Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Uczestnicy zebrania w ROD XX-lecia w Szczecinie po zapoznaniu się z obywatelskim projektem ustawy o ROD wyrażają stanowisko poparcia dla inicjatywy ustawodawczej w/w projektu.

Obywatelski projekt ustawy o ROD pozwala w dalszym ciągu zachować nabyte prawa i pozwala na istnienie ogrodów. Jest to bezpieczne przejście z zakwestionowanej ustawy z 2005 roku o ROD przez Trybunał Konstytucyjny. Daje możliwość pluralizmu i różnej formy zakładania stowarzyszeń ogrodowych oraz otrzymania działki każdemu zainteresowanemu jej uprawianiem.

Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla zespołu, który stworzył projekt ustawy o ROD w tak krótkim czasie. Projekt, który zabezpiecza nabyte prawa kilku pokoleń działkowców. W ramach potwierdzenia poparcia dla w/w projektu zebraliśmy niemal 400% podpisów.

Z pełną dezaprobatą wypowiadamy się przeciw projektom Solidarnej Polski i Platformy Obywatelskiej. Ich pomysły pozbawiają działkowców nabytych praw, nacjonalizację i komunalizację majątku powstałego ze składek działkowców gromadzonego przez pokolenia, likwidację milionowej, samofinansującej się organizacji.

Nie zgadzamy się na obciążenia finansowe i zarządzanie przez właściciela terenu. Uważamy, że wymienione ugrupowania polityczne zapomniały czym jest dobro społeczne i prawa nabyte jak również o pomocy socjalnej dla mniej zamożnego społeczeństwa. Kalkulacje finansowe przerastają liczących zyski.

Rządzący obciążając samorządy zadaniami nie dają żadnych subwencji - aby pozyskać środki upatrzyli sobie ogrody działkowe. Nie mogąc rozbić organizacji działkowców przez ponad 20 lat użyto najcięższych armat prawa - Trybunał Konstytucyjny. Niezgodność z konstytucją zakwestionowanych 24 artykułów ustawy o ROD z 8 lipca 2005 r. budzi wiele zastrzeżeń przez znawców prawa i konstytucji. Podzielamy zdania odrębne sędziów Andrzeja Wróbla i Marka Kotlinowskiego. Uważamy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego był farsą, otworzył drogę do gruntów, na których zlokalizowane są ogrody na cele komercyjne, a projekty Solidarnej Polski pod wodzą Andrzeja Dery oraz Platformy Obywatelskiej autorstwa Stanisława Huskowskiego dobitnie to potwierdzają i nie mają nic wspólnego z solidaryzmem społecznym.

Gdzie są obietnice, że działkowcom nie stanie się krzywda?.

Nasi wybrańcy narodu mają dziwną skłonność niszczenia tego co dobre, sprawdzone i służy dobru ogółu. Często z powodu własnych partykularnych interesów nikt nie jest w stanie ich przekonać nawet do już sprawdzonych wzorów z krajów europejskich organizacji ogrodów.

Wiemy, że pisane stanowiska do władz i do polityków pozostały bez echa - tyle pisano o aspektach społecznych, pomocy tym mniej zamożnym w budżecie domowym, wypoczynku w zdrowym środowisku i integracji społecznej, dożywaniu sędziwych lat w kontakcie z naturą. Ludziom którzy pokochali filozofię uprawy działek, mieszkańcom bloków, emerytom i rencistom zostanie pilot od telewizora, nie zawsze pełna lodówka i ciasny balkon, a jeśli zabraknie na leki lub czynsz - opieka społeczna. Pytanie kto zyska? - na pewno deweloperzy, lobby komercyjne, iluzorycznie samorządy, a na pewno ZUS. Dlatego działkowcy ROD im. XX-lecia w Szczecinie w pełni popierają obywatelski

projekt ustawy o ROD. Natomiast projektom Solidarnej Polski i Platformy Obywatelskiej mówimy stanowcze- NIE !.

Z wyrazami szacunku i prośbą o procedowanie nad obywatelskim projektem ustawy o ROD.

Uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczego ROD im. XX-lecia w Szczecinie.

Otrzymują:

Premier Rządu RP Donald Tusk

Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz

Wszystkie Kluby Parlamentarne

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 441

Wczoraj 384

W tygodniu 864

W miesiącu 5041

Wszystkich 264059

Kubik-Rubik Joomla! Extensions