Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Już pod koniec 1945 roku ukonstytuował się w Szczecinie Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych. Stanęły przed nim ważne i trudne zadania.
Działkowcy nie czekając na zachętę sami zabrali się do pracy.
Jak wynika z artykułu w jubileuszowym "Działkowcu" z roku 1957, "w ogrodzie "Bartoszówka" już w lipcu 1945 roku a więc bezpośrednio po objęciu Szczecina przez polskie władze, zjawili się w ogrodzie piersi działkowcy. Wprawdzie położenie ogrodu i stan uzbrojenia działek zachęcały do ich objęcia, wszystkich jednak odstraszał od tego obecny stan bezpieczeństwa".
"Ostatnie miesiące wojny dały się ogrodowi silnie we znaki. Kwaterowały tutaj jednostki wojskowe – które mimo woli poczyniły znaczne spustoszenia w parkanach i wyposażeniu ogrodu. A mimo to do wiosny 46 roku wszystkie działki znalazły amatorów".
W związku z jubileuszami wielu ogrodów, które w tym czasie rozpoczynały swój byt, wprowadzając polskość na tą ziemię Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie, apeluje do wszystkich zarządów ogrodów, o przekazywanie materiałów o wartości historycznej z tego okresu gdyż w roku jubileuszu jest dobra okazja aby przybliżyć społeczeństwu Szczecina prawdę, od czego zaczynaliśmy.
Ogród jest widoczny w tle pomnika zmarłych na tyfus i ospę podczas I wojny światowej żołnierzy francuskich, biedaków wziętych do niewoli. Od zachodu ogród niemiecki graniczył z polami na których wypasano krowy. Było tam wprawdzie lotnisko ale bardzo mizerne. Od wschodu była ulica Tanowska (obecnie Wojska Polskiego). Zaczynała się na skrzyżowaniu placu Lenina z ulicą Krzekowską (obecnie Mickiewicza) i wiodła do Tanowa. Adolf Hitler w tamtych czasach ogłosił nasze miasto wielkim Szczecinem i poszerzono jego granice.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 83
Wczoraj 162
W tygodniu 396
W miesiącu 1120
Wszystkich 572072