Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

31 sierpnia, podczas ogólnopolskich dożynek działkowych w Warszawie, obchodzonych jako Krajowe Dni Działkowca Świnoujście reprezentował prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Granica". Teresa Napiórkowska odebrała wówczas medal "Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców" przyznany dla największego świnoujskiego ogrodu. Sobota, 7 września był dniem, w którym o tym wyróżnieniu oficjalnie dowiedziało się Świnoujście.  W świetlicy R.O.D. "Granica" od wieczora do świtu odbywało się święto plonów. W tym roku niezwykłe bo połączone z obchodami 50-lecia najstarszego i największego w Świnoujściu ogrodu działkowego. Jego  rejestracja nastąpiła już 29 X 1963, a pierwszy  zarząd ukonstytuował się wczesną wiosną 1964.

Z okazji dożynek pięćdziesięciolecia do działkowców przybył cały szereg gości oficjalnych. We współpracy z MDK uroczystość uświetnił także znany w Polsce zespół. Śpiewał chór "Chwaty" pod dyrekcją Barbary Okoń. Zarząd R.O.D. „Granica” postarał się także o niezwykłą oprawę artystyczną święta plonów. Scenariusz obrzędu przebiegał zgodnie ze staropolską tradycją. Poprowadzili go oraz ubarwiali przyśpiewkami i opowieściami, opartymi często na przaśnym, ludowym humorze członkowie zespołu ludowego "Stepniczanie" ze Stepnicy.

Występ "Chwatów" okazały się świetnym pomysłem na dożynki. Zespół doskonale budował radosną i podniosłą zarazem atmosferę wieczoru. Grupa wykonała całą niemal klasykę ze swojego repertuaru, ze słynnym przedwojennym hitem "Brunetki, blondynki". Popisom wokalnym panów - Chwatów" towarzyszył damski rodzynek grupy-Tamara Szczepańska.

Pieśń "Plon niesiemy, plon" w wykonaniu ludowych artystów otwierała najważniejszą część  dożynek. Kosz pełen dorodnych działkowych plonów przyjął prezydent miasta. Delegacja władz samorządowych tym razem nie była symboliczna. Januszowi Żmurkiewiczowi towarzyszyła jego zastępczyni-Joanna Agatowska. Radę Miasta reprezentował osobiście przewodniczący Paweł Sujka.

Świnoujskim samorządowcom dziękował prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie Tadeusz Jarzębak. Władze P.Z.D. podkreślają, że w naszym mieście udało się dopracować niemal idealnego modelu współpracy działkowców z władzami. Szef okręgu związku najwięcej miejsca poświęcił jednak jubilatowi. R.O.D. „Granica” powstawały w połowie ubiegłego stulecia na  terenach, o których nawet sąsiedzi zza zachodniej miedzy twierdzili, że” prędzej kaktus im na dłoni wyrośnie niż na tych bagnach jarzyny”.

Wśród działkowców czynnie uprawiających swoje działki są tu tymczasem do dziś współsprawcy tego cudu. Przykładem –para działkowców, którzy wnosili w tym roku tradycyjny kosz dożynkowy; pani Feliksa Chudzik była członkiem pierwszego Zarządu P.O.D. „Granica”, który ukonstytuował się wiosną 1964 roku. Jako starosta towarzyszył jej Tadeusz Cyran, jeden z członków-założycieli ogrodu. Obydwoje do dziś uprawiają swoje działki.  W dożynkowym orszaku znaleźli się także przedstawiciele młodszego pokolenie działkowców. Młodzi starostowie oraz dzieci przyniosły gościom naręcza kwiatów.

Stale rośnie liczba wzorowych działkowców. Dożynki w R.O.D. "Granica" stały się okazją do wyróżnienia kolejnych. W tym roku brązowe odznaki Zasłużonego Działkowca odbierali Łucja Nowakowska, Janina Plona, Jan Furso, Halina Świderska i Wiesław Nałęcz. Odznaki złote trafiły do Jerzego Ciechowskiego i Władysława Żugaja. Odznaki "Zasłużony dla P.Z.D." otrzymali w tym roku Janusz Gałuszka oraz Teresa Napiórkowska. Gomadka wyróżniających się działkowców została wyróżniona drobnymi upominkami.

Po części oficjalnej rozpoczęło się radosne świętowanie owoców całorocznej pracy. Najbardziej okazałe okazy owoców i warzyw wyhodowanych przez działkowców znalazły swoje miejsce na tradycyjnej wystawie plonów.

Zabawę dla dorosłych poprzedziły konkursy i zabawy dla dzieci

Specjalny, świąteczny wystrój miała tego dnia działkowa świetlica. O przepiękną kompozycję kwiatów postarały się państwo Teresa Bułka i Henryk Łatkowski. Na komisji kobiet  spoczął także obowiązek przygotowania poczęstunku dla gości. Przez wiele godzin, działkowa kuchnia pracowała na najwyższych obrotach wydając pyszny bigos i inne przekąski.

Ta część dożynek zaczęła się jednak od kolejnej artystycznej atrakcji. Tym razem był nią popis młodych tancerzy ze szkoły tańca "Jantar". Młodzi mistrzowie parkietu zaprezentowali się w układach tańców latynoamerykańskich. Działkowcy przyjęli ich występ burzą oklasków.

Jubileusz 50-lecia nie mógł obejść się bez fajerwerków. Na "Granicy" było ich pięć, a każdy symbolizował jedno dziesięciolecie historii ogrodu. Fajerwerki te wybuchły na piętrowym torcie, który wjechał na salę ok. godz. 22.00

Wspomniana kompozycja kwiatowa sąsiadowała z niewielką sceną. Zainstalowali się na niej muzycy znanego i lubianego przez działkowców zespołu "Krak".  Muzycy nie zawiedli oczekiwań ani starszych ani młodszych uczestników dożynkowej zabawy. Przez kilka godzin w świetlicy mieszały się dźwięki najnowszych hitów z klasyką dancingów.

Pląsy w rytm współczesnych przebojów, dancingowe klasyki… Przy muzyce "Kraka" trudno usiedzieć w miejscu. Zespół kilkakrotnie próbował zejść ze sceny… bezskutecznie. Zabawa przeciągnęła się do późnych godzin nocnych, a działkowcom wciąż było mało. Tu na "Granicy" wiedzą, że przyszłość działek nadal nie jest jasna, że wciąż są zakusy aby dorobek i tradycje Polskich działkowców rozparcelować pomiędzy jakieś   bliżej nieokreślone wspólnoty. Tymczasem oni swoją już mają i są zdecydowani tej właśnie bronić.

źródło: iswinoujscie.pl

List działkowców ROD im. "Granica" uczestników ogrodowych dni działkowca w Świnoujściu w dniu 07.09.2013r.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 90

Wczoraj 146

W tygodniu 997

W miesiącu 3417

Wszystkich 569730

Kubik-Rubik Joomla! Extensions