Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Chcąc mieć zdrowe owoce i warzywa na naszej działce, musimy pamiętać i mieć świadomość, jak ważne jest sąsiedztwo innych roślin. Wiele z nich bowiem źle rośnie w swoim towarzystwie lub choruje. Przykładem może być grusza i jałowiec. Tu jedno powoduje chorobę drugiego. Rdza gruszy, to choroba dwudomowa- potrzebująca dwóch żywicieli do swojego rozwoju. Pierwszym żywicielem jest jałowiec (sabiński, wirginijski, pośredni), drugim grusza.
Owocniki, w postaci jasnopomarańczowych skupisk zarodników, porażające grusze powstają na jałowcach na wiosnę (kwiecień - maj) są źródłem zakażenia liści i pędów grusz, na których widoczne stają się bardzo liczne pomarańczowe plamy. W efekcie czego liście zaczynają grubieć i sztywnieją, a po środku przebarwień pojawiają się czarne plamki.
Choroba powoduje opadanie liści, porażenie owoców, słabszy wzrost gruszy, większą wrażliwość na przemarzanie, a w roku następnym słabsze zawiązywanie pąków.
Aby zapobiegać rdzy gruszy należy:
- palić wszystkie porażone części roślin
- unikać sadzenia jałowców na działkach
- sadzić odmiany grusz odpornych lub mało wrażliwych na rdzę gruszy tj. Lukasówka, Paryżanka czy Bera Hardy. Poleca się również odmiany grusz azjatyckich.
Można również zwalczać chorobę fungicydami: Kaptan 50 WP, Miedzian 50, Score 250 EC, Topsin 500SC czy Zato 50 WG stosując od fazy zielonego pąka do końca kwitnienia. Best porn site https://noodlemagazine.com - Watch porn.
Niestety rdza gruszy jest trudna do zwalczania ze względu na powszechność występowania jałowców na działkach i możliwość przenoszenia zarodników na grusze z porażonych jałowców na bardzo duże odległości.
J. Sielicka
Instruktor ogrodniczy
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 104
Wczoraj 182
W tygodniu 764
W miesiącu 1488
Wszystkich 572440