Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Miasto nie będzie odbierać z nich odpadów.

"Z jednej strony ogrody działkowe nie są traktowane jako nieruchomości zamieszkane, z drugiej wiadomo, że w Szczecinie mieszka na nich na stałe przynajmniej kilkaset rodzin. Jak zatem odbierane będą z nich opady po 1 lipca, gdy odpowiedzialność za śmieci komunalne weźmie na siebie gmina? - ogrody działkowe i zespoły ogrodów na terenie miasta nie będą podlegały systemowi odbioru odpadów przez gminy, który od początku lipca zacznie obowiązywać.

A to dlatego że w myśl przepisów są one traktowane jak nieruchomości niezamieszkane. Dlatego zarządy ogrodów będą mogły podpisywać bezpośrednio umowy z firmami zajmującymi się odpadami i negocjować stawki -wyjaśnia dyr. Paweł Adamczyk z Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Ale to nie znaczy, że ogrody nie będą podlegały obowiązującemu regulaminowi o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. I to właśnie ten regulamin może być podstawą do kontroli gospodarki odpadowej ogrodów działkowych w mieście. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pojemniki na śmieci, którymi dysponują ogrody, są często niewystarczające, przepełnione, a wokół nich tworzą się czasowe śmietniska. - To wbrew pozorom ważny problem, bo ludzie mieszkający w pobliżu ogrodów często skarżą się na ich właścicieli, którzy potrafią wyrzucać odpady do ich pojemników - mówi dyr. Adamczyk. A to już jest problem straży miejskiej, która powinna systematycznie sprawdzać stan porządku na terenie ogrodów działkowych. Są jednak i inne, na przykład stali mieszkańcy działek (Skarbówek Osowo), którzy zamieszkują na nich od kilku, a nawet kilkunastu lat. Część z nich złożyła w urzędzie takie same deklaracje jak właściciele domów jednorodzinnych. Gdyby urząd je zaakceptował, to zaakceptowałby... łamanie prawa. Dlatego stali mieszkańcy ogrodów działkowych na terenie Szczecina obiór odpadów powinni uzgadniać ze swoimi zarządami. Urzędnicy miejscy będą zatem musieli „od-siać" nieuprawnione deklaracje. Ogrody działkowe i ich czasowi oraz stali użytkownicy będą zatem funkcjonować poza gminnym systemem odbioru i zagospodarowania odpadów." (mos)

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 15

Wczoraj 170

W tygodniu 862

W miesiącu 4138

Wszystkich 289735

Kubik-Rubik Joomla! Extensions