale spełniające ustawowe kryteria, są w jego świetle legalne.

Walka o altany po raz kolejny dowiodła, że dzięki przynależności ich ogrodów do Związku działkowcy są liczącą się grupą, która potrafi skutecznie bronić swoich interesów.

Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw jest opublikowana w Dzienniku Ustaw 2015 na pozycji 528.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 69

Wczoraj 182

W tygodniu 1071

W miesiącu 5312

Wszystkich 496343

Kubik-Rubik Joomla! Extensions