Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
W ostatnim okresie czasu do Okręgu w Szczecinie napływają skargi związane z zastosowaniem rozliczenia ryczałtowego za zużytą wodę w minionym sezonie, w stosunku do osób, które nie dokonały odczytu wskazania wodomierza w wyznaczonym czasie.
Na samym wstępie należy zdać sobie pytanie "Co to jest ryczałt i jak jest on wyliczany w ogrodzie?"
Ryczałt – jest to należna kwota pieniężna w wysokości ustalonej z góry
Opłata ryczałtowa wyliczana jest na podstawie różnicy sumy wskazań podliczników znajdujących się na działkach użytkowników, a stanem wodomierza głównego ZWiK lub innego przedsiębiorcy dostarczającego wodę, podzielonego przez powierzchnie użytkową działki w stosunku do której odbiorca nie dokonał odczytu wody.
Kwestie rozliczania ryczałtowego za zużytą wodę w ogrodzie może regulować wewnętrzny podjęty na walnym zebraniu tzw. "Regulamin korzystania z wody" obowiązujący na danym ROD bądź inna podjęta uchwała stanowiąca w jaki sposób rozliczane będą osoby, które nie dokonały odczytu wskazania wodomierza w terminie.
W powszechnie obowiązujących przepisach, a mianowicie ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzaniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, która określa zasady i warunki zbiorowego zaopatrzania w wodę w art. 26 pkt.3 znajdziemy określenie, że właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań na podstawie przyjętej metody rozliczania, którą obciąża osobę korzystającą z lokalu w tych budynkach.
Według powszechnym opiniom i stwierdzeniom działkowców, naliczany ryczałt nie jest karą za nie dokonanie odczytu wodomierza, ale zwyczajnym rozliczenie kosztów zużycia wody za dany rok kalendarzowy.
Wbrew naszemu tokowi myślenia podanie stanu wodomierza w nowym roku nie powoduje przeksięgowania środków z potraktowanego ryczałtu, ani nadpłaty w formie zaliczki za wodę w roku kolejnym ze względu na zamknięcie roku obrachunkowego.
Inspektor ds. inwestycji
Marian Pawłowski
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 42
Wczoraj 182
W tygodniu 702
W miesiącu 1426
Wszystkich 572378