Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Przechowując warzywa, m.in. tj. marchew, pietruszka, seler, buraki, por, kapusta, cebula i czosnek, które sami uprawialiśmy na działce lub w ogrodzie, mamy gwarancję ich jakości i zdrowotności. Zimą natomiast mamy dostęp do świeżych, ekologicznych warzyw i nie musimy się martwić, czym były pryskane i jak to wpływa na nasze zdrowie.

Gdy przechowujemy warzywa, musimy je od czasu do czasu przejrzeć, sprawdzić czy nie gniją, zwłaszcza te, które mogły być choć trochę uszkodzone. Istotne jest szybkie usuwanie zepsutych warzyw, by uchronić pozostałe w dobrym stanie.

Sprawdzamy temperaturę i wilgotność, istotną dla poszczególnych warzyw. Przypominamy, że cebula i czosnek powinny zaschnąć przed przechowywaniem, a w jego trakcie wymagają małej wilgotności powietrza i temperatury w granicach 1-7°C, dlatego przechowujemy je w altanach, na przewiewnych strychach związane w pęczki (cebula) lub w warkocze i wianki (czosnek).

Niższej (1 - 4°C) temperatury i wyższej wilgotności potrzebują pozostałe warzywa: marchew, pietruszka, seler, buraki, por, kapustne. Najlepsze do przechowywania są odmiany późne. Oczyszczone z ziemi, posortowane i pozbawione naci warzywa, umieszczone w garażu, altanie, nieogrzewanych piwnicach luzem (kapusta) lub w skrzynkach, wiadrach, odkrytych workach foliowych w wilgotnym piasku potrzebują kontroli jego wilgotność by zachowały jędrność i nie przeschły.

Warzywa zostawione na grządce, takie jak marchew, pietruszka, rzepa, por czy brukselka, w miejscu, w którym rosły, również od czasu do czasu sprawdzamy, czy pod agrowłókniną i warstwą ochronną słomy/siana, nie zrobiły sobie legowiska myszy lub inne szkodniki.

Jeśli do przechowywania wybrane zostały warzywa późnych odmian, jędrne, zdrowe, dobrze wybarwione i nie zastosowano zbyt intensywnego nawożenia azotem podczas lata (co powoduje gnicie podczas przechowywania), a pogoda podczas zbioru była bezdeszczowa i sucha, to jest możliwość, by korzystać z własnych plonów przez długi czas.

Ważne, by nie przechowywać warzyw razem z owocami. Owoce wydzielają etylen, który powoduje przyspieszanie dojrzewania warzyw, powodując starzenie, a tym samym skraca się ich czas przechowywania.

W przyszłości, w przypadku wątpliwości, które warzywa nadają się do przechowywania, warto dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu torebek z nasionami.

 

Justyna Sielicka

  Instruktor ogrodowy 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 20

Wczoraj 182

W tygodniu 680

W miesiącu 1404

Wszystkich 572356

Kubik-Rubik Joomla! Extensions