Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Z dniem 1 lutego 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 28.11.2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Dla rodzinnych ogrodów działkowych znaczenie ma przede wszystkim dodany do ustawy art. 6 j ust. 3b, który zmienił system naliczania opłat za wywóz śmieci z terenów ROD.

Dla nieruchomości, zajmowanych przez ogrody działkowe ma obowiązywać roczna zryczałtowana stawka wywozu śmieci. Stawkę tą ma przyjąć każda gmina, która objęła nowymi zasadami wywozu śmieci nieruchomości niezamieszkałe, na których powstają odpady komunalne.

Ryczałtowa stawka ma być określona w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie lub stosownej uchwale i wyliczona jako iloczyn średniej ilości odpadów powstających na nieruchomości, wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawce opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W praktyce zarządy ROD nie będą już mogły same określać ilości odpadów wytwarzanych na terenie ROD. Normą będzie, że będą to dokonywały gminy. Zarządy ROD będą miały tylko obowiązek złożenia deklaracji i określenia w niej, czy śmieci będą segregowane czy też nie - co wyłącznie będzie warunkowało wysokość opłaty za wywóz śmieci z terenów ROD.

Jednocześnie przypominamy, że obowiązek uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spoczywa na zarządzie ROD. To zarząd ROD, a nie poszczególni działkowcy muszą wypełnić i złożyć w określonym terminie w urzędzie miasta/gminy stosowną deklarację. Opłata za wywóz śmieci wchodzi w skład opłaty ogrodowej, którą uchwala corocznie walne zebranie członków PZD. Mimo, że uchwala ją organ PZD zobowiązani do jej zapłaty są wszyscy działkowcy (niezależnie od członkostwa w PZD). Wynika to z art. 33 ustawy o ROD.

W związku z kolejną zmianą zasad gospodarowania odpadami komunalnymi zachęcamy zarządy ROD do sprawdzenia w urzędzie miasta/gminy bądź na ich stronach internetowych, czy dla konkretnego ROD została określona zryczałtowana stawka opłaty za wywóz śmieci i na jakich zasadach ta opłata ma być wnoszona od nieruchomości, zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe.

Gdy opłata za wywóz śmieci z terenów ROD nie została jeszcze uchwalona warto spróbować wynegocjować jej wysokość na sesjach rady miasta/gminy. Natomiast, gdy uchwała w sprawie opłaty za wywóz śmieci z terenów ROD została już podjęta (i wysokość opłaty jest wygórowana) warto spróbować zaskarżyć niekorzystne przepisy miejscowe do organów wyższego rzędu (regionalnych izb obrachunkowych, wojewodów, a w ostateczności wojewódzkiego sądu administracyjnego).

Krajowa Rada PZD

Warszawa, dnia 12 maja 2015 r.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 0

Wczoraj 223

W tygodniu 223

W miesiącu 5809

Wszystkich 496840

Kubik-Rubik Joomla! Extensions