Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Rodzinne ogrody działkowe w swojej historii miały różne okresy – lepsze i gorsze, były warunki sprzyjające do rozwoju ale były też trudne czasy o ich istnienie w ogóle. Niezbędnym czynnikiem do rozwoju każdego ogrodu są środki finansowe. Dzisiaj problem nieodzownych środków występuje ze wzmożoną siłą a to ze względu na:

Kurczenie się zasobów własnych większości działkowców, niewielką pomoc ze strony samorządów lokalnych oraz instytucji wspierających a także z racji rosnących potrzeb z uwagi na dekapitalizacje infrastruktury ogrodowej oraz potrzeby jej modernizacji i dostosowania ogrodów do współczesnych potrzeb służących społeczeństwu.

Jak pogodzić to zjawisko „rozwarcia nożyc”?. Niełatwy to dylemat dla każdego zarządu ogrodu i jednostek wyższego szczebla.

Dzisiaj na pierwszy plan wysuwa się potrzeba:

• szukania nowych źródeł zasilania kasy ROD. Na źródła te wskazuje w swoich materiałach  Krajowa Rada, pobudzając inicjatywę u zarządów ROD.

• potrzeba wzmożenia gospodarki oszczędnej i bardziej efektywnego wykorzystywania środków finansowych będących w dyspozycji poszczególnych jednostek organizacyjnych PZD.

• szukania oszczędnych technologii ale jednocześnie zabezpieczających potrzeby niezbędne.

• szukania możliwości poszerzania członkostwa wspierającego.

• racjonalnej gospodarki wodą z wykorzystaniem zbiorników otwartych oraz wody opadowej w ROD.

• rozważnej i oszczędnej polityki w zakresie likwidacji odpadów począwszy od segregacji, kompostowania oraz przemyślanego gromadzenia odpadów w kontenerach.

• stosowania nowoczesnych rozwiązań proekologicznych (małe oczyszczalnie ścieków, toalety przenośne turystyczne).

• powszechnego zadbania o wspólne mienie a dotyczy to zwłaszcza ogrodzeń zewnętrznych, bram ,furtek, tablic informacyjnych, alei ogrodowych itp.

• potanienie działalności statutowej (przestrzeganie przepisów związkowych).

• sięgania po angażowanie się społeczne działkowców ogrodu, przez pobudzanie lokalnego patriotyzmu.

• integracyjne imprezy z podkreślaniem społecznych walorów wspólnego dobra.

• poprawa bezpieczeństwa przez solidarność i współdziałanie w tym zakresie z sąsiadami.

Czyli musi działać w pełni prawo ekonomiczne – „minimum nakładów przy maksimum efektów”.

Względy gospodarności wymagać będą od jednostek nadrzędnych bardziej efektywnej kontroli, uproszczenie dokumentacji oraz ujednolicenie standardów. Należy również szukać możliwości pozyskiwania środków poprzez sprzedaż zbędnych składników majątkowych i zagospodarowanie wolnych terenów. Nieodzownym będzie również zgodnie   z prawem wykorzystywanie majątku związku a także racjonalne planowanie, wykonawstwo i rozliczanie remontów i inwestycji.

Poczucie gospodarności musi być domeną każdego działkowca nie tylko zarządu ogrodu. Ogród nie tylko powinien dawać ale ogród w zamian powinien również otrzymywać a do tego konieczna jest praca nad mentalnością działkowców.

Prowadzone obecnie powszechne przeglądy zagospodarowania ogrodów i działek dostarczą na pewno bogatego materiału na temat również gospodarności.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 147

Wczoraj 182

W tygodniu 807

W miesiącu 1531

Wszystkich 572483

Kubik-Rubik Joomla! Extensions