Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Szanowny Panie Prezydencie. Działając w imieniu i na rzecz użytkowników działek ogrodowych, którzy złożyli swoje podpisy w załączniku do niniejszego wniosku oraz zobligowani uchwałą podjętą podczas Walnego Zebrania członków ROD „Pogodny", składamy wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce - Derdowskiego 2". W szczególności wnioskujemy o zmianę przeznaczenia terenów elementarnych: Z.G. 5527. ZP i Z.G. 5532. ZP.

Obecnie są to tereny objęte Systemem Zieleni Miejskiej, na których zlokalizowano ogrody działkowe, które pragniemy utrzymać i unowocześniać, a w świetle zapisów planów zagospodarowania, przeznaczone do utworzenia na ich obszarze zieleni urządzonej w formie parkowej (arboretum).

Doceniamy wolę twórców Programu Rozwoju Terenów Zieleni i dotychczasowego planu zagospodarowania tych obszarów, zgadzamy się z założeniem, iż mieszkańcy okolicznych osiedli mają prawo do korzystania z terenów zielonych. W roku 2010, gdy zatwierdzono plan zagospodarowania przestrzennego przepisy regulujące funkcjonowanie ogrodów działkowych ograniczały możliwość otwierania ogrodów dla mieszkańców miasta nieposiadających prawa do działki, co mogło kolidować z interesem społecznym w zakresie dostępu do atrakcyjnych terenów spacerowych i rekreacyjnych położonych w granicach administracyjnych miast. Pragniemy jednak zwrócić uwagę Pana Prezydenta na zmiany zachodzące w ostatnich latach. Ustawa z dnia z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, daje stowarzyszeniom ogrodowym szerokie możliwości współpracy z właścicielem terenu, w tym przypadku Miastem Szczecin. Zapisy Art. 3 ustęp 10 wręcz obligują do tworzenia warunków do udostępniania terenów zielonych dla społeczności lokalnych. Natomiast zapisy Art. 27 ustęp 4 umożliwiają stowarzyszeniom ogrodowym oddanie działek w bezpłatne używanie instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej. Zmieniają się także potrzeby mieszkańców. Rośnie liczba młodych użytkowników działek, którzy w mniejszym stopniu wykorzystują je w celu uprawy warzyw, a częściej sadzą na nich drzewa oraz krzewy owocowe i ozdobne. Wielu działkowców urządza małe place zabaw dla dzieci. Ogrody są coraz częściej wykorzystywane jako miejsca spotkań, integrują mieszkańców okolicznych osiedli: Pogodno, Świerczewo, Gumieńce, niezależnie od ich wieku. W okresie jesiennym i zimowym coraz częściej pojawiają się prośby o udostępnienie świetlicy ogrodowej na miejsce spotkań rodzinnych, towarzyskich, itp. Ogrody działkowe od parków różni przede wszystkim forma organizacji przestrzeni. Pełnią jednak zbliżoną funkcję społeczną.

Szanowny Panie Prezydencie, mamy świadomość, iż władze miasta muszą brać pod uwagę w pierwszej kolejności inne inwestycje niż budowa arboretum, zwłaszcza, że w okolicy istnieją już tereny przeznaczone na rekreację: park wokół Jeziorka Słonecznego, park przy ulicy Przygodnej, park międzyosiedlowy przy ulicy Taczaka, które wymagają stałego wydatkowania środków finansowych miasta na ich utrzymanie. Dlatego proponujemy rozwiązanie, które pozwoli uniknąć kolejnych dużych wydatków obciążających finanse miasta. Zmiana funkcji terenów elementarnych Z.G. 5527 i Z.G. 5532 z „ZP" (zieleń urządzona) na „ZD" (ogrody działkowe) nie zmieni ich przeznaczenia w ramach Systemu Zieleni Miejskiej, umożliwi natomiast rewitalizację i unowocześnienie ogrodów, które współistniejąc z powstałymi w okolicy parkami stworzą duży, nowoczesny kompleks rekreacyjny. Nie odbędzie się to bez inwestycji samych działkowców. Potrzebujemy nowych wodociągów i linii energetycznych. Obecne są już bardzo wysłużone i borykamy się ze skutkami licznych awarii. Jeśli zaniechamy inwestycji, ogrodom grozi postępująca degradacja, a tym samym zaprzepaszczenie zachodzących, pozytywnych zmiany. Zanim jednak podejmiemy decyzję o gromadzeniu setek tysięcy złotych na te przedsięwzięcia, chcielibyśmy zyskać pewność gospodarowania na tych terenach. Z tych powodów wnioskujemy o zmianę przeznaczenia terenu. Ponadto, proponowana zmiana umożliwi stowarzyszeniu ubieganie się o dotacje na cele proekologiczne. Rozważamy oświetlenie alejek i wyposażenie ich w ławki, ustawienie na dachu świetlicy ogrodowej paneli słonecznych, zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu, a nawet możliwość skanalizowania terenu, co wiąże się z koniecznością wydatkowania środków finansowych obecnie przekraczających nasze możliwości.

Szersza współpraca z władzami miasta oraz samorządami osiedlowymi może skutkować także innymi przedsięwzięciami. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby aleje ogrodu uczynić ścieżkami edukacyjnymi i umożliwić korzystanie z nich dzieciom z okolicznych przedszkoli podczas spacerów. Istniejący budynek świetlicy wykorzystywać na cele konferencyjne lub szkoleniowe, które zaplanowano w obecnie istniejącym planie zagospodarowania. Możliwe są także inne działania, jak choćby przekazanie działek na cele społeczne, oświatowe, kulturalne. Chcemy podkreślić, iż nie zamykamy się na współpracę z władzami miasta i lokalną społecznością. Wierzymy, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści, przy kosztach relatywnie niewielkich w odniesieniu do kosztów budowy parku na terenach o łącznym obszarze 34 hektarów. Składamy niniejszy wniosek z nadzieją na jego pozytywne zaopiniowanie i wdrożenie proponowanych zmian umożliwiających dalsze funkcjonowanie ogrodów w nowoczesnej formie. Jesteśmy także do dyspozycji jeśli zaistnieje potrzeba szerszego omówienia zagadnienia lub udzielenia odpowiedzi na mogące się pojawić pytania.

 

Łączymy wyrazy szacunku

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 120

Wczoraj 182

W tygodniu 780

W miesiącu 1504

Wszystkich 572456

Kubik-Rubik Joomla! Extensions