Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Korzystając z uprawnień przyznanych mocą art. 19 i 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tekst jednolity Dz. U. z 1996 roku Nr 73, poz. 350 z późniejszymi zmianami) oraz w nawiązaniu do stanowiska Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu z 14 marca 2016 r. w sprawie łamania prawa przez działkowców przekształcających ogrody działkowe w osiedla mieszkaniowe podejmuję interwencją poselską w przedmiotowej sprawie.
W całej Polsce obserwuje się zjawisko całorocznego zamieszkiwania na terenie ogrodów działkowych przez cześć działkowców. Mimo iż problem ten nie dotyczy więcej niż 1% działek, pozostaje uciążliwy dla wszystkich korzystających z ogrodów działkowych zgodnie z ich przeznaczeniem.
Wśród niedogodności, z którymi muszą się zmagać zwykli działkowcy są m.in.: spalanie w kotłach, parkowanie samochodów na terenie ROD przez dzikich lokatorów, odpady wytwarzane w ponadnormatywnych ilościach (za które płacić musza pozostali działkowcy).
Należy dodać, że budowa i wykończenie ponadnormatywnych „altan”, de facto zaś zwykłych domów mieszkalnych, nierzadko posiadających metraż powyżej 100 m2 wiąże się z dużym wysiłkiem finansowym. Problem wiec tylko w części dotyczy osób o niskim statusie ekonomicznym, zaś wielu całorocznych mieszkańców ogrodów działkowych mogłoby zabezpieczyć swój byt bez konieczności zamieszkiwania na działkach.
Nic można pominąć fundamentalnego faktu, jakim jest bezprawność budowy ponadnormatywnych, przeznaczonych do całorocznego zamieszkiwania budynków na terenie ROD. Zakaz ten nie był jednak w ostatnich latach należycie egzekwowany. Przyjęta przez Sejm RP w grudniu 2013 r. Ustawa o Rodzinnych Ogródkach Działkowych pozwala na uporządkowanie wieloletnich zaniedbań w egzekwowaniu przepisów i przywrócenie rekreacyjno-wypoczynkowej roli ROD w całym kraju.
Z wyrazami szacunku
Krzysztof Paszyk
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 146
Wczoraj 182
W tygodniu 806
W miesiącu 1530
Wszystkich 572482