Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
W związku z problemem opłat za wywóz śmieci z terenów ogrodów działkowych, w szczególności związanym z opłatą ryczałtową, Krajowa Rada PZD postanowiła poruszyć to zagadnienie na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich - Adamem Bodnarem. W lipcu b.r. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał KR PZD odpowiedź Ministra Środowiska z dnia 21 czerwca 2016 r. na wystąpienie RPO dotyczące konieczności zainicjowania prac legislacyjnych zmierzających do dostosowania przepisów dotyczących gospodarki odpadami do konstytucyjnych standardów.
W swoim wystąpieniu RPO zwrócił uwagę, że napływa do niego wiele skarg obywateli w zakresie obowiązywania ryczałtowej stawki za wywóz śmieci. W związku z jej wprowadzeniem, osoby korzystające z nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe ponoszą często kilkakrotnie wyższe opłaty niż dotychczas i to nawet w sytuacji, gdy wykorzystują nieruchomość jedynie przez część roku. W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach brakuje również określenia górnej granicy ryczałtowej stawki za wywóz odpadów, które mogą uchwalać gminy. To wszystko powoduje, że wątpliwe pod względem konstytucyjnym są niektóre regulacje ustawy tzw. „śmieciowej” i istnieje potrzeba zmian dotychczasowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w zakresie nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
W odpowiedzi, Minister Środowiska - Jan Szyszko poinformował, że w Ministerstwie Środowiska od dawna jest znany ten problem, a zwłaszcza to, że ryczałtowa opłata za wywóz śmieci ustalana jest niezgodnie z art. 6j ust. 3c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednocześnie Minister zaproponował, że w przypadku tych gmin, gdzie stawka ryczałtowa jest dowolnie ustalana tj. „w oderwaniu od kosztów odebrania i zagospodarowania odpadów” można wezwać radę gminy do usunięcia naruszeń prawa, a następnie zaskarżyć jej uchwałę do sądu administracyjnego.
Jednocześnie Minister Środowiska podzielił pogląd, że powyższa sytuacja wymaga interwencji legislacyjnej, przynajmniej przez określenie w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach górnej granicy stawki ryczałtowej.
MAP
W załączeniu:
1) pismo RPO do Ministra Środowiska z dnia 29.04.2016 r.
2) pismo Ministra Środowiska do RPO z dnia 21.06.2016 r.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 156
Wczoraj 182
W tygodniu 816
W miesiącu 1540
Wszystkich 572492